Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri IPS Laurenţiu, în Mărginimea Sibiului

IPS Laurenţiu, în Mărginimea Sibiului

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 02 Decembrie 2010

Înalt Preasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, a oficiat Sfânta Liturghie la sărbătoarea Sfântului Andrei, în Parohia Gura Râului II, Protopopiatul Sălişte, unde a binecuvântat lucrările de înfrumuseţare a Bisericii "Sfânta Parascheva" şi a sfinţit altarul de vară şi Centrul pentru tineret "Sfânta Ecaterina" din curtea parohială.

Credincioşii din cele două parohii din localitatea Gura Râului, judeţul Sibiu, au venit în număr mare la Biserica "Sfânta Parascheva" din localitate, înveşmântaţi cu frumoasele costume populare specifice Mărginimii Sibiului. Istoricul lăcaş de cult a fost, de Sfântul Andrei, locul unde s-au întâlnit bătrânii satului, tinerii şi fiii satului, pentru a se ruga alături de soborul de preoţi, pentru a se împărtăşi cu Trupul şi Sângele Mântuitorului şi a se bucura de marea sărbătoare a binecuvântării lucrărilor efectuate în ultima perioadă în parohie.

Slujba de sfinţire a picturii interioare a fost urmată de cea a sfinţirii altarului de vară construit în apropierea lăcaşului de cult. IPS Laurenţiu a fost înconjurat, la Sfânta Liturghie, de un sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut parte protopopul de Sălişte, părintele Ioan Ciocan, cei doi preoţi din localitate, părintele Ioan Peană de la Parohia Gura Râului I şi pr. Petru Toader Damian de la Parohia Gura Râului II, precum şi alţi preoţi slujitori din împrejurimi. Între invitaţii de seamă s-au numărat inspectorul guvernamental Ilie Dumitru Haralambie Mitea, deputatul Mircea Vasile Cazan, secretarul de stat Puiu Fesan, prof. univ. dr. Iacob Cătoiu, de la Academia de Ştiinţe Economice din Bucureşti. Răspunsurile la strană au fost date de corul tradiţional de la Gura Râului. În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul Adrian Roman a fost hirotonit diacon.

Curăţarea picturii

La Sfânta Liturghie, părintele paroh Petru Toader Damian a amintit credincioşilor despre realizările parohiei din ultimul timp şi a mulţumit tuturor credincioşilor şi binefăcătorilor pentru ajutorul acordat. "În cei aproape patru ani de când sunt preot paroh aici, împreună cu Consiliul parohial, Consiliul local şi credincioşii, am reuşit să săvârşim lucrări pentru înfrumuseţarea biserici noastre. În 2008, s-a sfinţit biserica şi s-au aşezat moaşte, iar de atunci am socotit că pictura din secolul al XIX-lea, descoperită în 1976, când părintele Gheorghe Şpan repara lăcaşul de cult, a trebuit recurăţată şi pusă în valoare. Cu sprijinul credincioşilor şi ajutorul unor oameni de suflet care s-au ataşat de biserica noastră, am reuşit să ridicăm şi un altar de vară, pentru că biserica noastră monument istoric, atestată în secolul al XV-lea, este de multe ori neîncăpătoare", a spus părintele paroh Damian.

Chemarea apostoliei

În cuvântul de învăţătură de la finalul Sfintei Liturghii, IPS Mitropolit Laurenţiu a vorbit despre sărbătoarea Sfântului Andrei, chemarea pe care au avut-o Sfinţii Apostoli şi despre urmarea lui Hristos pe care trebuie s-o aibă toţi credincioşii.

"Sfântul Andrei a fost ucenicul Sfântului Ioan Botezătorul şi, în momentul în care l-a auzit pe Înaintemergătorul lui Hristos zicând: "Iată Mielul lui Dumnezeu!", a crezut şi el îndată că Iisus este Hristos, Fiul lui Dumnezeu. El a început şirul chemării apostolilor, fiind primul care a răspuns la chemarea Mântuitorului. Ori de câte ori cinstim un Sfânt Apostol, ne gândim mai întâi la chemarea sa şi apoi la misiunea pe care a desfăşurat­o. Nu există în Sfânta Scriptură vreo menţiune că vreunul dintre cei 12 ucenici chemaţi de Mântuitorul ar fi spus: "Lasă-mă puţin". O singură dată, unul dintre ei a spus: "Învăţătorule, lasă-mă să merg să îngrop pe tatăl meu", iar Mântuitorul i-a răspuns: "Lasă pe morţi să-şi îngroape morţii lor! Tu vino după Mine!". Există o chemare sfântă pe care Hristos a adus-o de sus pentru noi, pentru că Sfinţii Apostoli au fost reprezentanţii noştri. Au fost primii slujitori ai lui Hristos, care i-au devenit apoi, prieteni", a spus Părintele Mitropolit.

Cântece patriotice şi colinde

La final, părintele paroh Petru Toader Damian a primit distincţia de iconom stavrofor, iar Adunarea şi Consiliul parohial, prof. Iacob Cătoiu, insp. Ilie Mitea şi Ioan Macrea au primit acte de cinstire. Părintele Damian a oferit IPS Laurenţiu o icoană cu Sfânta Parascheva şi Sfântul Andrei.

După Sfânta Liturghie, clericii şi credincioşii au participat la un program artistic, susţinut de elevii şcolilor din comuna Gura Râului, care au interpretat la altarul de vară cântări patriotice, colinde şi au recitat poezii. Sărbătoarea s-a încheiat cu sfinţirea Centrului pentru tineret "Sfânta Ecaterina", unde au loc intense activităţi cu tinerii din parohie. Centrul a fost pus sub ocrotirea Sfintei Ecaterina, deoarece la parohia sibiană se păstrează un fragment al sfintei.

"Am simţit că suntem o familie"

Biserica "Sfânta Parascheva" din Gura Râului a fost, de Sfântul Andrei, locul de adunare pentru toate categoriile de credincioşi din localitate. Tinerii au îmbrăcat costumele populare şi cele specifice perioadei tradiţiilor de iarnă şi au venit la biserică alături de părinţi sau bunici. Iată ce ne-au spus câţiva dintre ei.

Ioan Cosmin Cataramă:

"Ne-am pregătit cu toţii pentru această zi şi suntem foarte bucuroşi că Părintele Mitropolit ne-a vizitat. În astfel de momente avem posibilitatea să ne îmbrăcăm cu hainele populare".

Traian Stoiţă:

"Este o zi a bucuriei, o zi în care părintele paroh ne-a

făcut mândri că suntem din Gura Râului. A fost o Liturghie deosebită şi ne-am simţit foarte bine. Am simţit că suntem o familie".