Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Lucrările Adunării eparhiale ale Episcopiei Dunării de Jos

Lucrările Adunării eparhiale ale Episcopiei Dunării de Jos

Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 11 Feb, 2008

Sub preşedinţia Preasfinţitul Casian, Episcopul Dunării de Jos, la Galaţi, s-au desfăşurat sâmbătă, 9 februarie, lucrările Adunării eparhiale ale Episcopiei Dunării de Jos. Ordinea de zi a cuprins probleme actuale, precum ora de religie şi noua lege a învăţământului. „Eparhia noastră a supus spre dezbatere şi spre meditaţie tema Sfintei Scripturi şi a Sfintei Liturghii, ca prezenţe vii şi adevărate în viaţa credincioşilor, a preoţilor, a monahilor şi a tuturor creştinilor din zona noastră. O a doua temă importantă a fost cea a educaţiei creştine pe care o avem în atenţie, în permanenţă, în cadrul eparhiei noastre şi în cadrul orelor de religie, care constituie viitorul de mâine al Bisericii şi al naţiunii noastre. În cadrul şedinţei Adunării eparhiale a fost dezbătută problema noului proiect al legii învăţământului care propune scoaterea orei de religie din licee. S-a stabilit că această măsura este un nonsens şi s-a hotărât să se intervină ca acest proiect să nu se legifereze. Un alt subiect l-a constituit parteneriatul social şi lucrarea socială a Bisericii în lumea de astăzi“, a declarat, pentru Radio Trinitas, vicarul administrativ al Episcopiei Dunării de Jos, arhimandritul Daniil Oltean.