Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri „Nu putem despărţi niciodată pe Hristos de Cruce şi Crucea de Hristos“

„Nu putem despărţi niciodată pe Hristos de Cruce şi Crucea de Hristos“

Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 15 Sep, 2007

▲ IPS Mitropolit Daniel, Patriarhul ales al Bisericii Ortodoxe Române, a oficiat, ieri, la Biserica „Sf. Mare Mucenic Gheorghe“ - vechea Catedrală mitropolitană din Iaşi, prima Liturghie în calitate de patriarh ales al BOR ▲ La slujbă au fost prezenţi peste 1.000 de credincioşi ▲ Aceştia au venit atât pentru a saluta bucuria alegerii arhipăstorului lor ca Întâistătător al Bisericii noastre, dar şi pentru a participa la slujba arhierească oficiată de sărbătoarea Înălţării Sfintei Cruci ▲

Înalt Prea Sfinţitul Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Patriarhul ales al Bisericii Ortodoxe Române (BOR), a oficiat, ieri, pentru prima oară după alegerea Înalt Prea Sfinţiei Sale în funcţia de patriarh al Bisericii noastre, slujba Sfintei Liturghii. Înconjurat de un sobor de peste 20 de preoţi şi diaconi, în prezenţa a peste 1.000 de credincioşi, Înalt Prea Sfinţia Sa a oficiat slujba Sfintei Liturghii la Biserica „Sf. Mare Mucenic Gheorghe“ - vechea Catedrală mitropolitană din Iaşi.

Din iubire pentru oameni

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor, IPS Mitropolit Daniel, Patriarhul ales al BOR, a subliniat înţelesurile evangheliei zilei, a evidenţiat semnificaţiile sărbătorii Înălţării Sfintei Cruci, dar a explicat şi de ce este importantă cinstirea sfintei cruci. „Evanghelia ne aminteşte în detaliu momentele răstignirii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, pentru a ne învăţa că cinstirea sfintei cruci este, de fapt, cinstirea răstignirii Mântuitorului nostru Iisus Hristos şi a Învierii Sale, pentru că noi nu putem despărţi niciodată pe Hristos de cruce şi crucea de Hristos. Atunci când cinstim Sfânta Cruce, noi cinstim puterea iubirii lui Hristos arătată în jertfa de pe Cruce şi în Învierea Sa. (...) Mântuitorul Iisus Hristos, prin jertfa sa pe cruce, ne-a arătat iubirea smerită şi atotputernică a lui Dumnezeu făcut om din iubire pentru oameni. Această iubire jertfelnică, mai tare decât păcatul şi moartea, pentru că nu răspunde la rău cu rău, această iubire sfântă şi dăruitoare de sine, este cinstită în sfânta cruce“, a precizat IPS Mitropolit Daniel, Patriarhul ales al BOR.

De ce facem semnul Sfintei Cruci

IPS Mitropolit Daniel, Patriarhul ales al BOR, a subliniat, de asemenea, şi semnificaţiile sfintei cruci cu care ne însemnăm în fiecare zi: „Atunci când facem semnul Sfintei Cruci, invocăm iubirea atotputernică, smerită şi jertfelnică a Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Când facem semnul Sfintei Cruci, noi ştim că puterea şi ajutorul pe care le primim, vin din persoana Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Semnul Sfintei Cruci nu este doar semnul suferinţei, ci este şi semnul speranţei, nu este numai semnul răstignirii, ci şi al Învierii. Sfânta Cruce a lui Hristos conţine tainic în ea bucuria şi puterea Învierii, iar Învierea este slava Sfintei Cruci.“

Ieri, IPS Mitropolit Daniel, Patriarhul ales al BOR, a hirotonit preot pe diaconul Petru Irimia, paroh pentru parohia Libertatea, Protopopiatul Iaşi 1, şi diacon pe ipodiaconul Iulian Zvorăşte, pe seama Catedralei mitropolitane din Iaşi. După o perioadă, acesta va fi hirotonit preot pentru parohia Hărpăşeşti, Protopopiatul Iaşi 1.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, Patriarhul ales al BOR a vorbit despre faptul că în Arhiepiscopia Iaşilor vor începe pregătirile pentru hramul Sfintei Cuvioase Parascheva, când vor fi aduse în pelerinaj, din Grecia, moaştele Sfântului Ioan Gură de Aur.

Sfinţiri şi resfinţiri în Arhiepiscopia Iaşilor

IPS Mitropolit Daniel, Patriarhul ales al BOR, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, va resfinţi astăzi biserica parohiei Şcheia, Protopopiatul Paşcani. Construită între 1890 şi 1898, biserica de aici a fost restaurată după 1990, drept pentru care va fi resfinţită astăzi. Mâine, Patriarhul ales al BOR va merge în judeţul Neamţ, unde, după Sfânta Liturghie, va sfinţi biserica nouă a Schitului Ţibucani, care aparţine de Mănăstirea Secu. După- amiază, de la ora 16.00, Înalt Prea Sfinţia Sa va oficia slujba de sfinţire a Schitului „Sf. Mc. Pantelimon“ şi „Sf. Muceniţă Parascheva“, din Poiana lui Duşan, comuna Valea Seacă, Protopopiatul Paşcani. Acest schit nou înfiinţat, care are până acum doar un paraclis şi câteva chilii, se află sub oblăduirea Catedralei mitropolitane din Iaşi.