Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Pomenirea sfântului care ne învață smerenia şi dărnicia

Pomenirea sfântului care ne învață smerenia şi dărnicia

Un articol de: Arhid. Ştefan Sfarghie - 07 Dec, 2018

„De-a lungul veacurilor, Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni, a contribuit prin exemplul vieţii sale la cultivarea generozităţii, a dărniciei şi a creat o civilizaţie creştină a filantropiei, a ajutorării celor săraci, bolnavi şi aflaţi în nevoi sau necazuri”, a reliefat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în cuvântul de învățătură rostit ieri la Paraclisul „Sfântul Grigorie Luminătorul” din Reşedinţa Patriarhală.

În cuvântul de învățătură, Patriarhul României a spus că personalitatea specială și lucrarea Sfântului Ierarh Nicolae au fost descoperite de Dumnezeu credincioșilor prin alegerea sa minunată ca Arhiepiscop al Mirelor Lichiei. „După ce a murit Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, credincioşii nu ştiau pe cine să aleagă episcop în locul său şi au considerat că trebuie să se roage, iar bărbatul care va veni primul la biserică, acela să le fie episcop. Atunci, a venit Sfântul Nicolae şi astfel, deşi el nu dorea să devină episcop, a fost aşezat în scaunul de Arhiepiscop al Mirelor Lichiei”, a spus Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Patriarhul României a vorbit despre rolul Sfântului Ierarh Nicolae la Sinodul I Ecumenic de la Niceea. „În anul 325, Sfântul Ierarh Nicolae a participat la lucrările Sinodului I Ecumenic şi l-a mustrat pe Arie, cel care învăţa că Fiul lui Dumnezeu nu este Dumnezeu adevărat, ci este o creatură îndumnezeită. Deci, el s-a arătat şi apărător al dreptei credinţe, şi mustrător al ereticului Arie”, a evidenţiat Preafericirea Sa. Patriarhul României a vorbit şi despre viaţa, virtuţile şi minunile Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei. „A făcut multe minuni în timpul vieţii, dar şi după trecerea sa la cele veşnice. El a ajutat trei fete sărace să nu cadă în desfrânare şi să se poată mărita. A oferit pe ascuns cu multă smerenie şi discreţie pungi cu bani pentru ca fetele să fie ferite de desfrânare. Sfântul Nicolae a ajutat, de asemenea, trei tineri învinuiţi că ar complota împotriva împăratului. El s-a arătat în vis lui Avlavie, cel care i-a pârât pe nedrept pe acei tineri împăratului şi l-a certat, iar împăratului i s-a arătat în vis spunându-i că cei trei tineri nu sunt vinovaţi, ci din invidie au fost osândiţi fără temei. A ajutat în vreme de foamete pe locuitorii Mirelor Lichiei, trimiţând în mod minunat corăbii cu grâu spre acea cetate, pentru ca oamenii să poată supravieţui. A scăpat de la moarte o mulţime de călători care mergeau cu corăbiile pe mare. De aceea, până astăzi, în Grecia sunt vapoare care au paraclise închinate Sfântului Nicolae, ca fiind protectorul celor care călătoresc pe mare”, a reliefat Întâistătătorul Bisericii noastre.

Patriarhul României a mai arătat că Sfântul Ierarh Nicolae este cunoscut atât în Biserica Răsăriteană, cât şi în Biserica Apuseană, ca fiind un dascăl al bunătăţii, al dărniciei şi milosteniei.

„Moaştele sale au ajuns în Occident la 9 mai 1087, în oraşul Bari, Italia, unde se află şi astăzi, şi aceasta pentru ca să nu cadă pradă musulmanilor. Sfântul ­Nicolae este prezent în ţara noastră prin mâna dreaptă, pe care a cumpărat-o Mihai Viteazul ­de la Bari şi care se află în Bucureşti, la Biserica «Sfântul ­Gheorghe»-Nou. Sfântul Nicolae este dascăl al smereniei, al milosteniei, iar sărbătorirea lui pe 6 decembrie, în timpul Postului Crăciunului, ne cheamă şi pe noi la milostenie, la dărnicie. Dreapta credinţă, blândeţea şi dărnicia, împreună cu sfinţenia vieţii, fac din el o icoană luminoasă a ­Bisericii noastre, atât pentru creştinii din Răsărit, cât şi pentru cei din Apus. Deasupra mormântului său de la Bari se află o candelă cu două făclii care ard, pentru a arăta că el este cinstit atât în răsăritul, cât şi în apusul Europei”, a spus Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. La final, Preafericirea Sa i-a felicitat pe toţi cei care poartă numele ­Nicolae sau derivate din acest nume și a subliniat că sfântul ierarh ne cheamă să fim milostivi, mai ales în această perioadă de pregătire pentru Sărbătoarea Nașterii Domnului.