Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Prevenție pentru sănătate la Dârvari, Prahova

Prevenție pentru sănătate la Dârvari, Prahova

Galerie foto (11) Galerie foto (11) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 16 Mai, 2019

Voluntarii Paraclisului Catedralei Mântuirii Neamului au desfășurat luni, 13 mai 2019, ediția cu numărul 57 din cadrul campaniei „Prevenție și educație pentru sănătate” la școala gimnazială din satul Dârvari, județul Prahova. Elevilor participanți la eveniment le-au fost prezentate noțiuni de nutriție și igienă personală, postură corectă, periajul corect al danturii, precum și tehnici de recunoaștere și gestionare a comportamentului de „bullying”. Elevii au învățat despre gestionarea emoțiilor și cum să reacționeze în fața unei urgențe medicale.

În cadrul campaniei „Prevenție și educație pentru sănătate”, copiilor din satul prahovean Dârvari le-au fost prezentate teme cu impact pentru sănătatea lor. De asemenea, în vederea responsabilizării și conștientizării im­portanței cunoașterii noțiu­nilor de prim-ajutor, elevilor din ciclul gimnazial le-au fost prezentate și exemplificate acest tip de infor­mații de voluntarii cali­ficați.

Importanța campaniei „Pre­venție și educație pentru sănătate” a fost evidențiată de Dănuț Prună, coordonatorul voluntarilor Paraclisului Catedralei Mântuirii Neamului, care a subliniat necesitatea oferirii copiilor a unei baze solide pentru un viitor sănătos. „Campania «Prevenție și educație pentru sănătate» este o extensie a campaniei «Sănătate pentru sate» și se desfășoară în baza protocolului de colaborare dintre Ministerul Sănătății și Patriarhia Română. Este clar că în domeniul sănătății este mai recomandat a preveni decât a trata. Totuși, se face prea puțin în acest sens la noi în țară. Este vorba de educație, iar deprinderile se formează de la vârste mici. Ce facem noi este să oferim copiilor o bază solidă pentru un viitor sănătos. Astfel, pe unde mergem, elevii primesc din partea echipei noastre medicale sfaturi esențiale pentru o viață sănătoasă. Până în momentul de față avem peste 13.000 de beneficiari din 13 județe ale țării și din București. Următoarea ac­țiune o vom desfășura în Republica Moldova. În momentul de față facem toate pregătirile necesare pentru această deplasare”, ne-a spus Dănuț Prună.

Directorul școlii gimnaziale din Dârvari, profesor Ancuța Bumbanac, a subliniat impor­tanța acestor acțiuni și a prezen­ței specialiștilor în mijlocul elevilor. „Ne bucurăm că am putut aduce în școala noastră această echipă de oameni minunați care au putut să le arate copiilor noțiuni de igienă pe care nu le cunoșteau. Atunci când vorbim de acest termen ne referim în primul rând la o igienă corporală, la o igienă dentară, la igiena minții și a hranei”, a spus Ancuța Bumbanac.

Părintele Daniel Cimpoieru, de la Parohia Dârvari, a mulțu­mit voluntarilor și a evidențiat importanța acestei campanii care s-a desfășurat în satul prahovean în contextul Anului omagial al satului românesc. „Este o zi deosebit de importantă pentru școala noastră, unde învață aproximativ 190 de copii din patru sate. Este foarte importantă căldura cu care voluntarii de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului au venit în mijlocul nostru pentru a spune lucruri interesante despre sănătate și despre cum să ne comportăm în societate. Le mulțumim voluntarilor pentru faptul că au fost astăzi în mijlocul nostru și îi mulțumim și doamnei directoare, cu care avem o colaborare frumoasă și benefică pentru comunitate. Anul acesta este Anul omagial al satului românesc și, de aceea, am considerat că este de maximă importanță venirea voluntarilor în mijlocul copiilor”, a spus pr. Daniel Cimpoieru.