Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Procesiune specială pentru credincioşii râmniceni

Procesiune specială pentru credincioşii râmniceni

Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Pr. Constantin Olariu - 01 Apr, 2020

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a purtat, sâmbătă, 28 martie, după săvârșirea Sfintei Liturghii, în procesiune pe străzile municipiului Râmnicu Vâlcea icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Dintr-un Lemn, racla cu moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Catedrala Arhiepiscopală și racla cu moaștele Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul de la Mănăstirea Bistrița, județul Vâlcea.

Potrivit tradiției Bisericii noastre, la vremuri de restriște erau purtate în procesiune moaște ale sfinților și icoane făcătoare de minuni, spre izbăvirea de epidemii, spre vindecarea celor bolnavi, spre întărirea în credință și spre mângâierea credin­cioșilor. Astfel, de-a lungul timpului, moaștele Sfântului Grigorie Decapolitul au fost duse în procesiune în București în anul 1763 pentru izbăvirea de ciumă, în Craiova în anul 1814 în timpul epidemiei de ciumă din vremea lui Ioan Vodă Caragea, în trei procesiuni pentru izbăvirea de holeră și în 19 procesiuni pentru izbăvirea de secetă.

Pelerinajul din Râmnicu Vâlcea s-a desfășurat cu aprobarea auto­ri­tă­ților locale și cu respectarea dispozițiilor Ordonanței Militare nr. 3/2020, fără participarea cre­din­cioșilor, Arhiepiscopul Râmnicului citind rugăciuni către Dumnezeu, Maica Domnului și sfinții ocrotitori ai eparhiei.

„Este vremea să înmulțim rugăciunea, fiecare în casa lui. De aceea, vă propun ca, în fiecare seară, începând cu ora 22:00, să citim Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Mântuitorului și Canonul de po­căin­ță, ca Dumnezeu să ia de la noi această durere și să aducă multă bucurie și folos duhovnicesc. Să ne rugăm cu mai multă osârdie Maicii Domnului, preacinstită de către credincioșii Bisericii noastre, mai ales din Eparhia Râmnicului, aici unde sunt atâtea icoane făcătoare de minuni ale acesteia. Să ne rugăm stăruitor ocrotitorilor arhiepiscopiei noastre, Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului, întemeietorul eparhiei, Sfântului Ierarh Calinic, marele făcător de minuni, care nu o dată a salvat eparhia noastră, Sfântului Grigorie Decapolitul, ale cărui moaște aduc atâtea vindecări și daruri duhovnicești binecre­dincioșilor creștini, Sfântului Cuvios Antonie de la Iezer, sihastrul cu mare trecere înaintea lui Dumnezeu”, a spus ierarhul în cuvântul de învățătură.

Citeşte mai multe despre:   liturghie  -   procesiune  -   icoana  -   IPS Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului