Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sărbătoarea Parohiei Iancu Vechi-Mătăsari

Sărbătoarea Parohiei Iancu Vechi-Mătăsari

Galerie foto (5) Galerie foto (5) Știri
Un articol de: Marius Nedelcu - 21 Sep, 2016

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari din București a sărbătorit ieri, 20 septembrie, pe Sfinții Mari Mucenici Eustatie, soția sa, Teopista, şi cei doi fii ai lor Agapie și Teopist, ocrotitorii ei spirituali. Așa cum este obiceiul de câțiva ani, în ajunul sărbătorii a avut loc o procesiune cu moaștele celor patru sfinți romani, pe mai multe străzi din cadrul acestei parohii bucureștene.

Sărbătoarea Sfinților Mucenici Eustatie, Teopista, Agapie și Teopist a început la Biserica Iancu Vechi-Mătăsari din București, în ajun. Luni-seară a fost săvârșită slujba Vecerniei unită cu Litia. La final, slujitorii și credincioșii au ieșit din locașul de cult și au participat la tra­diționala procesiune cu moaștele sfinților ocrotitori ai acestei biserici. Preoții și mul­țimea credin­cioșilor au mers pe mai multe străzi din parohie, au cântat imnuri de cinstire a sfinților și au făcut pe traseu opriri și cereri speciale. Primul popas duhovnicesc din pelerinaj s-a făcut la Biserica „Sfinții Ioachim și Ana” - Oborul Vechi, unde credincioșii au fost întâm­pinați de slujitori de la această biserică și parohieni. O altă oprire s-a făcut la Colegiul Național „Mihai Viteazul”, unde racla cu moaște a fost cinstită de elevi și profesori ai instituției. Procesiunea s-a încheiat la biserica parohială unde sfintele moaște au fost așezate spre cinstire de către credincioși. „Ca în fiecare an, Parohia Iancu Vechi-Mătăsari își sărbătorește ocrotitorii, o familie martirizată pentru credința în Hristos, la Roma, în jurul anului 122, în timpul împăratului Hadrian. Biserica parohiei noastre păstrează din 1840 părticele din moaștele celor patru sfinți, aduse aici de la Baia, vechea cetate de scaun a Moldovei. Este un moment de mare bucurie care se simte cel mai bine în aceste clipe de pelerinaj. Această procesiune, care este la cea de 6-a ediție, are scopul de a-i face mai bine cunoscuți pe ocrotitorii bisericii noastre, dar și de a da o mărturie creștină în cetate”, a spus părintele Constantin Stoica, parohul Bisericii Iancu Vechi-Mătăsari.

Ieri, în ziua de prăznuire a sfinților mari mucenici, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de slujitori din care au făcut parte: părintele consilier patri­arhal Nicolae Dascălu, parohul Bisericii Zlătari din București; părintele Constantin Stoica, parohul Bisericii Iancu Vechi-Mătăsari; părintele Gheorghe Dogaru, parohul Bisericii „Sfântul Haralambie”-Belu din București, precum și alți preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură ­rostit în cadrul Sfintei Liturghii, părintele consilier patriarhal ­Nicolae Dascălu a spus că această familie de mucenici (care a fost prăznuită ieri de Biserică) ne arată că dragostea și credința ortodoxă se trăiesc și se mărturisesc prima dată în familia creștină. „La Biserica Iancu Vechi-Mătăsari s-a dezvoltat foarte mult cultul acestor sfinți creștini de la începutul veacului creștin. Prin aceasta noi cultivăm dragostea față de martiri, care sunt temelia Bisericii, și respectul față de virtuțile lor, îndemnându-i pe credincioși să privească modul cum și-au trăit viața și să urmeze pilda lor. Pentru că nu vorbim numai de un sfânt mucenic, ci de o familie de mucenici, mai ales în zilele noastre, avem conștiința că dreapta credință se trăiește în familie, numită de Sfântul Ioan Gură de Aur «biserica cea mică», și se trăiește și în Biserica cea mare, în comunitatea bisericească locală și universală. Bucuria prăznuirii mucenicilor este împletită cu admi­rația față de coomunitatea parohială de aici, care în acești ani a dezvoltat o bogată activitate ctitoricească. Biserica parohială a fost construită și urmează împodobirea ei cu pictură”, a spus părintele Nicolae Dascălu. La finalul Sfintei Liturghii s-a săvârșit și slujba Parastasului pentru ctitorii și binefăcătorii locașului de rugăciune trecuți la Domnul. De sărbătoarea hramului, Parohia Iancu Vechi-Mătăsari a pregătit în jur de 500 de pachete cu hrană caldă pentru credincioși.

 

Citeşte mai multe despre:   Parohia Iancu Vechi-Matasari  -   hram