La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Şedinţa Consiliului eparhial al Episcopiei din Bălţi
Luni, 12 ianuarie 2026, la reşedinţa Episcopiei din Bălţi, s-a desfăşurat şedinţa Consiliului eparhial al Episcopiei din Bălţi, prezidată de către Preasfinţitul Părinte Antonie, chiriarhul locului.
În cadrul şedinţei s-au dezbătut câteva chestiuni:
- Consiliul eparhial a acceptat propunerea Preasfinţitului Părinte Antonie de a convoca Adunarea eparhială a Episcopiei de Bălţi în data de 27 ianuarie 2025 şi a aprobat ordinea de zi a Adunării eparhiale;
- Consiliul eparhial a aprobat propunerea Preasfinţitului Părinte Antonie de a gratifica, și în acest an, în debutul Adunării, câţiva creştini, care pe parcursul anului 2025 au susţinut activitatea Episcopiei de Bălţi;
- Diverse.



.jpg)
