Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sfântul Ilie Tesviteanul sărbătorit la Mănăstirea Cernica

Sfântul Ilie Tesviteanul sărbătorit la Mănăstirea Cernica

Galerie foto (28) Galerie foto (28) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 20 Iul, 2019

De sărbătoarea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a săvârșit sâmbătă, 20 iulie 2019, Sfânta Liturghie la biserica mare din ostrovul Mănăstirii Cernica de lângă București. Împreună cu Patriarhul României au slujit și Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, și Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. La final, Întâistătătorul Bisericii noastre, împreună cu cei doi ierarhi, a sfințit Casa „Nifon Mitropolitul” din cadrul Centrului social-pastoral „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica” al mănăstirii.

Numeroși credin­cioși au venit sâmbătă la așezămân­tul monahal de lângă București pentru a participa de dimineață, așa cum este tradiția în zile de sărbătoare, la Sfânta Liturghie arhierească, în biserica cu hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din ostrovul Cernicăi. Sărbătoarea de anul acesta a fost deosebită, deoarece prima Liturghie prin care se prăznuiește al doilea hram al bisericii monumentale, restaurată și înfrumusețată de curând, a fost săvârșită de Patriarhul României. Prin această slujire patriarhală s-a adus cinstire deosebită Sfântului Proroc Ilie. Împreună cu Preafericitul Părinte Patriarh Daniel au slujit și Preasfințiții Părinți Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, și Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

În cuvântul de învățătură rostit în cadrul Sfintei Liturghii, Întâistătătorul Bisericii noastre a vorbit despre viața și lucrarea Sfântului Proroc Ilie. „În primul rând, Sfântul Ilie Tesviteanul a fost un om al rugăciunii, al postului și al înfrânării, trăind în feciorie toată viața sa. În al doilea rând, a fost un apărător al credinței adevărate împotriva rătăcirilor idolești. În al treilea rând, el a fost un hrănitor al orfanilor și al văduvelor și milostiv apărător al celor care sunt darnici. În al patrulea rând, Sfântul Ilie Tesviteanul a fost pedepsitor al celor care săvârșesc nedreptăți sociale. Aceste virtuți deosebite ale lui îl fac deodată popular, îndrăgit și, în același timp, actual, prin comportamentul, prin viața și prin minunile sale în toată istoria creștinismului. Sfântul Ilie Tesviteanul este cinstit nu numai în creștinism, ci și în iudaism și este cinstit ca proroc și în islam. Evreii știu că Ilie trebuie să vină ca înaintemergător al lui Mesia, de aceea lasă la masă o farfurie goală, un scaun și un tacâm disponibile pentru venirea lui Ilie”, a spus Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

De asemenea, Preafericirea Sa a arătat că faptele minunate ale Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul sunt prefigurări ale unor lucrări mântuitoare din viața Mântuitorului Hristos.

„Faptul că în fiecare zi la pârâul Cherit veneau corbii și îi aduceau pâine și carne de la templu, căci numai acolo se găseau, prefigura Taina Sfintei Euharistii, a pâinii și vinului care se prefac în Trupul și Sângele Mântuitorului. De aceea, în iconografia bizantină Sfântul Proroc Ilie este prezentat ca fiind hrănit de un corb care are în cioc o prescură. Trecerea prin Iordan, prin râul în care Se va boteza Mântuitorul Iisus Hristos, prefigura adevărul că Botezul este Calea care ne duce de la viața pământească la viața cerească, pentru că după ce a trecut prin Iordan, el a fost ridicat sau luat la cer. Ridicarea sa la cer în carul de foc tras de cai de foc prefigura Înălțarea la cer a Mântuitorului Iisus Hristos. Viața sa duhovnicească în post, rugăciune și în înfrânare, feciorie prefigura viața monahilor, a pustnicilor, de-a lungul secolelor care vor urma. Sfântul Proroc Ilie este cel mai mare dintre proroci în ceea ce privește faptele, nu cuvântările sale. De aceea, el poartă de la început un nume care se referă la Dumnezeu, un nume teofor, purtător de Dumnezeu, și anume Eliahu, care în limba ebraică înseamnă «Domnul este Dumnezeul meu» sau «Dumnezeul meu este Domnul», adică Domnul meu este Dumnezeu adevărat”, a explicat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a adresat un cuvânt de felicitare Preafericitului Părinte Patriarh Daniel cu ocazia zilei numelui primit la Taina Sfântului Botez. „La această lumină a praznicului Sfântului Ilie și la această bucurie a sărbătoririi primului hram al acestei sfinte biserici din ostrovul Mănăstirii Cernica, se adaugă lumina sărbătorii tuturor creș­tinilor ortodocși din România păstoriți cu atâta dăruire și înțelepciune de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Preafericirea Sa serbează astăzi ziua numelui primit la Taina Sfântului Botez, numele Sfântului și Slăvitului Proroc Ilie. Faptul că sărbătorim ziua numelui de la botez a Părintelui nostru Patriarh într-o biserică mănăstirească aflată sub protecția Sfântului Proroc Ilie într-o zi în care s-a sfințit aici Casa «Nifon Mitropolitul», una din componentele Centrului social-pastoral de la Mănăstirea Cernica, ne îndeamnă să reflectăm asupra legăturilor sufletești pe care Preafericitul Părinte Patriarh Daniel le-a avut cu lumea monahală încă din copilărie și la lucrarea ca Arhipăstor al Bisericii pentru promovarea și consolidarea vieții monahale în Patriarhia Română. (…) Aflându-ne într-o biserică sub ocrotirea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, pe care Părinții Bisericii l-au socotit un precursor, alături de Sfântul Ioan Botezătorul, al monahismului creștin, pentru viața lor ascetică, pentru faptul că au trăit în peșteri și în crăpăturile pământului, s-au ostenit cu posturi îndelungate și aspre, dorim ca sfântul a cărui protecție ați primit-o la Botez să vă ocrotească în continuare, să vă dăruiască același zel pe care l-ați avut până acum și care nu este altul decât zelul Sfântului Proroc Ilie, pe care l-a arătat în apărarea credinței în vremea sa, și să ne păstoriți pe calea cea dreaptă întru mulți și fericiți ani”, a spus Episcopul-vicar patriarhal.

În continuare, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, împreună cu cei doi ierarhi și soborul de slujitori, a sfințit Casa „Nifon Mitropolitul” din cadrul Centrului social-pastoral „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica”. De asemenea, ostenitorii și binefăcătorii care au contribuit la realizarea acestui edificiu au primit din partea Preafericirii Sale diplome omagiale cu medalii comemorative dedicate anului 2019.