Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Zi de hram la Mănăstirea Dobrești din județul Timiș

Zi de hram la Mănăstirea Dobrești din județul Timiș

Un articol de: Diac. Alexandru Briciu - 04 Iul, 2019

Sfântul Voievod Ștefan cel Mare este cinstit și între ocrotitorii Mănăstirii Dobrești, ctitoria Preafericitului Părinte Patriarh Daniel din comuna Bara, județul Timiș.

Cu binecuvântarea Înalt­prea­sfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, Sfânta Liturghie de hram a fost oficiată în paraclisul de la demisolul bisericii de către Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Din soborul de slujitori care s-au rugat împreună cu ierarhul la slujbă au făcut parte arhim. Climent Vântu, starețul Mănăstirii Săraca; protos. Matei Buliga, starețul Mănăstirii Do­brești; pr. Ioan Cerbu, protoiereu al Protopopiatului Lugoj, preoți și diaconi. La sărbătoare au participat reprezentanți ai autori­tăților locale, membri ai Asocia­ției „Ștefan cel Mare” și credin­cioși din comunele învecinate. „Mănăstirea ctitorită de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în satul natal este ocrotită de Sfânta Cuvioasă Parascheva, Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Voievod Ștefan cel Mare. Ne bucurăm de comuniunea noastră cu sfinții români, cu sfinții care au binecuvântat pământul românesc și ne sunt modele, pentru ca la rândul nostru să fim ctitori, iubitori de Biserică și să păstrăm tradiția ortodoxă și învă­țătura Bisericii noastre punând-o în practică”, a spus, la finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul.

Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârșită în paraclisul de la demisol, deoarece în biserica mare se desfășoară lucrările de pictură. În momentul de față, au fost finalizate pictura turlei principale și 90% din pictura Sfântului Altar, după cum a transmis protos. Matei Buliga, starețul Mănăstirii Dobrești. Piatra de temelie a bisericii așezământului monahal a fost așezată la 23 octombrie 2005. Complexul cuprinde biserica ștefaniană cu demisol, o casă monahală, anexe gospodă­rești și clopotniță. Planul iconografic al lucrărilor de pictură în tehnica frescă bizantină, aflate în derulare, este inspirat din bisericile mănăstirilor din nordul Moldovei.