„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
70 de ani de la bombardarea Catedralei arhiepiscopale din Tomis
În sala de conferinţe a Casei de Cultură din Constanţa are loc astăzi, la ora 18:00, un simpozion despre împlinirea a şapte decenii de la bombardarea Catedralei arhiepiscopale din municipiu, 3 august 1941. Simpozionul va fi deschis de către Înalt Preasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, şi va cuprinde proiecţii de imagini din timpul bombardamentelor şi comunicări, susţinute de personalităţi marcante ale culturii constănţene, precum părintele arhimandrit Paisie Fantaziu, dr. Doina Păuleanu, directorul Muzeului de Artă, dr. Florin Stan, specialistul Muzeului Marinei Române şi dr. Costin Scurtu, directorul Muzeului Militar Naţional "Regele Ferdinand I", filiala Constanţa. După cel de-al Doilea Război Mondial, Catedrala arhiepiscopală a fost restaurată între anii 1946 şi 1950, în timpul episcopului Chesarie Păunescu şi al vrednicului patriarh de pomenire Justinian Marina. Evenimentul este organizat de Asociaţia "De la Dunăre la Mare", în colaborare cu Arhiepiscopia Tomisului, Mănăstirea "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel", ASCOR, filiala Constanţa, şi alte instituţii culturale. Intrarea este liberă. (Ioan Buşagă)



.jpg)
