Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri „Aceşti tineri sunt pentru noi o bucurie şi o speranţă“

„Aceşti tineri sunt pentru noi o bucurie şi o speranţă“

Data: 06 Iun, 2007

▲ IPS Părinte Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, s-a întâlnit ieri cu elevii seminariilor teologice ortodoxe din Arhiepiscopia Iaşilor care au obţinut premii importante la olimpiadele şi concursurile naţionale în anul şcolar 2006-2007 ▲ „Este bucurie, în primul rând, pentru o şcoală teologică atunci când elevii sau elevele devin premianţi sau premiante, dar este o bucurie şi pentru eparhie şi, într-un sens mai larg, pentru Biserica noastră“ ▲

Înalt Prea Sfinţitul Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, s-a întâlnit ieri, 5 iunie, în Sala „Dr. Iustin Moisescu“, din incinta Centrului Eparhial Iaşi, cu elevii seminariilor teologice din Arhiepiscopia Iaşilor care au obţinut premii importante la olimpiadele şi concursurile naţionale, în anul şcolar 2006-2007. La întâlnirea care a început la ora 11.30 au fost prezenţi şi directorii celor 6 seminarii: „Sf. Vasile cel Mare“ din Iaşi, „Veniamin Costachi“ de la Mănăstirea Neamţ, „Sf. M. Mc. Gheorghe“ din Botoşani, „Sf. Împ. Constantin şi Elena“ din Piatra Neamţ, „Sf. Ioan Iacob“ din Dorohoi şi Seminarul de fete „Cuvioasa Parascheva“ de la Mănăstirea Agapia, Neamţ.

Pentru început, părintele Mihai Vizitiu, consilier al Sectorului învăţământ teologic şi activităţi cu tineretul, a motivat acest eveniment, subliniind totodată şi importanţa sa: „Întâlnirea de astăzi este o întâlnire de suflet, pentru că ea este generată de dragostea părintească a IPS Mitropolit Daniel care, auzind de rezultatele dumneavoastră şcolare, obţinute la Olimpiadele şi Concursurile naţionale, a manifestat dorinţa de a vă cunoaşte şi de a vă felicita. Această întâlnire trebuie să mai descopere ceva, şi anume faptul că şcolile noastre teologice sunt performante, viabile, care se înscriu în tradiţia frumoasă a seminariilor teologice. În acelaşi timp, în perspectivă, aceste şcoli, trebuie să fie căutate nu neapărat pentru că aici sunt pregătiţi cei care doresc să fie preoţi, ci şi pentru calitatea învăţămâtului.“

Învăţământul teologic: tradiţie şi actualitate

Apoi, Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Daniel s-a adresat tinerilor, felicitându-i şi încurajându-i: „Suntem onoraţi de rezultatele dumneavoastră la aceste olimpiade şi concursuri. Şi, desigur, este vorba de o bucurie a Bisericii întregi. Este bucurie, în primul rând, pentru o şcoală teologică atunci când elevii sau elevele devin premianţi sau premiante, dar este o bucurie şi pentru eparhie şi, într-un sens mai larg, pentru Biserica noastră. Aceste premii arată, pe de o parte, vocaţia, pasiunea, dragostea elevilor pentru şcoala respectivă, iar pe de altă parte, aceste premii arată munca deosebită pe care elevii sau elevele o depun sub îndrumarea profesorilor, care înţeleg că astăzi, într-o societate aflată în permanentă schimbare, tinerii pregătiţi însemnează o speranţă pentru prezentul şi viitorul ţării“.

Înalt Prea Sfinţia Sa le-a vorbit apoi tinerilor despre importanţa păstrării valorilor tradiţionale şi adaptarea acestora la actualitate, la vremurile schimbătoare pe care le trăim. „Este foarte important ca învăţământul nostru teologic să fie deodată tradiţional şi actual, să aducă în actualitate valorile tradiţiei şi să înţeleagă marele adevăr că tradiţia nu este ceva fix, ci este un proces de creştere permanentă şi de acumulare de valori spirituale, atât ca trăire, cât şi ca metodă de lucru, de transmitere noii generaţii a ceea ce noi am primit. Şi atunci când transmitem ceea ce am primit, adăugăm şi noi la ceea ce am primit modul de interpretare. Nu este vorba de o altă credinţă, de alt conţinut, ci de o formă mai adaptată, mai misionară, corespunzătoare veacului în care trăim“, a precizat IPS Mitropolit Daniel, dând ca exemplu modelul pe care îl oferă Sf. Ioan Gură de Aur, de la a cărui trecere la cele veşnice se împlinesc anul acesta 1600 de ani. „Modelul de teologie pastorală misionară, care este o dimensiune permanentă a tradiţiei noaste, trebuie să devină o preocupare permanentă în toate şcolile de teologie. Învăţăm din tradiţie această dragoste permanentă pentru Hristos şi Biserica Sa, dar şi o preocupare intelectuală culturală permanentă pentru metodele de misiune, aşa cum a făcut Sf. Ioan Gură de Aur“, a mai spus IPS Mitropolit Daniel.

„În continuare să fiţi bucurie pentru Biserică“

În final, Înalt Prea Sfinţia Sa i-a felicitat pe tinerii olimpici, pe profesorii care i-au pregătit, dar şi pe directorii celor 6 seminarii. Fiecare dintre olimpici a primit din partea IPS Mitropolit Daniel, câte un pachet cu cărţi. Anul acesta, toate seminariile din Arhiepiscopia Iaşilor au avut premianţi la concursurile şi olimpiadele naţionale.

„Deci, aceşti tineri, care au învăţat bine, care s-au pregătit bine, care au concurat împreună cu alţi tineri, sunt, pentru noi, o bucurie şi o speranţă. Suntem bucuroşi că aţi ajuns la aceste rezultate şi sperăm să vă menţineţi premianţi şi să fiţi şi mai bine pregătiţi. Şi aşa Dumnezeu vă va ajuta să înţelegeţi că oricât de mult am făcut, este încă loc de mai bine, este încă loc pentru progres. În general, noi ne uităm la rezultatele bune, doar ca să-i mulţumim lui Dumnezeu şi tuturor celor care ne-au ajutat, dar în permanenţă trebuie să ne gândim la cât mai avem de învăţat, la cât mai avem de făcut, pentru că întotdeauna este loc de mai bine. Vă felicităm şi rugăm pe Hristos Domnul să vă binecuvânteze pe dumneavoastră, pe părinţi, pe profesorii şi şcoala de unde veniţi, pentru ca în continuare să fiţi bucurie pentru Biserică“.

Evenimentul de ieri a fost organizat de Sectorul învăţământ teologic şi activităţi cu tineretul al Arhiepiscopiei Iaşilor, sprijinit de Editura mitropolitană Trinitas.