Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Alegeri de ierarhi în Biserica Ortodoxă Română

Alegeri de ierarhi în Biserica Ortodoxă Română

Galerie foto (6) Galerie foto (6) Știri
Un articol de: Arhid. Ştefan Sfarghie - 25 Mai, 2018

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, întrunit ieri, 24 mai 2018, în şedinţă de lucru la Reşedinţa Patriarhală din București, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a făcut alegeri de ierarhi pentru eparhii din țară și Republica Moldova. Astfel, PS Părinte Antonie de Orhei a fost ales Episcop al Episcopiei de Bălţi (fostă a Hotinului); arhim. Veniamin Goreanu a fost ales Episcop al Episcopiei Basarabiei de Sud (fostă de Cetatea Albă-Ismail); iar arhim. Timotei Bel a fost ales Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, cu titulatura „Sătmăreanul”.

Înainte de începerea lucrărilor Sfântului Sinod, ierarhii au participat la o slujbă de Te Deum, oficiată de PS Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Paraclisul istoric „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” al Reşedinţei Patriarhale.

După citirea apelului nominal de către PS Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal şi secretarul Sfântului Sinod, Întâistătătorul Bisericii noastre a prezentat principalele subiecte de pe ordinea de zi dezbătute în cadrul şedinţei Sfântului Sinod. „Avem pe ordinea de zi teme legate de introducerea în calendarul nostru a sărbătorii Icoanei Maicii Domnului «Îndrumătoarea», de la Mănăstirea Neamţ, după ce în luna martie am avut o bucurie deosebită să introducem în calendar sărbătoarea Icoanei Maicii Domnului «Siriaca» de la Mănăstirea Ghighiu. Icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Neamţ este foarte veche, s-a bucurat de o evlavie deosebită în rândul credincioşilor de-a lungul secolelor şi se bucură şi astăzi de aceeaşi evlavie, iar ziua de prăznuire va fi 9 iulie. Această icoană a Maicii Domnului este cinstită şi în alte Biserici Ortodoxe. Mai avem subiecte legate de activităţile liturgice, de activităţile didactice ale şcolilor de teologie, precum şi alegeri de ierarhi, mai ales în unele scaune vacante de multă vreme. Este o binecuvântare că putem să săvârşim înainte de sărbătoarea mare a Cincizecimii, Pogorârea Duhului Sfânt, aceste alegeri care încurajează clerul şi credincioşii noştri pentru a dezvolta, amplifica activităţile pastorale, misionare, social-filantropice şi social-culturale din Biserica noastră. Avem, de asemenea, şi unele aspecte legate de relaţiile noastre cu Bisericile Ortodoxe surori, mai ales în ceea ce priveşte problema Ucrainei, unde există o Biserică Ortodoxă canonică şi două structuri considerate necanonice”, a spus Patriarhul României.

După aceste momente, PS Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului, a susţinut meditaţia duhovnicească „Episcopul, propovăduitor, apărător şi garant al păstrării dreptei credinţe în eparhia sa, în lumina Sfintei Scripturi şi învăţăturilor Sfinţilor Părinţi”. „Ierarhul se cuvine să fie întâi în toate: în veghe, în jertfelnicie, în dărnicie, în rugăciune, în post, în smerenie, în răbdare, în iertare şi mai ales în fidelitate faţă de credinţă şi apărarea ei. Dacă va face aşa, nu va avea nevoie de suportul legislaţiei bisericeşti tot timpul. Căci fraţii lui mai mici, preoţii, vor lucra nu din teamă de ierarh şi pedeapsă, ci cei mai mulţi vor lucra din conştiinţă, cu bună-credinţă, cu frică de Dumnezeu şi din iubire faţă de păstoriţii lor şi respect şi ascultare faţă de părintele lor duhovnicesc”, a precizat Preasfinţia Sa.

Intensificarea activității pastoral-misionare în eparhii

În continuare, au avut loc alegeri de episcopi pentru Episcopia de Bălţi şi Episcopia Basarabiei de Sud din cadrul Mitropoliei Basarabiei şi de arhiereu-vicar pentru Episcopia Maramureşului şi Sătmarului. Votul secret a fost organizat în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală după validarea candi­da­­ților de către Comisia canonică, juridică și pentru disciplină. Preasfinţitul Părinte Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a fost ales, prin vot secret de către Sfântul Sinod, Episcop al Episcopiei de Bălţi (fostă a Hotinului), cu 41 de voturi din 45 de vo­turi valid exprimate. Arhim. Ve­niamin Goreanu, consilier patriarhal, a fost ales de către Sfân­tul Sinod în demnitatea de Episcop al Episcopiei Basarabiei de Sud (fostă de Cetatea Albă-Ismail), cu 37 de voturi din 45 de voturi valid exprimate. Arhim. Timotei Bel, stareţ al Mănăstirii „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”-Scărişoara Nouă şi exarh al mănăstirilor din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, a fost ales de către Sfântul Sinod Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, cu titulatura „Sătmăreanul”, cu 43 de voturi din 45 de voturi valid exprimate.