Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Autorizaţie de construcţie pentru Catedrala Mântuirii

Autorizaţie de construcţie pentru Catedrala Mântuirii

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Data: 03 Sep, 2010

Şedinţa de constituire a Adunării Naţionale Bisericeşti a Bisericii Ortodoxe Române pentru perioada 2010-2014 a avut loc ieri, 3 septembrie, în Aula Magna "Patriarhul Teoctist" din Palatul Patriarhiei, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Lucrările Adunării Naţionale Bisericeşti au fost precedate de slujba de Te Deum, oficiată în Catedrala patriarhală de Preasfinţitul Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, în prezenţa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a ierarhilor Sfântului Sinod şi a viitorilor membri ANB.

Întâistătătorul Bisericii noastre a deschis lucrările şedinţei de constituire a Adunării Naţionale Bisericeşti şi a binecuvântat pe cei prezenţi, rezumând programul şedinţei. În continuare, au avut loc lucrările pe comisii, iar după aceasta au fost validate mandatele membrilor fiecărei eparhii.

Prima şedinţă a noii Adunări Naţionale Bisericeşti pentru perioada 2010-2014 a fost deschisă cu citirea prevederilor articolelor 19-23 din Statutul de organizare şi funcţionare al Bisericii Ortodoxe Române, privitoare la Adunarea Naţională Bisericească. S-au desemnat membrii comisiilor permanente ale Adunării Naţionale Bisericeşti (Comisia administrativ-juridică şi de validare, Comisia socială şi pentru comunicaţii media, Comisia culturală şi educaţională, Comisia economică, bugetară şi de patrimoniu imobiliar - bunuri bisericeşti, Comisia pentru românii ortodocşi de peste hotare) şi s-a constituit şi Consiliul Naţional Bisericesc, din 12 membri, câte doi din fiecare mitropolie, un cleric şi un mirean.

În finalul şedinţei a fost citit referatul Cancelariei Sfântului Sinod cu privire la stadiul lucrărilor Catedralei Mântuirii Neamului.

Slujbă de binecuvântare pe locul viitoarei Catedrale

După ce joi, 2 august, a fost primită autorizaţia de construcţie, ieri a avut loc, pe amplasamentul viitoarei Catedrale, o slujbă de binecuvântare pentru începutul organizării şantierului şi pentru lucrările de construcţie care vor urma. Slujba de mulţumire a fost săvârşită de Patriarhul României, în prezenţa unui sobor de ierarhi ai Sfântului Sinod al Bisericii noastre, a membrilor clerici şi mireni din ANB, precum şi a unor credincioşi din ţară şi din Basarabia. "Am dorit ca acest pelerinaj la locul unde se va construi Catedrala Mântuirii Neamului să fie unul simbolic, care înseamnă un moment de încurajare, dar şi un moment de angajare a noastră spirituală şi materială, pentru a duce la bun sfârşit aceste lucrări, care vor începe în curând", a spus Preafericirea Sa.

Patriarhul României a evidenţiat că viitoarea Catedrală va fi simbol al Învierii, ce va avea în componenţă opt turle, iar fiecare turlă va fi asemenea unei făclii de Înviere. Vor fi în număr de opt deoarece cifra 8 reprezintă Ziua veşniciei şi Ziua Învierii. "Am dorit ca pe turla centrală, turla Pantocrator, să fie un mănunchi de lumânări de Înviere, deoarece în apropierea acestui loc au existat cinci biserici, trei au fost demolate, deci ucise, şi două au fost răstignite prin translare. În amintirea acestor biserici, care au fost răstignite sau ucise, noi dorim să avem o biserică mai mare care să le cuprindă pe toate ca un simbol al Învierii celor vechi sub o formă nouă adunată în Biserică", a spus Părintele Patriarh Daniel.

(diac. Ciprian Bâra, Ioan Buşagă)