Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Biserica din Şalcău a fost resfinţită

Biserica din Şalcău a fost resfinţită

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 26 Oct, 2010

Înalt Preasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, a resfinţit duminică, 24 octombrie, biserica din localitatea Şalcău, filie a Parohiei Mihăileni, Protopopiatul Agnita. Lăcaşul de cult a fost renovat în ultimii ani şi împodobit cu pictură şi mobilier, prin eforturile celor 32 de familii din sat şi ale altor oameni din parohiile din ţară.

Comunitatea credincioşilor din Şalcău, judeţul Sibiu, s-a pregătit intens pentru primirea Mitropolitului Ardealului, un adevărat eveniment pentru satul cu numai 103 locuitori. Costumele populare, tinerii călăreţi, fiii satului întorşi pe meleagurile unde s-au născut, toate au făcut din evenimentul de la Şalcău o adevărată sărbătoare a satului românesc. Credincioşi din alte parohii din judeţele Braşov, Alba şi chiar Timişoara, care au contribuit material la renovarea lăcaşului de cult din Şalcău cu hramul "Sfânta Cuvioasă Parascheva", au poposit duminică în satul din apropierea Agnitei, însoţind preoţii parohi la sărbătoare. Slujba de târnosire a bisericii a fost urmată de rezidirea altarului, aşezarea moaştelor în piciorul Sfintei Mese, ungerea cu Sfântul Mir şi împodobirea Sfintei Mese, sfinţirea picturii şi a icoanelor. Din soborul de preoţi au făcut parte, alături de pr. Nicolae Dumbravă, preotul slujitor la Şalcău, şi protopopul de Agnita, părintele Ioan Jurca, părintele Simion Săsăujan de la Parohia Valea Aurie I din Sibiu, fost slujitor la Şalcău în urmă cu 44 de ani, părintele Ioan Enescu de la Parohia Şimon Nou şi alţi preoţi slujitori. A fost prezent la Şalcău şi primarul comunei Mihăileni, Ioan Şchiau, alături de alte autorităţi locale şi binefăcători ai bisericii.

Să mulţumimlui Dumnezeu pentru existenţa noastră

La sfârşitul Sfintei Liturghii, părintele Nicolae Dumbravă a primit distincţia de iconom stavrofor, cu dreptul de a purta brâu roşu şi cruce, semne de vrednicie în activitatea pastoral-misionară din parohia unde într-un an a renovat şi înfrumuseţat două biserici. Cuvântul de învăţătură rostit de Mitropolitul Ardealului la Sfânta Liturghie a cuprins prezentarea rânduielii săvârşite de ierarh şi soborul de preoţi prin care s-a resfinţit lăcaşul de cult şi simbolistica Sfântului Altar după sfinţire. De asemenea, IPS Laurenţiu a tâlcuit Evanghelia citită în Duminica a XXIII-a după Rusalii, în care este prezentată minunea vindecării demonizatului din Ţinutul Gherghesenilor. "Salvarea unei fiinţe umane de stăpânirea unui legheon de diavoli n-a fost mai valoroasă pentru ghergheseni decât o turmă de porci. Este prima mărturie a reacţiei oamenilor îndepărtaţi de Dumnezeu. Pe Hristos nu L-au primit ai Săi, ci L-au răstignit. Iată că vedem acum pe ghergheseni spunând: "Du-te de la noi!". Deşi l-au văzut pe acel om sănătos, nu i-a interesat prea mult. Toţi se fereau de acel om care stătea printre morminte. Văzându-l vindecat, nu s-au milostivit de el, ci au regretat că au pierdut o turmă de porci. De multe ori suntem şi noi asemenea lor. Dacă pierdem ceva, cât de puţin, nu ştim să mulţumim lui Dumnezeu pentru cele multe şi cele bune pe care ni le-a dat. Cel mai mare dar pentru care trebuie să-I mulţumim lui Dumnezeu este propria noastră existenţă şi apoi pentru libertatea noastră", a spus Părintele Mitropolit.

Cinstirea binefăcătorilor

La final, IPS Laurenţiu a oferit câteva acte de cinstire preotului paroh, Consiliului şi Adunării parohiale, primarului comunei Mihăileni, pictorului Marian Verza din Sibiu şi altor binefăcători ai bisericii. Părintele Nicolae Dumbravă i-a oferit în dar Părintelui Mitropolit o icoană a Sfintei Parascheva, iar părintele protopop Ioan Jurca a mulţumit IPS Laurenţiu pentru toate vizitele pastorale făcute în ultimul timp în parohiile din Protopopiatul Agnita.

Casa Domnului din Şalcău

La Sfânta Liturghie, părintele Nicolae Dumbravă a prezentat credincioşilor istoria satului şi a bisericii, evocând preoţii de vrednică pomenire care au slujit la Şalcău şi au contribuit la menţinerea credinţei şi întreţinerea lăcaşului de cult. Nu au lipsit mulţumirile aduse tuturor celor care au contribuit material la renovarea bisericii, în special câteva parohii din Protopopiatul Bran-Zărneşti. Biserica din Şalcău a fost zidită în 1883, pe locul unei bisericuţe din lemn, cu eforturile credincioşilor din sat şi din alte parohii din judeţele Sibiu şi Alba. De-a lungul timpului, biserica a suferit mai multe reparaţii, ultima fiind în 2000, an în care Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, pe atunci Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, a binecuvântat lucrările. În perioada 2007-2010, s-au realizat mai multe lucrări de reparaţii exterioare şi interioare. A fost schimbat acoperişul, s-a realizat un drenaj, s-au refăcut tencuielile şi s-a făcut pictura în tehnica "al secco".

"A fost o sărbătoare frumoasă"

Am stat de vorbă cu câţiva dintre credincioşii veniţi la biserică pentru a se ruga şi a participa la sfinţire şi la Sfânta Liturghie.

Mihaela Frăţilă, 14 ani: "A fost o slujbă specială, pentru că au fost mulţi preoţi şi Mitropolitul Ardealului. Satul nostru este izolat şi nu avem ocazia să participăm la astfel de evenimente aici. A fost o sărbătoare frumoasă".

Elena Ştefan, 42 ani: "Chiar dacă satul nostru este mic, au venit foarte mulţi oameni la sfinţirea de astăzi. Am aşteptat de mulţi ani această zi de sărbătoare. Satul s-a pregătit foarte frumos pentru sfinţire şi am îmbrăcat cu mare drag costumele populare".