Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri De Sfântul Ilie, la Soloneţ a răsunat toaca-n cer

De Sfântul Ilie, la Soloneţ a răsunat toaca-n cer

Un articol de: Lucian Apopei - 21 Iul, 2009

Ieri, întreaga Ortodoxie l-a sărbătorit pe Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul. La Soloneţ - Iaşi, un sat aflat la doar câţiva paşi de râul Prut, graniţa cu fraţii moldoveni, s-a consumat cea mai mare sărbătoare locală din cuprinsul unui an, întreaga comunitate prăznuindu-şi ocrotitorul. Tradiţiile locului, ale căror origini se găsesc undeva în secolul al XIX-lea, îşi manifestă existenţa şi astăzi într-o comuniune deosebită. Ele sunt reactualizate prin iniţiativa preotului paroh şi a comitetului parohial, care alcătuiesc an de an un adevărat program al sărbătorilor, ce cuprinde: un program liturgic neîntrerupt timp de câteva zile, un concurs de bătut toaca pentru copii, editarea unei publicaţii cu caracter social-religios, concerte de muzică religioasă şi o excursie gratuită pentru copii.

Sărbătorile Soloneţului de lângă Prut au început duminică, 19 iulie, când zeci de credincioşi ai satului au participat la slujba Utreniei şi a Sfintei Liturghii. Biserica a rămas apoi deschisă spre închinarea credincioşilor şi pentru primirea moaştelor Sfântului Haralambie şi ale Sfântului Procopie, aduse cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, în pelerinaj, de la Biserica „Sfinţii Voievozi” din Hălăuceşti - Paşcani.

Toaca-n cer, din inimi de copii

La orele după-amiezii ale aceleiaşi zile, în curtea bisericii a avut loc un concurs de bătut toaca pentru copii, intitulat „Toaca-n cer”, aflat anul acesta la a treia ediţie. Au participat zece elevi din trei parohii, „Sfântul Nicolae” - Andrieşeni, „Sfântul Dumitru” - Trifeşti şi „Sfântul Ilie” - Soloneţ. Toţi participanţii au primit la sfârşit premii constând în obiecte bisericeşti şi rechizite şcolare, precum şi diplome de participare, iar marele câştigător, desemnat de un juriu alcătuit din preoţii de la cele trei parohii, va merge gratuit în excursia organizată de parohie în zona Maramureşului, după încheierea sărbătorilor satului. „Am urmărit prin acest concurs perpetuarea tradiţiilor noastre şi, mai ales, dezvoltarea la copii a dragostei către cele bisericeşti şi cele sfinte. Suntem bucuroşi că, de trei ani de când organizăm acest eveniment, participă tot mai mulţi copii şi am observat cu drag că, după acest eveniment, biserica noastră se împodobeşte cu câte doi trei copii atraşi, pentru început, de concurs şi de marele premiu, iar apoi rămân nedespărţiţi de slujbele bisericii noastre, atraşi de dragostea faţă de Dumnezeu, care încolţeşte în sufletele lor”, ne-a declarat părintele paroh Marius Ştefan.

A urmat apoi un concert de muzică religioasă, susţinut de Ansamblul coral Ştefania şi Petru Sturza, iar apoi de cântăreaţa de muzică religioasă Ştefania Stoica, pe scena realizată în curtea bisericii. În tot acest timp, locurile amenajate s-au dovedit a fi insuficiente pentru credincioşi, unii sosiţi şi din alte sate pentru a participa la bucuria localnicilor din Soloneţ. Cei prezenţi au primit câte un exemplar din revista „Cuvântul de Soloneţ”, publicaţie de actualitate social-religioasă editată de parohia „Sfântul Ilie”, acest număr fiind dedicat marii sărbători a satului, precum şi Sfântului Mucenic Haralambie, ale cărui sfinte moaşte au fost aduse spre închinare credincioşilor din Soloneţ.

„Din stăpân al fulgerelor, un aducător de pace”

Sărbătoarea Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul a continuat apoi cu slujba Vecerniei, unită cu Litia, oficiată de un sobor de 11 preoţi şi un arhidiacon, moment în care au fost întâmpinate în mod solemn moaştele Sfântului Haralambie şi ale Sfântului Procopie, care au fost aşezate apoi, spre închinare, în biserică. „Aducerea sfintelor moaşte a fost o adevărată binecuvântare pentru parohia noastră şi un moment de întărire în credinţă nu doar a celor care locuiesc în satul Soloneţ, ci şi a locuitorilor de pe toată valea Prutului, care au luat cu asalt biserica noastră pentru a primi binecuvântarea Sfinţilor Haralambie şi Procopie”, a mai spus părintele paroh.

Cuvântul de învăţătură din cadrul slujbei Vecerniei a fost rostit de părintele arhidiacon Teodor Mera, care a evidenţiat importanţa comuniunii credincioşilor din parohia „Sfântul Ilie” din Soloneţ, darul care se înalţă spre cer, către Dumnezeu. „Sfântul Ilie este asociat cu venirea ploilor. Creştinii sunt îndatoraţi Sfântului Ilie pentru prinosul de apă din câmpurile semănate, dar şi pentru pilda unei vieţi închinate semenilor în necazuri şi în nevoi. Prin rugăciune, Sfântul Ilie, ocrotitorul acestei parohii, poate deveni, din stăpân al fulgerelor, aducătorul de pace în sufletele credincioşilor”, a spus părintele arhidiacon Teodor Mera.

Seara, începând cu ora 22:00, s-a săvârşit Acatistul Sfântului Mucenic Haralambie.

A doua zi, de Sfântul Ilie, biserica şi curtea împrejmuitoare s-au dovedit neîncăpătoare. Slujba Utreniei şi cea a Sfintei Liturghii au fost oficiate de un sobor de patru preoţi, cuvântul de învăţătură fiind rostit de pr. paroh Marius Ştefan. Acesta a ţinut să mulţumească tuturor ostenitorilor care au sprijinit bunul mers al evenimentelor care au încununat marea sărbătoare a satului. O tradiţie foarte veche a locului spune că în ziua Sfântului Ilie, după slujba Sfintei Liturghii, fiecare credincios trebuie să ia parte la agapa organizată la biserică. Astfel, curtea bisericii a fost plină cu mese la care toţi credincioşii au gustat din bucatele preparate de gospodinele satului, nu înainte însă de binecuvântarea creştinească dată de preotul satului.

 

Citeşte mai multe despre:   Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul  -   concurs de toaca