Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri „Destinaţia tânărului nu este mormântul, ci comuniunea de iubire“

„Destinaţia tânărului nu este mormântul, ci comuniunea de iubire“

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Silviu Dascălu - 10 Oct, 2010

"Destinaţia tânărului nu este mormântul, ci comuniunea de iubire. Tânărul este chemat să crească în iubirea familiei. În iubirea părinţilor, a fraţilor şi a prietenilor duhovniceşti şi credincioşi", a arătat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel ieri în predica sa ţinută în Paraclisul "Sfântul Grigorie Luminătorul" din Reşedinţa patriarhală.

Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a arătat ieri, în cuvântul de învăţătură ţinut în Paraclisul patriarhal "Sfântul Grigorie Luminătorul", învăţăturile care reies din Evanghelia Învierii fiului văduvei din Nain, pericopă ce s-a citit în Duminica a XX-a după Rusalii.

Evanghelia aceasta, a arătat Întâistătătorul Bisericii noastre, îndeamnă în primul rând la compasiune, la dragoste faţă de cei aflaţi în necazuri. "Această învăţătură a iubirii milostive a lui Hristos, compătimitoare faţă de cei care se află întristaţi, îndoliaţi, precum şi iubirea lui de ridicare a tinerilor din moarte, din despărţirea de părinţi, de fraţi şi de surori şi aducerea lor în viaţa trăită ca şi comuniune, nu ca existenţă solitară, ne arată că Biserica lui Hristos trebuie să urmeze pilda Mântuitorului Iisus Hristos, să avem grijă de familiile îndoliate, să mângâiem pe cei care sunt îndureraţi, să ajutăm pe cei care au nevoie de ajutorul nostru şi în acelaşi timp să dezvoltăm o activitate mai intensă privind creşterea copiilor în credinţă, educarea formală şi ajutorarea tinerilor ca să simtă că familia este o binecuvântare şi că fericirea adevărată se află numai în comuniune de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni", a spus Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Această atitudine de consolare a celor îndoliaţi se arată în Biserică şi prin rugăciunile pe care le săvârşim pentru cei decedaţi, a mai arătat Patriarhul României.

O altă învăţătură care se desprinde din Evanghelia citită duminica aceasta se referă la tineri, despre cum trebuie să trăiască în familie şi la grija care trebuie purtată pentru ei. Însuşi Mântuitorul a arătat marea Sa dragoste faţă de tineri în mai multe rânduri. Iar dovezile cele mai importante sunt cele trei învieri pe care le-a săvârşit, respectiv a fiului văduvei din Nain, a fiicei lui Iair şi a lui Lazăr din Betania.

"Destinaţia tânărului nu este mormântul, ci comuniunea de iubire. Şi dacă el creşte în iubirea părinţilor, înţelege mai bine iubirea părintească a Tatălui Ceresc. Şi dacă un tânăr creşte în iubirea fraţilor şi surorilor lui, înţelege mai bine şi care este taina frăţietăţii în Biserica lui Hristos.

Pentru că Biserica este familia cea mare, plină de iubirea Preasfintei Treimi, în care părinţii şi fiii duhovniceşti sunt binecuvântaţi de iubirea Preasfintei Treimi.

Evanghelia Mântuitorului Iisus Hristos ne îndeamnă la consolarea celor îndoliaţi, dar şi la o grijă deosebită faţă de tineri. Faţă de viaţa lor, faţă de formarea lor, faţă de creşterea lor spirituală în iubire părintească, frăţească şi pentru prietenie duhovnicească, aşa cum a fost prietenia mântuitorului faţă de Lazăr din Betania", a mai arătat Întâistătătorul Bisericii noastre.

Totodată, a arătat Patriarhul României, Mântuitorul are o grijă deosebită pentru tineri, pentru copii în special, El văzând în puritatea copiilor o prezenţă a Harului lui Dumnezeu, şi face din copii dascăli pentru cei maturi, din punct de vedere al inocenţei.

În final, Preafericirea Sa a îndemnat la grijă faţă de familiile îndoliate, la mângâiere pentru cei îndureraţi şi întristaţi, la ajutor pentru cei care au nevoie de ajutorul nostru şi în acelaşi timp să desfăşurăm o activitate mai intensă privind creşterea copiilor în credinţă, educarea, formarea şi ajutorarea tinerilor ca să simtă că familia este o binecuvântare şi că fericirea adevărată se află doar în comuniune de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni.