Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Lecţii de educaţie morală şi religioasă, la Biserica „Sfânta Parascheva“ din Boston

Lecţii de educaţie morală şi religioasă, la Biserica „Sfânta Parascheva“ din Boston

Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 19 Noi, 2007

Pentru că sunt departe de ţară, credincioşii români din străinătate îşi organizează viaţa într-un mod aparte. Se întâlnesc în fiecare duminică şi sărbătoare la Sfânta Liturghie şi la agape creştine. Merg împreună la picnicuri şi organizează diferite manifestări cu specific românesc. În plus, parohiile româneşti din străinătate derulează diferite programe menite să-i ţină uniţi pe români şi să-i apropie sau să-i menţină aproape de credinţa străbună.

Biserica ortodoxă română „Sfânta Parascheva“ din Boston are două programe de educaţie religioasă: unul pentru copii (Sunday School), iar altul pentru adulţi. Programul pentru copii constă în lecţii de educaţie morală şi religioasă în spiritul tradiţiei creştine ortodoxe, iar cel pentru adulţi constă într-o serie de cateheze pe diverse teme de teologie dogmatică şi morală, şi are loc în fiecare vineri seara, începând cu rugăciunea, la ora 19.00. Temele de discuţie sunt puse la punct dinainte, astfel că notiţele care stau la baza catehezelor, cât şi a ceea urmează după, adică întrebări şi răspunsuri, sunt postate din vreme pe site-ul parohiei, în format PDF. Temele sunt propuse şi de credincioşi.

Sprijin financiar pentru cei în nevoi

În plan caritativ, Biserica „Sfânta Parascheva“ din Boston susţine şi încurajează proiecte de caritate în folosul celor care prezintă cazuri reale şi bine justificate. În general şi în limita posibilităţilor, „biserica noastră susţine şi finanţează proiecte iniţiate atât de Arhiepiscopia noastră (n.r: Arhiepiscopia Ortodoxă a Românilor din America şi Canada), cât şi de către Patriarhia Română de la Bucureşti, pentru a acorda sprijin în urma dezastrelor naturale, precum inundaţiile de anul trecut şi de anul acesta. Biserica «Sfânta Parascheva» îşi încurajează membrii în vederea luării de iniţiative în privinţa anumitor proiecte. Adesea suntem contactaţi la biserică de persoane din România care doresc să colecteze fonduri pentru anumite situaţii, ca de pildă intervenţii medicale costisitoare“, după citim pe siteul parohiei. De altfel, site-ul parohiei este foarte complex, cuprinzând atât informaţii despre parohie (istoric, evenimente), cât şi informaţii despre ceea ce se întâmplă în Biserica Ortodoxă Română (BOR), cu toate eparhiile sale. Site-ul este actualizat în fiecare zi şi face trimiteri către diverse instituţii teologice academice, către diferite programe derulate de biserică, dar şi către toate instituţiile comunităţii româneşti din SUA.

Medalia de Argint a Patriarhiei Române, în anul 2002

Misiunea Ortodoxă Română „Sfânta Parascheva“ din Boston a luat fiinţă în anul 1996, din dorinţa credincioşilor creştin-ortodocşi români aflaţi la Boston. A fost recunoscută de statul Massachusetts la 24 iulie 1996, iar la 5 mai 1997, de Statul Federal. Stadiul de parohie, de la cel de misiune ortodoxă, s-a aprobat la Congresul Arhiepiscopiei din anul 1998, când şi preotul Nicolae Simion a fost acceptat ca paroh al parohiei „Sfânta Parascheva“. În anul 1999, parohia a cumpărat un teren pe care s-a construit, cu efortul material şi financiar al credincioşilor, o biserică. La 13 octombrie 2002, biserica a fost sfinţită de IPS Arhiepiscop Nicolae al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din America şi Canada, şi de PS Gherasim, Episcopul Râmnicului. După cum scrie preotul paroh Nicolae Simion pe site-ul parohiei, „anul 1999 va rămâne unul dintre anii de mare curbură în viaţa bisericii «Sfânta Parascheva», când alături de vrednicii credincioşi din această zonă a Bostonului şi cu sprijinul deosebit al domnului Andrei Gheorghiu, preşedintele Consiliului parohial, am cumpărat lăcaşul bisericii în care şi astăzi ne aflăm. Pentru spiritualitatea bisericii de pe Water Street din Wakefield, anul 2002 a reprezentat desăvârşirea bisericii noastre prin târnosirea ei de către IPS Arhiepiscop Nicolae, alături de PS Episcop Gherasim, care a dăruit bisericii noastre sfintele moaşte, alături de toate cele de trebuinţă sfinţirii, pe care le-a adus din România“.

Cu acest prilej, Biserica „Sfânta Parascheva“ a primit Medalia de Argint a Patriarhiei Române, iar preotul paroh a primit Crucea patriarhală (cea mai mare distincţie a BOR) şi a fost hirotesit iconom stavrofor.