„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Liceul „ Carmen Sylva“ din Timişoara şi învăţământul teologic seminarial
Instituţia şcolară a fost înfiinţată în anul 1884, ca Gimnaziu de stat pentru fete, sub conducerea directorului Guliem Vallo, pe actuala stradă George Coşbuc. Începând cu anul 1889 gimnaziul devine Şcoală superioară de fete şi se construieşte actualul local între anii 1901 şi 1903, în fruntea şcolii fiind numită Rosina Marsits. Din 1916 Şcoala superioară de fete se transformă în liceu funcţionând cu 8 clase. În octombrie 1918, şcoala devine liceu de fete cu predare în limba română. Primul director a fost numit profesorul de limbă română Ioan Fodor din Blaj. Pentru a sublinia unitatea deplină a Banatului cu Vechiul Regat, în perioada 1919-1947, instituţia primeşte numele de Liceul de fete "Carmen Sylva", având profesori originari din Transilvania, Banat şi Vechiul Regat. După reforma învăţământului din 1948, denumirea liceului a fost schimbată până în anul 2002 în liceul de fete, Şcoala Medie numărul 3 "Eftimie Murgu", Liceul Mixt numărul 3 "Eftimie Murgu", cu o durată a studiilor de 11 ani; înfiinţânduse şi clase de profil teologic, şcoala devine Liceul Pedagogic "Eftimie Murgu". În anul 2002 consiliul profesoral cere schimbarea numelui şcolii în Liceul Pedagogic "Carmen Sylva" dorind, astfel, o reînnodare a tradiţiei unei şcoli de importanţă excepţională pentru cultura română din această parte a ţării. Clasele de teologie ale Liceului "Carmen Sylva" din Timişoara sunt organizate sub formă de seminar teologic şi au fost înfiinţate în anul 1997. Ele oferă dublă specializare: atât pedagogică, cât şi teologică. În cele 4 clase (a IX-a - XIII-a) sunt în prezent 81 de elevi. Aici s-a construit o capelă pentru nevoile spirituale ale elevilor, pusă sub oblăduirea Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, şi a Sfinţilor Trei Ierarhi, ocrotitorii învăţământului teologic. (George Giurgiu)



.jpg)
