Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Primiri solemne în capitala Moldovei

Primiri solemne în capitala Moldovei

Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 14 Oct, 2012

Sfârşitul săptămânii trecute a fost prilej de bucurie pentru credincioşii din Arhiepiscopia Iaşilor, care au primit binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, aflat într-o vizită canonică în eparhia pe care a păstorit-o 18 ani. Credincioşii din această parte de ţară se bucură în aceste zile şi de binecuvântarea Preafericitului Părinte Hristofor, Arhiepiscop de Praga şi Mitropolit primat al ţinuturilor Cehiei şi Slovaciei, care se află într-o vizită frăţească în Patriarhia Română.

Cei doi Întâistătători au ajuns la Iaşi în seara zilei de vineri, 12 octombrie, fiind întâmpinaţi la aeroport de Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Înalt Preasfinţitul Teofan, alături de care s-au aflat mai mulţi ierarhi ai Bisericii noastre, preoţi consilieri, membri ai Permanenţei Consiliului eparhial, numeroşi credincioşi, dar şi autorităţi locale şi centrale.

Încă de la sosire, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române şi-a exprimat admiraţia faţă de credincioşii care, din evlavie, recunoştinţă şi credinţă, vin să se roage în cadrul "celui mai mare pelerinaj din România". "Fără credinţă ne pierdem sensul vieţii şi cred că aici, la Iaşi, totdeauna a fost o evlavie deosebită", a întărit Preafericirea Sa.

Primirea oficială a Patriarhului României şi a Mitropolitului primat al ţinuturilor Cehiei şi Slovaciei la Iaşi a avut loc sâmbătă dimineaţă la Catedrala mitropolitană, când cei doi oaspeţi s-au închinat la moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva şi ale Sfântului Cuvios Teofil cel nebun pentru Hristos, aduse anul acesta de la Mănăstirea Kitaev din Ucraina.

Preasfinţitul Corneliu, Episcopul Huşilor, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat o slujbă de Te Deum, la care au fost prezenţi ierarhi ai Bisericii noastre şi din străinătate, veniţi la hramul Cuvioasei, precum şi sute de credincioşi care au umplut catedrala.

După salutul de bun-venit adresat celor doi mari ierarhi, IPS Mitropolit Teofan şi-a exprimat recunoştinţa faţă de misiunea Preafericitului Părinte Daniel din vremea când era mitropolit în Moldova, precizând că moldovenii nu uită sutele de biserici ctitorite atunci, zecile de mănăstiri deschise sau redeschise, dar şi nenumăratele instituţii social-caritative, educaţionale şi de cultură care întregesc infrastructura misionară a Arhiepiscopiei Iaşilor, pentru care "dăm slavă lui Dumnezeu".

La rândul său, Patriarhul României a mulţumit Înalt Preasfinţitului Teofan, subliniind bucuria de a se afla la hramul Cuvioasei. Vorbind apoi despre harul lui Dumnezeu care rodeşte bucurie atunci când lucrează, Preafericitul Părinte Daniel a menţionat: "De aceea, noi am venit în primul rând să cinstim pe cea pe care Dumnezeu a cinstit-o cu darul sfinţeniei, pe Sfânta Cuvioasă Parascheva. Ea este centrul atenţiei, evlaviei şi ea este centrul sărbătorilor Iaşilor. Ne bucurăm însă că şi anul acesta a venit şi un alt sfânt aici, Sfântul Teofil cel nebun pentru Hristos, care arată deodată comuniunea sfinţilor, dar şi comuniunea Bisericilor noastre ortodoxe surori".

Preafericitul Părinte Hristofor, Mitropolitul primat al Cehiei şi Slovaciei, a mulţumit pentru invitaţia de a fi prezent în Patriarhia Română, dar mai ales la ziua prăznuirii Sfintei Cuvioase Parascheva. "Suntem aici ca pelerini care se închină înaintea moaştelor şi a sfinţilor. Întreaga noastră viaţă este un pelerinaj, cu toţii călătorim şi suntem pelerini pe acest pământ, ca să ajungem în Ceruri. Pe acest drum întâlnim multe piedici, multe neînţelegeri, multe greutăţi, boli şi neputinţe personale, dar în acest pelerinaj al nostru ne stau întotdeauna în ajutor sfinţii, şi astăzi Sfânta Cuvioasă Parascheva", a spus oaspetele din Cehia.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel şi Preafericitul Mitropolit primat Hristofor participă astăzi la Sfânta Litughie la Mănăstirea Văratec şi vor vizita Căminul de bătrâni "Monahia Nazaria" al acestei mănăstiri.