Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Proiecte educativ-religioase pentru tinerii parohiei Găvana III din Piteşti

Proiecte educativ-religioase pentru tinerii parohiei Găvana III din Piteşti

Un articol de: Ioan Bușagă - 25 Feb, 2010

La parohia Găvana III din Piteşti, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului“, au loc diverse activităţi educative destinate tineretului prin implementarea programului naţional „Hristos împărtăşit copiilor“, dar şi prin derularea unui alt program catehetic: „Cuvânt bun“. De asemenea, aici se află în dezvoltare şi un aşezământ pentru activităţi filantropice.

Părintele paroh Alexandru Dumitrescu, în colaborare cu Şcoala nr. 19 din Piteşti, care se află în apropierea parohiei, a format mai multe grupe de copii pentru implementarea programului catehetic naţional „Hristos împărtăşit copiilor“ din dorinţa de a-i apropia pe micuţii creştini de Hristos, de biserică şi de tradiţiile strămoşeşti. „Urmând învăţăturile Părinţilor noştri, am căutat să-i apropiem pe copii de Creator, de Iisus Hristos, şi astfel am derulat proiectul iniţiat de Patriarhia Română şi intitulat atât de sugestiv «Hristos împărtăşit copiilor». Scopul proiectului este acela ca elevii să devină adevăraţi practicanţi ai creştinismului ortodox sub îndrumarea şi cu sprijinul preoţilor, obiectivele punctate şi dezvoltate până acum fiind cunoaşterea dogmelor şi a practicilor creştine ortodoxe, conştientizarea necesităţii cunoaşterii şi transmiterii valorilor păstrate de-a lungul timpului şi educarea copiilor în sensul valorizării tradiţiilor şi obiceiurilor româneşti“, a spus părintele Alexandru Dumitrescu.

Întâlnirile se desfăşoară bilunar, potrivit unui calendar stabilit de comun acord cu copiii şi părinţii lor. Activităţile catehetice desfăşurate se adresează nu numai copiilor, şi, astfel, la aceste activităţi participă şi tinerii, părinţii sau bunicii copiilor, profesori, dornici de întâlnirea cu Mântuitorul Hristos.

„Cuvânt bun“ pentru tinerii parohiei

Datorită prezenţei multor tineri dornici de a-şi îmbogăţi cunoştinţele religioase şi dragostea faţă de Dumnezeu, părintele paroh împreună cu ceilalţi părinţi slujitori - pr. Dumitru Mitrache, pr. Gheorghe Dumitru şi pr. Radu Stanciu - au iniţiat un alt proiect religios educativ: „Cuvânt bun“. Temele abordate au rolul de a lămuri tinerii în privinţa credinţei, de a înţelege anumite evenimente tradiţionale din punctul de vedere religios, cultural sau istoric şi de a dezvolta abilităţile de comunicare şi transmitere a gândurilor şi a sentimentelor prin limbaj literar, plastic şi artistic. Dezbaterile sunt organizate în ultima duminică a fiecărei luni. „Biserica noastră a desfăşurat mai multe programe cu caracter religios-educativ şi am căutat pe această cale să transmitem un mesaj de bună vieţuire, de întrajutorare, de pace şi linişte sufletească celor din tânăra generaţie, deoarece aceştia sunt cei mai expuşi pericolelor pe care le întâlnesc la tot pasul. Avem credinţa că toate activităţile desfăşurate în cadrul bisericii noastre îşi vor atinge scopul pentru care au fost proiectate, anume acela de a-i apropia pe copii, pe tineri, pe adulţi cât mai mult de Biserica creştină, de învăţăturile Sfinţilor Părinţi şi, implicit, de Dumnezeu. În continuare ne dorim să extindem aceste proiecte în programe şi acţiuni pentru copiii de la grădiniţă“, a mai spus părintele paroh.

Aşezământ pentru activităţile filantropice

Piatra de temelie a bisericii acestiei parohii a fost pusă pe 2 februarie 1991 de către IPS Calinic. Fondurile necesare ridicării lăcaşului de cult au fost donaţiile credincioşilor, dar şi ajutorul primit de la Mănăstirea Frăsinei, iar până la momentul sfinţirii mii de credincioşi din tot oraşul veneau şi participau în fiecare miercuri la slujba Sfântului Maslu, tradiţie care dăinuie şi astăzi.

Pictura interioară a fost executată în tehnica «fresco» , iar la exterior în vopsele acrilice. Lângă biserică a fost construită o clădire anexă ce cuprinde sala de mese, bucătăria şi cancelaria pentru diverse activităţi filantropice, magazii. Biserica a fost sfinţită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Calinic, în anul 2003, la data de 26 octombrie.