Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sărbătoare la singura biserică din Iaşi închinată Sfântului Iulian

Sărbătoare la singura biserică din Iaşi închinată Sfântului Iulian

Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 21 Iun, 2007

▲ Biserica din Campusul Studenţesc „Tudor Vladimirescu“ îşi sărbătoreşte astăzi unul dintre hramuri ▲ La slujba Vecerniei şi a Litiei, oficiate de un sobor de preoţi, au participat sute de studenţi şi credincioşi ▲ Astăzi, după Sfânta Liturghie, fiecare credincios va primi o broşură cu viaţa Sfântului Iulian din Tars ▲

Astăzi, 21 iunie, la Biserica „Sf. Iulian din Tars“ şi „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil“ din Campusul Studenţesc „Tudor Vladimirescu“ din Iaşi este sărbătoare. Singura parohie din Arhiepiscopia Iaşilor care are drept ocrotitor pe Sfântul Iulian din Tars cinsteşte în mod deosebit pe acest tânăr mucenic, sărbătorit în calendar la 21 iunie. Ca în fiecare an, sute de studenţi, care vin la biserica din lemn a campusului, participă la eveniment şi se roagă în mod deosebit la tânărul sfânt, martirizat în secolul al III-lea, în timpul împăratului Diocleţian. Sfântul veghează din 2004 parohia studenţilor de la Universitatea Tehnică „Gh. Asachi“ din Iaşi.

Studenţii din Tudor îşi cinstesc sfântul ocrotitor

Aseară, la slujba Vecerniei şi a Litiei, a slujit un sobor impresionant de preoţi şi diaconi, de la parohiile ieşene şi de la cele din jurul Iaşului condus de exarhul cultural al Arhiepiscopiei Iaşilor, arhim. Timotei Aioanei. Din sobor a făcut parte şi protoiereul Protopopiatului Iaşi 2, pr. Vilie Doroşincă. Sute de studenţi şi credincioşi ai parohiei au umplut paraclisul din lemn, unde se oficiază momentan slujbele şi care este de fiecare dată neîncăpător, iar curtea lăcaşului de cult a fost, ca la fiecare slujbă, plină de tineri veniţi să se roage şi să se reculeagă. „Ca în fiecare an, am invitat mai mulţi preoţi din Iaşi, apropiaţi de parohia noastră, dar şi preoţi de lângă Iaşi, precum şi slujitori de la Catedrala mitropolitană. Considerăm că este important să facem astfel de slujbe în ziua hramului, pentru a marca această zi deosebită din viaţa parohiei, dar mai ales pentru a determina pe tinerii studenţi să vină la rugăciune“, ne-a declarat preotul paroh Florin Chirilă.

Oficialităţi, ctitori şi sponsori

La sărbătoarea hramului parohiei din Campusul Studenţesc „Tudor Vladimirescu“ din Iaşi au participat mai multe oficialităţi locale, care au ajutat parohia, ctitori importanţi, oameni de afaceri care au donat sume importante de bani pentru construcţia bisericii mari. „Mulţi oameni din Iaşi cu suflet mare, care au stat în studenţie în acest campus, au ajutat enorm parohia noastră, pe lângă ajutorul permanent pe care l-am avut din partea Primăriei Iaşi ori a unor oameni de afaceri. De aceea, am ţinut să-i invităm să se bucure alături de noi“, ne-a declarat preotul paroh. A fost prezent, de asemenea, primarul municipiului Iaşi, Gheorghe Nichita, care a primit din partea parohiei „Sf. Iulian din Tars“ şi „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil“ o diplomă de ctitor.

Bucuria sărbătorii hramului

După slujba Vecerniei şi a Litiei, enoriaşii parohiei au organizat o agapă frăţească, pentru credincioşii din alte parohii, care au venit la sărbătoarea bisericii din cel mai mare campus universitar din Iaşi. De asemenea, masa preoţilor a fost oferită de preotul paroh, iar astăzi, după Sfânta Liturghie, toţi participanţii au primit pachete pregătite de doamnele din comitetul parohial. „Hramul unei biserici este un eveniment unic din viaţa parohiei şi de aceea trebuie să dăm dovadă în fiecare an că suntem primitori, că avem grijă de musafiri şi că ştim să ne bucurăm creştineşte“, ne-a mai spus părintele Florin Chirilă.

Surpriză pentru participanţii la slujbă

Ziua hramului din acest an este una deosebită pentru parohia din Campusul Studenţesc „Tudor Vladimirescu“ din Iaşi, pentru că astăzi, după Sfânta Liturghie, fiecare credincios care participă la slujbă primeşte o broşură, un supliment al revistei parohiei, în care este prezentată viaţa Sfântului Iulian din Tars. „Mulţi studenţi, dar şi alţi credincioşi nu cunosc prea multe lucruri din viaţa Sfântului Iulian. De aceea, am considerat că este absolut necesar să edităm un supliment al revistei «Îngeri ai bucuriei», în care să prezentăm viaţa acestui tânăr martir. Este absolut necesar să ştim cine a fost cel care ne ocroteşte de atâta timp“, ne-a explicat părintele Chirilă.

▲ „Sperăm ca la anul să ne mutăm în biserica mare“

Cei care au participat la hramul Bisericii „Sf. Iulian din Tars“ şi „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil“ din Campusul Studenţesc „Tudor Vladimirescu“ au avut ocazia să vadă stadiul avansat al lucrărilor de la biserica mare. Cu toate că parohia este formată în mare parte din studenţi, totuşi, în scurt timp, s-au făcut multe aici, iar la biserica mare a parohiei se lucrează constant. „Am reuşit anul acesta să turnăm balcoanele, bolţile la Sfântul Altar, să continuăm zidurile şi sperăm ca anul acesta să facem şi acoperişul. Desigur, ne confruntăm cu mari dificultăţi financiare, pentru că studenţii nu sunt prea bogaţi, dar Dumnezeu ne-a trimis aici oameni darnici mereu. Sperăm ca la anul să ne mutăm în biserica mare“, ne-a spus părintele Florin Chirilă.