Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sărbătoare și comuniune a tinerilor misionari în cetatea Târgoviștei

Sărbătoare și comuniune a tinerilor misionari în cetatea Târgoviștei

Galerie foto (44) Galerie foto (44) Știri
Un articol de: Emilian Apostolescu - 11 Aug, 2022

Arhiepiscopia Târgoviștei și-a cinstit joi, 11 august, ocrotitorul, pe Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești. Sărbătoarea hramului Catedralei Arhiepiscopale a început în ajun cu oficierea slujbei Vecerniei, care a fost urmată de o procesiune și de alte evenimente. În ziua praznicului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un numeros sobor de ierarhi pe un podium special amenajat în apropierea lăcașului de închinare care adăpostește cinstitele moaște ale sfântului.

Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului, a fost cinstit în mod deosebit joi, în municipiul de reșe­dință al județului Dâmbovița. În seara precedentă, după săvâr­șirea slujbei Vecerniei s-a desfășurat în centrul vechi al istoricei cetăți de scaun muntene pelerinajul tinerilor din Arhiepiscopia Târgoviștei. Cei 3.000 de participanți s-au oprit, pe parcursul procesiunii, la Mănăstirea Stelea și la statuia Sfinților Martiri Brâncoveni. Ulterior, cei 4 elevi din județ care au obținut media generală 10 la bacalaureat, precum și cei 17 elevi care au obținut primele locuri la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Religie și a Concursului Național interdisciplinar „Cultură și Spiritualitate”, alături de profesorii lor îndrumători, au fost premiați de către Înaltprea­sfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, eveniment ce a urmărit încurajarea performanței educațio­nale la nivel județean. La finalul Sfintei Liturghii din ziua de 11 august, ierarhul i-a premiat și pe cei 20 elevi din eparhie care au obținut primele locuri la etapa națională a olimpiadelor și concursurilor desfă­șurate în anul școlar recent încheiat, dimpreună cu profesorii lor îndrumători.

În ziua de pomenire a ocrotitorului acestei eparhii, foarte mulți credincioși au luat parte cu bucurie la sărbătoarea Catedralei Arhiepiscopale, închinându-se cu evlavie la moaștele Sfântului Ierarh Nifon, așezate în exteriorul lăcașului de rugăciune, și cerându-i binecuvântarea și mijlocirea. Evenimentele liturgice ale acestei zile au debutat cu săvârșirea slujbei Utreniei, urmată de Sfânta Liturghie ce a fost săvârșită de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos; Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți; Preasfinţitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud; Preasfinţitul Părinte Mihail, Episcopul ortodox român al Australiei şi Noii Zeelande.

La momentul rânduit, Înaltprea­sfințitul Părinte Arhiepiscop Casian a rostit un cuvânt de învățătură plecând de la pasajul evanghelic lecturat (Ioan 10, 9-16) care Îl înfățișează pe Mântuitorul drept Păstorul cel bun: „Evanghelia de astăzi reprezintă un fel de autobiografie a Domnului Iisus Hristos în legătură cu Tatăl, fiind Fiul Său cel veșnic, și în legătură cu noi, oamenii, El fiind Părintele nostru, Păstorul nostru, Marele nostru Preot, dar și Fratele nostru, Care vrea să ne facă fii după har ai lui Dumnezeu și frați mai buni între noi. Mai întâi, Domnul ni Se descoperă astăzi ca o ușă care ne conduce spre o încăpere interioară. Este ușa minunatei zidiri a lui Dumnezeu, ușa sufletului prin care intră harul, puterea lui Dumnezeu și cuvântul Său, așezându-se pe altarul din inimile noastre. Din interiorul cuvântului rodește a doua mare binecuvântare prin care Îl recunoaștem pe Domnul Hristos. Cuvântul, care e învățătura Evangheliei, devine hrana care este deodată cerească și omenească. Ușa prin care intrăm este Evanghelia, dar este și Mântuitorul. În locul în care intrăm se află, pe de o parte, inima, iar pe de altă parte, întreaga persoană umană ce se hrănește cu o mâncare cerească, Sfânta și Dumnezeiasca Împărtășanie. Sfânta Împărtășanie nu poate fi oferită decât de Marele Arhiereu, Hristos. Spre deosebire de toți cei care L-au precedat, care au dat hrană omenească binecuvântată în numele lui Dumnezeu, Iisus Hristos devine El pâinea care se frânge pentru noi. El ni Se dăruiește, iar noi devenim prin El dăruitori”.

Adresându-se, în cadrul cuvântului său, preoților slujitori, Înalt­prea­sfinția Sa a adăugat: „Păstorul care a rămas astăzi în toate loca­litățile, până în satele cele mai mici, este preotul. Avem toată convingerea că preotul știe să deschidă ușa sufletului. Oricât de săraci am fi, trebuie să rămânem bogați sufle­t­ește. Dacă deschidem în fiecare zi, la rugăciune, ușa sufletului, se vor deschide și ușile cătunelor și bisericilor noastre spre mai multă rugăciune și comuniune. Se vor deschide mai mult și brațele noastre pentru ca, în secolul globalizării, să realizăm că persoana umană este suportul prezenței lui Iisus Hristos ca Păstor, iar deschiderea brațelor este comuniunea pe care o trăim astăzi, aici, alături de credincioși. Domnului îi place, mai mult decât orice, să ne vadă pe toți aici, împreună. Însă El lasă, astăzi, cele 99 de oi ale eparhiei, care s-au unit aici, și prin păstorii de suflete caută acea singură oaie care poate este rătăcită, bolnavă, tristă sau suferindă. Scopul Evangheliei de astăzi este ca Păstorul cel bun, care își cunoaște oile, să le conducă spre unitate într-o singură Biserică, într-o patrie unită prin credință, cultură, rugăciune și filantropie”.

La finalul Sfintei Liturghii, Înalt­preasfințitul Părinte Nifon a rostit un cuvânt în care a evidențiat necesitatea parcurgerii drumului sfințeniei de fiecare creștin în parte, oferindu-l ca model pe ocrotitorul Arhiepiscopiei Târgoviștei cinstit în această zi: „Ne-am adunat cu toții să îl serbăm pe Sfântul Ierarh Nifon care împreună cu Maica Domnului sunt ocrotitorii municipiului Târgoviște și ai eparhiei noastre. Trebuie să înțelegem sărbătoarea solemnă de astăzi ca pe tăria cre­dinței noastre, ca pe manifestarea forței credinței creștine pe aceste meleaguri. Cinstirea sfinților și a sfintelor lor moaște este foarte importantă în întreaga creștinătate, fiindcă ei L-au urmat pe Domnul cu fidelitate, însușindu-și și trăind marile valori creștine care au plămădit calitatea civilizației noastre. De aceea, trebuie să învățăm că venirea Mântuitorului în lume a adus sfințenia, care este idealul spiritual suprem al omenirii. Sfințenia a devenit posibilă și pentru toți oamenii credincioși. Noi avem puterea de a ne sfinți gândurile, dorințele, cuvintele și faptele, prin lumina învățăturii Sfintei Evanghelii. Idealul creștin îl îndeamnă pe credincios să fie mai bun decât a fost ieri, mai drept, iubitor, smerit și generos. Avem o mare nevoie, în societatea actuală, de astfel de virtuți. Biserica a rânduit ca sfinții să fie modele de urmat, pentru că ei mărturisesc prin viața și prin faptele lor bucuria prezenței lui Dumnezeu”.

De asemenea, ierarhul a vorbit despre calitățile de care sfântul pomenit a dat dovadă pe parcursul vieții sale. „Venirea dumneavoastră într-un număr atât de mare reprezintă un semn puternic de încredere, speranță și bucurie, dar și o descoperire a forței comuniunii și a spiritului de solidaritate creștină. Sfântul Ierarh Nifon, care ne-a adunat astăzi aici, a deținut toate aceste însușiri. Este primul sfânt canonizat pe teritoriu românesc. Credința creștină a lucrat totdeauna cu putere în sânul neamului nostru, și de aceea mulți alți sfinți români au fost canonizați. Învățăm de la sfinți că mare este puterea rugăciunii, iar Sfântul Sinod a declarat acest an drept Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului. Dacă Fiul lui Dumnezeu a simțit nevoia de a se retrage și a se ruga, rămânând în comuniune cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, cu atât mai mult noi avem nevoie de ea. Rugăciunea curată luminează sufletele și face să strălucească în noi chipul lui Dumnezeu. Rugăciunea purifică sufletul, cugetul și voința omului, sfințește și îndum­nezeiește viața. Prin ea dobândim har, iar harul ne schimbă întreaga ființă, ne face mai buni, drepți și iubitori, fiindcă se rupe din suflet rădăcina egoismului și mândriei, care reprezintă izvorul răului. Când nu există credință, răul și diviziunea își fac loc printre oameni, întâi în suflete, apoi în societate. Biserica, prin sfinții săi, continuă să zidească o civilizație creștină a iubirii, armoniei, unității și bucuriei în Duhul Sfânt”, a spus chiriarhul Eparhiei Târgoviștei.

La finalul Sfintei Liturghii, îna­inte de premierea elevilor olimpici, ierarhul a prezentat credincioșilor cele mai noi apariții de la Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei, amintind de tradiția, păstrată de peste 20 de ani în eparhie, de a tipări volume care evocă marile personalități ale culturii creștine și laice care au activat în această cetate.