Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Școlile teologice și-au redeschis porțile

Școlile teologice și-au redeschis porțile

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Arhid. Ştefan Sfarghie - 16 Sep, 2015

La Seminarul Teologic Ortodox „Nifon Mitropolitul” din Bucureşti, la Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău, pre­cum şi la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Apostol Andrei” din Galaţi, a avut loc ieri, 15 septembrie, deschi­derea solemnă a cursurilor pentru noul an şcolar 2015-2016. Cu acest prilej, la toate cele trei seminarii teologice, părinţii profesori, profesorii, precum şi elevii seminarişti şi părinţii acestora au participat la o slujbă de Te Deum.

Slujba de mulţumire a fost săvârşită la Seminarul Teologic Ortodox din Bucureşti de un sobor de preoţi şi diaconi din care au făcut parte: pr. Aurel Mihai, vicar-administrativ al Arhiepiscopiei Bucureştilor; pr. Gheor­ghe Dogaru, inspector şcolar de religie la Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti; pr. Ionuţ Bărbulescu, directorul Seminarului Teologic Ortodox „Nifon Mitropolitul“ din Bucureşti, și alți slujitori. La final, pr. director Ionuţ Bărbulescu a citit mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la începutul noului an şcolar. „Ne dorim ca în acest an şcolar rezultatele elevilor noştri să fie mai bune decât cele din anul şcolar precedent. De exemplu, procentul de promovabilitate la bacalaureat de anul trecut a fost de 96% şi suntem foarte hotărâţi ca anul acesta să împlinim procentul de 100%. Ne dorim, de asemenea, ca şi la concursurile şi olimpiadele şcolare elevii noştri să aibă rezultate foarte bune, dar mai ales ne dorim ca ei să fie pregătiţi atât din punct de vedere intelectual, cât mai ales din punct de vedere duhovnicesc”, ne-a declarat pr. director Ionuţ Bărbulescu.

Începutul anului școlar la seminarul din Buzău

Și la Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul“ din Buzău a avut loc ieri ceremonia de deschidere a noului an școlar. Elevii seminariști, profesori şi părinţi au participat la slujba de Te Deum oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, în Paraclisul Arhiepiscopal „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“, ne-a transmis Dragoș Olteanu, consilier media eparhial. „Seminarul Teologic Ortodox din Buzău va împlini la anul 180 de ani de existență. Școala a fost de-a lungul istoriei o pepinieră unde au fost pregătiți oameni nu numai pentru slujirea preoțească, ci și pentru alte domenii, oameni de calitate care au făcut cinste Bisericii și țării, care și-au adus contribuția la pro­pășirea acestui neam, și a culturii românești și valorilor evanghelice. Desigur, cea mai importantă slujire pentru un viitor preot este cea liturgică și pastoral-misionară. Cu toții ne adăpăm duhov­nicește din Sfânta Liturghie, pentru că toate gravitează în jurul ei, și de aceea profesorii, îndeosebi preoții profesori, trebuie să își dea toată osteneala ca frățiile voastre să vă însușiți valorile evanghelice”, a spus Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

Începutul anului școlar la seminarul din Galaţi

Solemnitatea deschiderii unui nou an şcolar la Seminarul Teologic `Sfântul Apostol Andrei” din Galaţi a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii în capela instituţiei de învăţământ, la care a participat Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos. La încheierea Sfintei Liturghii a fost săvârşită slujba de Te Deum, după care, adresându-se celor prezenţi, Înaltpreasfinţia Sa a subliniat faptul că „atunci când rugăciunea este unită cu pedagogia creştină, şi apoi, când rugăciunea şi pedagogia creştină se unesc cu grija faţă de copii, începând de la cei mai mici până la cei mai mari, atunci se creează o autentică familie a tinereţii creştine, vegheată de părinţii profesori şi de educatori”.
După programul liturgic din capelă, chiriarhul Dunării de Jos a binecuvântat şi dialogat cu elevii din clasele primare, oferindu-le fiecăruia în parte iconiţe, şi a premiat 17 elevi merituoși de la secția Patrimoniu.