„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Sfinţirea catapetesmei Bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul“ din Bacău
Singura biserică din oraşul Bacău închinată Sfântului Ioan Botezătorul şi-a serbat sâmbătă, 7 ianuarie, hramul. Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Cu acest prilej a fost sfinţită noua catapeteasmă a lăcaşului de închinăciune, care împlineşte anul acesta două secole de când a fost târnosit. După cum ne-a relatat pr. Marius Popescu, slujitor la Biserica "Sfântul Ioan Botezătorul" din Bacău, în toamna acestui an, sfântul lăcaş va fi resfinţit, după ce vor fi terminate lucrările de restaurare la pictură. "Au participat foarte mulţi credincioşi din parohia noastră care au fost mereu alături de noi. Ne-am bucurat că la această slujbă au fost împărtăşiţi cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos copiii din parohie. Cei care au participat la slujba hramului au primit din partea parohiei câte un pachet cu alimente", a relatat pr. Marius Popescu. Biserica "Sfântul Ioan" din Bacău este unul dintre spaţiile sacre a cărui istorie se pierde în anii de început ai veacului al XIX-lea. Aici slujesc în prezent pr. Vlad Ungureanu (preot paroh), Popa Neculai (preot slujitor), Eduard Ungureanu (preot slujitor) şi Popescu Marius (preot slujitor). (C. Ciofu)



.jpg)
