Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Solidaritatea credincioşilor din Parohia Bechet I

Solidaritatea credincioşilor din Parohia Bechet I

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Pr. Ioniță Apostolache - 29 Oct, 2010

În urmă cu patru ani, credincioşii din Parohia Bechet I au înfruntat furia apelor Dunării care au distrus aproape totul. Într-un interval de numai câteva luni, prin implicarea activă a părintelui paroh Gabriel Grosu, viaţa parohială a revenit la normal.

Parohia cu hramul "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" se găseşte în localitatea de frontieră Bechet, judeţul Dolj. În ultimii ani, credincioşii de aici au trăit clipe grele din cauza inundaţiilor care le-au măturat în câteva clipe munca de o viaţă.

Furia Dunării a afectat întreaga parohie

Venirea părintelui Grosu în Parohia Bechet I a coincis cu revărsarea Dunării. Alături de părintele Florin Bonea, protoiereu de Craiova Sud, părintele a reuşit să-i mobilizeze pe credincioşi pentru a depăşi perioada de criză. "A fost o adevărată piatră de încercare, pentru că a trebuit să fim în permanenţă alături de oameni. De multe ori ne apuca dimineaţa căutând soluţii şi hrană pentru cei care nu mai aveau nimic", mărturiseşte părintele Gabriel. Prin solidaritate şi ajutor de la Dumnezeu, totul a mers spre bine. La numai câteva luni după viitură, prin sprijinul Mitropoliei Olteniei şi al Asociaţiei Vasiliada s-au construit mai multe case pentru familiile care rămăseseră fără adăpost.

A fost o perioadă de regenerare prin care a trecut întreaga parohie, care nu a uitat de clipele grele şi nici ajutorul primit din partea oamenilor de bine, care nu au ezitat să intervină cu diverse ajutoare. Astfel, la iniţiativa părintelui Grosu şi cu acordul Consiliului Parohial, au fost distribuite mai multe ajutoare, în anul 2008, constând în cereale, haine şi bani, către sinistraţii din nordul Moldovei. Cu timpul, s-a întemeiat şi un comitet filantropic parohial pentru ajutorarea celor nevoiaşi.

"Tinerii sunt viitorul Bisericii"

În afară de problemele administrative, la Parohia Bechet I, lucrul cu tinerii constituie o prioritate. Prin programul naţional catehetic "Hristos împărtăşit copiilor", părintele Grosu a reuşit să aducă la biserică pe cei mai tineri enoriaşi ai parohiei. Astăzi există un nucleu de 20 de tineri care participă activ şi regulat la toate activităţile catehetice desfăşurate în biserică: "De multe ori ceea ce am făcut teoretic am reuşit să punem şi în practică. Micii mei enoriaşi au fost deosebit de receptivi şi au crescut cu învăţătura Bisericii. Astăzi, foarte mulţi dintre cei mai măricei, care continuă să frecventeze cursurile catehetice pe care le ţinem duminică de duminică, se pregătesc să-i iniţieze, să-i catehizeze pe cei care calcă pentru prima dată în biserica noastră. De fiecare dată am încercat ca, prin aceste întâlniri, să le fiu părinte şi prieten pentru a-i apropia şi pentru a-i face să se deschidă faţă de cele sfinte. Este foarte adevărat că trebuie să ridicăm biserici şi aşezăminte de închinare, însă trebuie să ne ocupăm şi de catehizarea şi pregătirea tinerilor noştri. Ei sunt viitorul nostru, ei sunt viitorul Bisericii noastre", spune părintele Gabriel Grosu. Anul trecut, Mădălina Pascu a reprezentat Arhiepiscopia Craiovei la concusul naţional de oratorie creştină "Crezul meu", care a avut loc la Bucureşti.

În curând, cu ajutorul Consiliului local şi al Asociaţiei Vasiliada, în Parohia Bechet va funcţiona un centru multifuncţional şi o cantină socială pentru credincioşi.