Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Tradiţie, cultură şi filantropie

Tradiţie, cultură şi filantropie

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Data: 16 Aug, 2010

La Parohia "Sfântul Nicolae" - Belivacă din Craiova, credincioşii împreună cu părintele paroh încearcă să împletească tradiţia cu actualitatea. De curând, cu sprijinul Arhiepiscopiei Craiovei, parohia a reuşit să implementeze un laborios proiect de restaurare şi reconsolidare.

Activitatea parohială de la "Sfântul Nicolae" - Belivacă din Craiova este canalizată pe cele trei sectoare de activitate: administrativ, filantropic şi cultural. Fiecare demers poartă acordul comunităţii şi este coordonat de părintele Florin Bonea, parohul bisericii şi protoiereu al Protopopiatului Craiova Sud.

Proiect de restaurare şi reconsolidare

Unul dintre proiectele în derulare ale Parohiei Belivacă vizează restaurarea şi reconsolidarea bisericii monument istoric, precum şi a celorlalte obiecte de patrimoniu. Sprijinită de echipa de proiectanţi ai Arhiepiscopiei Craiovei, parohia a reuşit să obţină fondurile necesare demarării lucrărilor. Cu o frescă unicat în Oltenia şi cu toate elementele arhitecturale intacte, Biserica "Sfântul Nicolae" - Belivacă constituie un adevărat punct turistic al oraşului: "Avem aici un ansamblu monument istoric: biserica, construită la 1794, clopotniţa de la 1870 şi crucea de piatră de la intrare, de la 1800. Proiectul actual include lucrări de restaurare la toate aceste trei obiective de patrimoniu ale parohiei noastre. Va fi executată mai întâi o lucrare de subzidire la biserică, apoi se va reacoperi cu tablă de cupru, urmând ca în final să se redecoreze incinta. Avem în plan şi construirea unui parc în curtea bisericii, cu plante decorative, care va fi de folos atât enoriaşilor, cât şi viitorilor vizitatori. În pridvor se vor aşeza mai multe expozoare cu obiecte de patrimoniu din zestrea parohiei, precum şi de la alte parohii din oraş", spune părintele paroh.

Pe plan filantropic, parohia a avut în grijă până anul trecut susţinerea centrului social de la Drănic, "Casa Samuel", un loc pentru tinerii postinstituţionalizaţi. În acest sens au fost organizate numeroase colecte, precum şi acţiuni de reintegrare a acestora în societate. Foarte mulţi dintre tinerii de la Drănic au reuşit, prin intermediul parohiei, să-şi găsească un loc stabil de muncă şi chiar să-şi întemeieze familii. Actualmente, Biserica "Sfântul Nicolae" asigură pâinea zilnică pentru zece familii defavorizate din parohie, în special bătrâni: "Doamnele din comitetul parohial merg o dată pe săptămână la fiecare în parte pentru a duce acest dar din partea parohiei noastre. Nădăjduim ca pe viitor să le putem asigura şi o masă integrală, printr-o firmă de catering, care să-i servească direct la domiciliu", mai spune părintele Bonea.

Grădiniţă pentru copiii din parohie

De asemenea, activităţile culturale ocupă un loc de cinste în preocupările parohiei. Unul din planurile de viitor ale comunităţii este înfiinţarea unei grădiniţe chiar în casa parohială. Tot aici a funcţionat la începuturile anilor 1900 Şcoala de băieţi "Traian". "Ne dorim să redăm acestei clădiri strălucirea pe care a avut-o odinioară, prin împletirea slujirii liturgice cu cea învăţătorească. Copiii vor fi astfel crescuţi în curtea bisericii. În acest sens, s-a depus deja un proiect de finanţare. Grădiniţa va deservi un număr de 61 de copii. Deja desfăşurăm mai multe parteneriate cu grădiniţele din parohie, unde mergem periodic pentru a-i împărtăşi şi pentru a le oferi daruri celor mici", conchide părintele paroh Florin Bonea.