Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Trei biserici din Arhiepiscopia Iaşilor vor fi sfinţite

Trei biserici din Arhiepiscopia Iaşilor vor fi sfinţite

Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 25 Aug, 2007

▲ Slujbele de sfinţire ale bisericilor de la Focuri şi Dobrovăţ Ruşi, vor fi oficiate astăzi şi mâine de IPS Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Locţiitor de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române ▲ Mâine, PS Calinic Botoşăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, împreună cu PS Ioachim Băcăoanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Romanului, vor sfinţi biserica de la parohia Săvineşti 1 Colonie ▲

Trei parohii din Arhiepiscopia Iaşilor sunt în sărbătoare, deoarece îşi vor sfinţi bisericile. Astfel, astăzi, 25 august a.c., se oficiază slujba de resfinţire a lăcaşului de cult cu hramul „Sf. Cuvioasă Parascheva“ din parohia Focuri, Protopopiatul Hârlău, iar mâine va fi sfinţită Biserica „Naşterea Maicii Domnului“ din parohia Dobrovăţ Ruşi, Protopopiatul Iaşi 2. Ambele sfinţiri vor fi oficiate de IPS Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Locţiitor de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi. Tot mâine, PS Calinic Botoşăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor şi PS Ioachim Băcăoanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Romanului, vor oficia slujba de sfinţire a noului lăcaş de cult cu hramul „Sf. Mare Mucenic Dimitrie“ din parohia Săvineşti 1 Colonie, judeţul Neamţ, Protopopiatul Roznov. La parohia din urmă, se va oficia slujba Utreniei, un Acatist, Sf. Liturghie Arhierească şi slujba de sfinţire. La sfârşit, vor fi acordate diplome de merit unor ctitori ai bisericii.

O parohie a coloniştilor de la Săvineşti

Parohia Săvineşti 1 Colonie, situată la 12 km de oraşul Piatra Neamţ şi la 3 km de oraşul Roznov, a luat fiinţă în 2002 prin decizia 795/3.12.2002. a Centrului Eparhial Iaşi, cu binecuvântarea şi aprobarea IPS Mitropolit Daniel. Noua biserică a fost ridicată între satul Săvineşti şi colonia muncitorească Săvineşti, iar comunitatea credincioşilor s-a constituit prin venirea în localitatea Săvineşti a muncitorilor şi specialiştilor ce au contribuit la ridicarea Platformei chimice Săvineşti. „Piatra de temelie şi sfinţirea noului loc al bisericii s-a făcut pe 28 aprilie 1991, de PS Episcop Calinic Botoşăneanul împreună cu un sobor de preoţi. Au urmat demersurile pentru autorizaţii, colectarea de fonduri şi începerea lucrărilor de construcţie la biserica atât de mult dorită de oamenii de aici“, ne-a declarat preotul paroh, părintele Constantin Lupu-Marinei. Construirea bisericii a durat până în 2000, ridicându-se o frumoasă biserică în stil moldovenesc, având turle înalte şi dimensiuni monumentale. Pictura interioară a fost începută în 2000 şi terminată în 2006. „Este o pictură foarte frumoasă, în tehnica «fresco», realizată de pictorul bucureştean Dimitrie Bănică. Pe lângă aceasta, am împodobit lăcaşul de cult cu o catapeteasmă din lemn de stejar, operă a sculptorului Vasile Agavriloai, din Humuleşti. De asemenea, la pictura pe lemn a icoanelor din catapeteasmă a trudit pictorul Mihai Gabur“, ne-a precizat pr. Lupu-Marinei. Pe lângă acestea, clopotele, policandrele, mobilierul bisericesc, covoarele, instalaţia de încălzire şi cea de aprovizionare cu apă, troiţa de la poarta bisericii sunt toate donaţiile ctitorilor, enoriaşi ai parohiei, dar şi din parohiile vecine.

Rugăciunea se îmbină cu activităţile culturale şi filantropice

Programul liturgic al parohiei Săvineşti 1 Colonie este amplu, făcut pentru a răspunde cerinţelor tuturor credincioşilor din parohie. Astfel, se oficiază săptămânal Vecernia şi Litia, atât sâmbăta seara cât şi în ajunul sfintelor sărbător, slujba Utreniei, Ceasurile, Acatiste, Sfânta Liturghie, duminica şi în ziua sărbătorilor. În fiecare vineri, se oficiază slujba Sf. Maslu, un Acatist şi, după cerinţe, mai ales în posturi, se face Sf. Spovedanie. Sâmbăta este închinată celor trecuţi la cele veşnice şi de aceea se oficiază slujbe specifice. „În plan cultural, putem spune că încercăm să avem activităţi cât mai ample. Parohia noastră scoate de câteva ori pe an un Buletin parohial numit «Povăţuitorul creştin». De asemenea, este în curs de amenajare o bibliotecă a parohiei. Corul de copii şi corul bisericii organizează în fiecare an un concert de colinde iar anual unul, două pelerinaje la sfintele mănăstiri. De asemenea avem şi un site al parohiei. Obişnuim să vizităm bolnavii din parohie şi să ajutăm atât cât putem pe cei în nevoi. Participăm la programul «Hrană pentru cei săraci» din cadrul protopopiatului Roznov. De curând au început lucrările la cantina socială a parohiei noastre şi sperăm că aceasta va încununa la terminarea lucrărilor, tot ceea ce-i trebuie unei parohii“, ne-a mai spus pr. Lupu-Marinei.