Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Viaţa parohiilor: Ample lucrări de restaurare la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul“ din Iaşi

Viaţa parohiilor: Ample lucrări de restaurare la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul“ din Iaşi

Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 16 Iun, 2007

▲ Lucrările au început prin efectuarea unui dren, deoarece pereţii bisericii sunt umezi ▲ În perioada următoare se vor consolida zidurile, se va schimba acoperişul, după care se va restaura catapeteasma şi se vor face alte lucrări în interior ▲ Proiectul este costisitor şi necesită eforturi mari din partea enoriaşilor şi a preotului paroh ▲

Zilele acestea, la parohia „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul“ din Iaşi au început lucrările de restaurare a bisericii. Monument istoric de o valoare inestimabilă, Biserica „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul“ din Iaşi se află într-o stare avansată de degradare. Lăcaşul de cult a fost construit în timpul domnitorilor Miron Barnovschi (1626-1629 şi 1633) şi Vasile Lupu (1634-1653), cel din urmă având un rol deosebit în finalizarea lucrărilor de construcţie. Pisania de la intrarea în biserică ne arată că la 9 noiembrie 1635, biserica era terminată. Din aceeaşi sursă aflăm că ea a mai fost restaurată în perioada 1984-1986, în timpul mitropolitului Teoctist Arăpaşu.

Proiect amplu de restaurare-consolidare

Proiectul de execuţie a lucrărilor de restaurare-consolidare a Bisericii „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul“ din Iaşi şi de reamenajare a curţii şi clădirilor adiacente este extrem de costisitor. Demersurile pentru obţinerea autorizaţiilor şi pentru aprobarea proiectului au durat mai bine de un an. „A durat mult până am obţinut toate aprobările şi până am făcut studiul de fezabilitate. Aceasta se datorează în primul rând lipsei fondurilor. Numai proiectul şi toate actele au costat 50.000 de lei. Parohia noastră, deşi este în centrul Iaşului, are în ea foarte mulţi chiriaşi, în special studenţi străini, care nu sunt membri activi. Enoriaşii care participă la toate activităţile parohiei sunt în special bătrâni, pensionari şi nu pot contribui cu mulţi bani la aceste lucrări“, ne-a declarat preotul paroh, părintele prof. Viorel Sava.

Eliminarea umezelii din pereţi

Prima etapă a lucrărilor este efectuarea unui dren, deoarece pânza freatică din curtea bisericii este modificată, iar apa s-a infiltrat în pereţii bisericii. „Zidurile bisericii, chiar dacă sunt groase şi par rezistente ,sunt umezite şi se poate vedea că, până la nivelul de un metru, infiltraţia apei a deteriorat tencuiala. De aceea acest dren este absolut necesar, pentru că nu putem face alte lucrări de renovare atâta timp cât pereţii nu sunt uscaţi“, ne-a mai spus părintele Viorel Sava. După efectuarea drenului, urmează decaparea pereţilor, prin eliminarea tencuielii. Acest lucru se face din cauza umezelii care a deteriorat tencuiala, dar şi pentru a usca cât mai bine zidurile groase de 1,80 m.

Schimbarea acoperişului

O altă etapă a lucrărilor de restaurare a Bisericii „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul“ o constituie consolidarea şi prelungirea zidurilor cu 60 cm. Acest lucru se face pentru a asigura o structură rezistentă, dar mai ales pentru a putea reconstrui acoperişul deteriorat în proporţie de 80%. „Vom schimba acoperişul actual şi-l vom sprijini de zidurile prelungite şi consolidate în prealabil, pentru că nu este normal ca acoperişul să se sprijine de bolţi aşa cum este în momentul de faţă. Lucrul acesta se vede din faptul că în secolul al XX-lea, acoperişul s-a prăbuşit, fiind reconstruit şi reaşezat pe bolţi“, ne-a explicat părintele Viorel Sava.

Înfrumuseţarea interiorului

Lucrările de restaurare se vor încheia cu realizarea picturii interioare, dar şi reconsolidarea catapetesmei, care este degradată în proporţie de 80%. Majoritatea icoanelor au lemnul putrezit şi de aceea, pe lângă curăţirea şi restaurarea lor va fi necesară şi o consolidare a suportului material. „Dorim să facem din biserica noastră una din cele mai frumoase biserici din Iaşi, dar acest lucru necesită răbdare, timp şi bani. Credem că Sfântul Ioan Botezătorul ne va ajuta şi va avea grijă ca biserica sa din centrul Iaşului să redevină o bijuterie“, ne-a mărturisit părintele Viorel Sava.