Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri „Vrednic este!”

„Vrednic este!”

Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 01 Octombrie 2007

Prea Fericitul Părinte Daniel, noul patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, a fost întronizat ieri, în Catedrala patriarhală din Bucureşti ▲ În cadrul slujbei de Te Deum, Prea Fericirea Sa a primit, din partea mitropoliţilor români, însemnele patriarhale, după care a fost aşezat în tronul celei mai înalte slujiri din Biserica Ortodoxă Română ▲ În cursul după-amiezii, Preşedintele României, Traian Băsescu, i-a conferit PF Părinte Patriarh Daniel ordinul „Steaua României” în Grad de mare cruce ▲

Momentul întronizării patriahrului este o mare sărbătoare a Bisericii româneşti, dar în acelaşi timp, poate fi considerată şi sărbătoare a întregii Biserici Ortodoxe. La întronizarea celui de-al şaselea patriarh al BOR au fost prezente 30 de delegaţii din străinătate, dintre care 16 ortodoxe. Au avut delegaţi la însemnatul eveniment Patriarhia Ecumenică, Patriarhia Ierusalimului, Patriarhia Antiohiei, Patriarhia Alexandriei, Patriarhia Moscovei, Patriarhia Bulgariei, Patriarhia Sârbă, Biserica Greciei, Biserica Ciprului, Biserica Ortodoxă din Cehia şi Slovacia, Biserica Ortodoxă din Ucraina, Biserica Poloniei, Biserica Finlandei, Biserica Georgiei, Biserica Albaniei, Episcopia Ortodoxă Română din America, Vatican, Biserica veche catolică, Biserica Suediei, Biserica Anglicană, Biserica Armeană, Arhiepiscopia Catolică de Milano, Catolicosatul Ciliciei, Episcopia Mainz, Consiliul Mondial al Bisericilor şi Conferinţa Bisericilor Europene.

Ceremonia de întronizare a noului patriah al Bisericii Ortodoxe Române (BOR) a debutat ieri cu slujba Sfintei Liturghii, oficiată de cei şapte mitropoliţi ai Bisericii noastre, în prezenţa ierarhului ce avea să fie întronizat, a membrilor Sfântului Sinod, a invitaţilor din străinătate, a celor mai importante personalităţi ale statului român, a zeci de clerici din eparhiile româneşti, precum şi a altor delegaţi ai comunităţilor româneşti din afara graniţelor ţării, membri ai corpului diplomatic acreditat la Bucureşti, alte personalităţi din viaţa publică şi mulţime de credincioşi. După Sfânta Liturghie, a urmat slujba de Te Deum, care stă la baza momentului întronizării patriarhului.

„S-a arătat vrednic de chemarea la această înaltă demnitate”

În cadrul ceremoniei, IPS Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei, a citit gramata sinodală semnată de toţi membrii Sfântului Sinod al BOR. Aceasta surprinde calităţile noului patriarh, „care s-a arătat vrednic de chemarea la această înaltă demnitate, prin statornicia în mărturisirea dreptei credinţe, a sfintei Biserici Ortodoxe de Răsărit, prin pilduitoarea şi întreita slujire învăţătorească, sfinţitoare şi conducătoare ca arhiereu al lui Hristos, prin neobositul zel misionar, prin larga lucrare pastorală şi social-caritativă în slujba păstoriţilor, prin promovarea, întărirea şi înnoirea lucrării administrative bisericeşti în Arhiepiscopia Iaşilor”. Au fost reliefate, de asemenea, activitatea ca profesor, fondarea de instituţii teologice, culturale şi social-caritative şi cultivarea relaţiilor frăţeşti cu membrii Sinodului mitropolitan. În Gramată se mai arată că membrii Sfântului Sinod îl recomandă pe PF Părinte Patriarh Daniel tuturor celor din cinul preoţesc şi călugăresc, precum şi credincioşilor, îndemnându-i să-l respecte şi să-l asculte cu toată supunerea, ca pe chiriarhul legiuit şi ca Patriarh şi preşedinte al Sfântului Sinod. De asemenea, i s-a urat „să păstorească cu râvnă, blândeţe, dreptate şi iubire de popor, dăruind cu răbdare şi înţelepciune, în lucrarea necontenită a propovăduirii cuvântului lui Dumnezeu”. IPS Arhiepiscop Nifon şi PS Vincenţiu Ploieşteanul, Episcop-Vicar Patriarhal au fost cei care au înmânat PF Părinte Patriarh Daniel gramata sinodală.

Înmânarea însemnelor patriarhale

Noul patriarh a fost invitat apoi pe solee, în faţa Sfântului Altar, pentru înmânarea însemnelor patriarhale.

IPS Mitropolit Iosif al Europei Occidentale şi Meridionale şi IPS Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord i-au oferit patriarhului mantia, iar IPS Mitropolit Petru al Basarabiei, crucea pectorală. IPS Mitropolit Nicolae Corneanu al Banatului i-a înmânat engolpionul cu icoana Maicii Domnului, iar IPS Mitropolit Teofan al Olteniei, engolpionul cu chipul Mântuitorului. IPS Mitropolit Bartolomeu al Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului i-a oferit noului patriarh al românilor culionul şi camilafca albă cu cruce. IPS Mitropolit Laurenţiu al Ardealului i-a înmânat toiagul arhipăstoresc, pentru „ca să păstoriţi turma cuvântătoare a lui Hristos, a Prea Sfintei Biserici Ortodoxe Române, cea încredinţată Prea Fericirii Voastre, şi celor ascultători să le fie toiag de sprijin şi întărire, iar pentru cei neascultători şi nestatornici - toiag de deşteptare şi îndreptare”. Mitropolitul Ardealului, împreună cu IPS Mitropolit Bartolomeu l-a condus pe noul patriarh spre tronul celei mai înalte slujiri din Biserica Ortodoxă Română. La întronizare, IPS Mitropolit Bartolomeu a rostit rugăciunea: „Cu ajutorul Atotputernicului şi Milostivului Dumnezeu, Care poartă grijă sfintelor Sale Biserici, Vă înălţăm şi Vă aşezăm, de Hristos iubitorule şi al nostru prea iubit frate în Domnul, Prea Fericite Părinte Daniel, în tronul de Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei, Locţiitor al tronului Cezareei Capadociei şi Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh”.

La înmânarea fiecărui însemn, toţi cei prezenţi au rostit într-un glas cântarea „Vrednic este!”.

În continuare, PF Părinte Patriarh Daniel a ţinut primul cuvânt adresat credincioşilor în această calitate, pe care îl puteţi citi integral în pagina 16 a cotidianului „Lumina”. Ceremonia s-a încheiat cu polihroniul, cântare specifică ce cuprinde urări de mulţi ani pentru toţi cei prezenţi. În acest timp, toţi participanţii la slujbă au ieşit din Catedrala patriarhală, îndreptându-se, în sunetul clopotelor, spre Palatul Patriarhiei, pentru a participa la şedinţa solemnă a Sf. Sinod al BOR. Credincioşii şi preoţii prezenţi în faţa catedralei l-au primit cu aplauze pe noul Patriarh, care i-a binecuvântat.

„Sărbătoare a înnoirii Bisericii”

În aula Palatului Patriarhiei s-a desfăşurat şedinţa solemnă, în cadrul căreia participanţii din ţară şi din străinătate şi-au prezentat mesajele de felicitare.

IPS Mitropolit Laurenţiu a rostit mesajul din partea Sfântului Sinod al BOR, prin care se precizează că, „în Sfânta noastră Biserică Ortodoxă, întronizarea oricărui episcop, dar mai ales a întâiului dintre episcopi, este o sărbătoare a înnoirii Bisericii înseşi (...) Prin acest act liturgic şi pe deplin canonic, am readus înaintea lumii conştiinţa realităţii noastre autocefale, aşezând în scaunul de protos pe cel ce formează împreună cu noi Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Prin Părintele nostru Patriarh Daniel, Biserica Ortodoxă s-a reîntregit şi a redevenit un corp unic, după trecerea la cele veşnice a vrednicului de pomenire, patriarhul Teoctist”, a precizat IPS Mitropolit Laurenţiu.

În continuare, Înalt Prea Sfinţia Sa a reamintit deceniile pline de suferinţă prin care a trecut BOR, dar care au fost înfruntate cu înţelepciune şi prudenţă de cei cinci patriarhi de fericită pomenire - Miron, Nicodim, Iustinian, Iustin şi Teoctist. Mitropolitul Ardealului a subliniat apoi calităţile şi activitatea teologică, academică, pastoral-misionară şi social-filantropică a PF Părinte Patriarh Daniel, acestea constituind baza hotărârii Sfântului Sinod de a-l aşeza în cea mai înaltă demnitate a slujirii Bisericii ortodoxe române, patriarhatul.

Numeroase mesaje de felicitare

Preşedintele României, Traian Băsescu, şi-a exprimat, în cadrul şedinţei solemne, convingerea că BOR se va implica în programele care contribuie la prevenirea sărăciei şi corupţiei, promovând, de asemenea, valorile familiei. Şeful statului a arătat că libertatea pe care BOR a redobândit-o după 1989 îşi găseşte astăzi, prin alegerea primului ei stătător, expresia sa deplină. Traian Băsescu şi-a exprimat totodată încrederea în capacitatea BOR de a se regăsi atât în virtuţile tradiţiei, dar şi în deschiderile lumii moderne, fiind astfel prezentă în societatea românească.

A urmat mesajul din partea SS Batolomeu I, Patriarhul Ecumenic de la Constantinopol, care i-a urat PF Părinte Patriarh Daniel arhipăstorie îndelungată şi rodnică. „Bucuria Bisericii-mame sporeşte datorită faptului că o persoană cu educaţie teologică excepţională a fost chemată de Dumnezeu să-şi asume responsabilitatea de a sluji drept credinciosul popor român”, se precizează în mesajul transmis de Patriarhul Ecumenic de la Constantinopol. El şi-a exprimat încrederea că noul întâistătător reprezintă garantul că BOR va continua şi va dezvolta admirabila lucrare a Bisericii-mame. Au citit în continuare mesaje de felicitare Nicolae Văcăroiu, Preşedintele Senatului României, Călin-Popescu Tăriceanu, prim-ministrul României, Regele Mihai de Hohenzolern, precum şi reprezentanţii Bisericilor care au trimis delegaţi la acest eveniment.

În finalul şedinţei, prin mesajul său, Papa Benedict al XVI-lea i-a urat PF Patriarh Daniel o slujire pastorală rodnică, luminată de lumina lui Hristos şi întărită de puterea Duhului Sfânt. „În aceste clipe, când vă începeţi noua misiune, mă alătur în mod deosebit Frea Fericirii Voastre, precum şi Sfântului Sinod al Patriarhiei Române, clerului şi credincioşilor care vă întâmpină cu bucurie, ca pe noul păstor chemat să conducă BOR. Mă rog Duhului Sfânt să vă sprijine în această grea sarcină”, a arătat papa în mesajul citit de Cardinalul Walter Kasper.

Patriarhul românilor a primit din partea mai multor întâistătători de Biserici icoane, dar şi două cârje arhipăstoreşti din partea PF Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic, respectiv din partea PF Hristodoulos, Arhiepiscopul Atenei şi a Întregii Elade. De asemenea, PF Alexei, Patriarhul Moscovei şi al Întregii Rusii, a trimis noului Patriarh al Bisericii noastre o cruce şi două engolpioane, iar Papa Benedict al XVI-lea a dăruit PF Părinte Patriarh Daniel un potir din argint.

Tuturor mesajelor, Patriarhul le-a răspuns cu mulţumiri, făcând încă o dată apel la conlucrarea ortodoxă, cât şi la continuarea dialogului interconfesional şi interreligios. Având în vedere că spaţiul din catedrala patriarhală este insuficient, mai ales în astfel de situaţii, PF Părinte Patriarh Daniel a remarcat că aceasta este o dovadă în plus că avem nevoie de o nouă catedrală.

„Foarte conştient de noua misiune pe care i-a încredinţat-o Sfântul Sinod”

De departe, întronizarea celui de-al şaselea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române a constituit cel mai mare eveniment religios din ultimii ani, mai ales că prin intermediul televiziunii care a transmis şi pe internet, el a putut fi urmărit de milioane de credincioşi din toate colţurile lumii. Aproape 3.000 de credincioşi din toată ţara au asistat la serviciul religios prilejuit de acest eveniment. Nu s-a constatat nici un incident. Peste 400 de jandarmi au fost mobilizaţi pe Dealul Patriarhiei, pentru a asigura ordinea.

La întronizarea celui care, vreme de 17 ani, a fost primul între ierarhii Moldovei, a participat şi o delegaţie formată din Permanenţa Centrului Eparhial Iaşi. Părintele Constantin Sturzu, consilier al Sectorului „Biserica şi Societatea” din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor, ne-a împărtăşit câteva gânduri despre acest eveniment extrem de emoţionant, mai ales pentru cei care au colaborat îndeaproape cu ierarhul care va conduce de acum înainte BOR: „Totul a fost impresionant. Mesajele care s-au citit m-au impresionat, datorită profunzimii lor. Mulţi dintre întâistătătorii Bisericilor Ortodoxe care au trimis mesaje la acest eveniment îl cunosc personal pe noul Patriarh al românilor şi aceasta s-a reflectat în conţinutul mesajelor de felicitare, care se vede că au fost adresate din inimă, depăşind rigorile formalităţii specifice în astfel de momente. L-am simţit şi pe PF Părinte Patriarh Daniel foarte emoţionat şi foarte conştient de noua misiune pe care i-a încredinţat-o Sfântul Sinod. A fost o atmosferă de linişte, care cred că vine şi din puterea rugăciunilor celor care au ţinut să fie alături de noul Patriarh în această zi istorică. A fost o organizare ireproşabilă, matematică aş putea spune, fiecare ştia ce trebuie să facă, ce loc trebuie să ocupe.”

O dată cu întronizarea Mitropolitului Moldovei şi Bucovinei, ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe, această eparhie se vacantează. Alegeri pentru un nou ierarh pe scaunul de Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei şi Arhiepiscop al Iaşilor vor avea loc pe 28 noiembrie. Până atunci, PF Părinte Patriarh Daniel va asigura locotenenţa scaunului mitropolitan de la Iaşi.

La finalul zilei de ieri Prea Fericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a oferit câte un engolpion fiecăruia dintre arhiereii ortodocşi prezenţi la ceremonia de întronizare.

„Păstorire rodnică şi îndelungată...”

La întronizarea PF Daniel Ciobotea în scaunul de Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei şi Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, invitaţii prezenţi au semnat actul din condica de aur, care consemnează momentele principale ale alegerii şi întronizării PF Părinte Patriarh Daniel. „Domnul şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Păstorul cel Mare şi Bun, să hărăzească Întâistătătorului ales şi întronizat al Bisericii Ortodoxe Române, Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, păstorire rodnică şi îndelungată, în ogorul Sfintei Biserici Ortodoxe a poporului român, în adevăr, cu blândeţe, dreptate, cumpăt nebiruit în propovăduirea Cuvântului, pentru continuarea şi sporirea vieţii religioase în Biserica lui Hristos din România, în necontenită credinţă şi veghere către Mântuitorul şi Plinitorul credinţei noastre”, spune rugăciunea care încheie acest act.

Atribuţiile Patriarhului

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române este şi Arhiepiscopul Bucureştilor şi Mitropolitul Munteniei şi Dobrogei. Patriarhul este Întâiul Stătător între ierarhii Bisericii Ortodoxe Române şi se bucură de toate drepturile stabilite în Sfintele Canoane, în Statutul de faţă şi în regulamentele bisericeşti.

Titulatura sa este: „Prea Fericirea Sa, Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei şi Prea Fericitul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române”.

Pomenirea numelui său la serviciile religioase se face în conformitate cu Sfintele Canoane şi cu practica Bisericii noastre. Patriarhul poartă ca semn distinctiv două engolpioane şi o cruce, culion şi o camilafcă albă cu cruce.

Patriarhul are următorele atribuţii:

a. Convoacă şi prezidează organele deliberative centrale ale Bisericii Ortodoxe Române;

b. Aduce la îndeplinire hotărârile organelor deliberative centrale ale Bisericii Ortodoxe Române;

c. Reprezintă Patriarhia Română în justiţie, în faţa autorităţilor şi faţă de terţi, personal sau prin împuterniciţi legali;

d. Întreţine raporturi cu celelalte Biserici creştine ortodoxe în chestiunile bisericeşti;

e. Dă pastorale pentru întreaga Biserică Ortodoxă Română, cu încuviinţarea Sinodului Permanent sau a Sinodului Plenar;

f. Trimite sfaturi frăţeşti ierarhilor din ţară şi împacă neînţelegerile personale dintre aceştia;

g. Se îngrijeşte de îndeplinirea la timp a formelor pentru completarea eparhiilor vacante;

h. Vizitează colegial, când va găsi de bine, pe ierarhii Bisericii;

i. Prezidează colegiul electoral pentru alegerea mitropoliţilor;

j. Hirotoneşte, împreună cu alţi ierarhi, potrivit Sfintelor Canoane, pe mitropoliţi;

k. Emite gramate pentru instalarea mitropoliţilor;

l. Acordă concedii mitropoliţilor până la 30 de zile;

m. Numeşte locţiitori de mitropoliţi în cazul vacanţelor mitropolitane;

n. Primeşte plângerile aduse împotriva chiriarhilor şi cu autorizaţia Sinodului Permanent dispune cercetarea lor, iar rezultatul celor constatate îl aduce la cunoştinţa Sfântului Sinod;

o. În conformitate cu dispoziţiile canonului 11 al Sinodului VII Ecumenic, exercită dreptul de devoluţiune;

p. Execută orice alte atribuţii date lui prin canoane, legi şi regulamente.

 Decorat cu „Steaua României” în Grad de Mare Cruce

Cuvântul PF Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, rostit ieri la Palatul Cotroceni, după conferirea Ordinului „Steaua României” în Grad de Mare Cruce

Onoarea care ni s-a făcut astăzi prin conferirea Ordinului Naţional „Steaua României” în Grad de Mare Cruce este, în primul rând, un act simbolic al Preşedintelui României de cinstire şi preţuire a Bisericii Ortodoxe Române.

În al doilea rând, acest gest reprezintă pentru noi personal o mare încurajare la început de drum nou, pe o treaptă superioară de slujire a Bisericii Ortodoxe Române şi a ţării noastre.

În al treilea rând, înalta distincţie primită astăzi ne cheamă la o intensificare a respectului reciproc şi a cooperării dintre Stat şi Biserică, potrivit noii Legi a cultelor care recunoaşte contribuţia Bisericii Ortodoxe Române şi a celorlalte culte religioase oficiale din România la viaţa societăţii româneşti, acestea fiind apreciate ca factori ai păcii sociale şi parteneri sociali ai Statului Român, motiv pentru care Statul sprijină cultele din România. Autonomia cultelor religioase faţă de Stat, garantată de Constituţia României, însemnează libertatea acestora de a se organiza şi funcţiona fără restricţii din partea Statului. În acelaşi timp, noi nu înţelegem autonomia Bisericii ca fiind izolare, ci fiind şi libertate responsabilă de cooperare cu Statul Român spre binele comun al societăţii româneşti, care are nevoie de vindecare spirituală, de consolidare materială şi de afirmare întru demnitate umană pe plan naţional şi internaţional.

Rugăciunea şi fapta bună, cultul şi cultura inspirată de credinţă, legătura dintre viaţa spirituală şi activitatea socială, afirmarea identităţii naţionale şi deschiderea spre universal, toate aceste valori tradiţionale pe care le binecuvântează şi le cultivă Biserica noastră constituie coordonate permanente şi priorităţi ale slujirii noastre ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, Preşedinte al Sfântului Sinod şi al Adunării Naţionale Bisericeşti.

Cu aceste gânduri de preţuire a poporului român şi a tuturor instituţiilor Statului Român, mulţumim călduros Excelenţei Voastre, Domnule Traian Băsescu, Preşedintele României, pentru conferirea Ordinului Naţional „Steaua României” în Grad de Mare Cruce şi pentru cuvintele de apreciere adresate nouă cu acest prilej. Rugăm pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos să Vă dăruiască multă sănătate şi mult ajutor în activitatea Domniei Voastre de conducere şi reprezentare a Statului Român.

În încheiere, mulţumim tuturor ierarhilor din ţară şi străinătate, precum şi tuturor persoanelor distinse care ne-au onorat cu prezenţa lor la acest moment de preţuire şi încurajare pentru slujirea noastră ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române.

 

Citeşte mai multe despre:   întronizare  -   Patriarhul Daniel  -   Catedrala Patriarhala  -   Te Deum