Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri „«Ziarul Lumina» zideşte suflete şi vieţi“

„«Ziarul Lumina» zideşte suflete şi vieţi“

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Data: 07 Feb 2010

Primul cotidian creştin din ţară, „Ziarul Lumina“, a împlinit ieri, 7 februarie, cinci ani de existenţă. La ceas de sărbătoare, ierarhi ai Bisericii noastre Ortodoxe, teologi, oameni de cultură, dar şi simpli credincioşi ne-au trimis un gând de felicitare, de apreciere şi de nădejde că acest cotidian va rămâne un pilon important al activităţii mediatice misionare pentru credincioşii ortodocşi din ţară şi din străinătate. Redăm cu bucurie şi cu mulţumiri tuturor câteva dintre mesajele primite pe adresa redacţiei:

„Cotidianul «Ziarul Lumina» s-a impus încă de la început ca o lucrare a lui Dumnezeu, aşa cum toate lucrările lui Dumnezeu sunt lumină: lumea este lumină, oamenii sunt lumină şi Însuşi Fiul lui Dumnezeu este «Lumina lumii». Ziarul acesta a avut dintotdeauna o misiune aparte, aceea de a lumina, de a descoperi adevăruri biblice, patristice, de a-i lămuri pe oameni şi de a-i conştientiza de misiunea lor în lume. «Ziarul Lumina» aduce în faţa cititorilor cunoaşterea, o cunoaştere reală, netrunchiată, o cunoaştere care nu are ca subiect discriminarea şi ura. Este un ziar care construieşte, zideşte suflete şi vieţi. Noi rugăm pe Bunul Dumnezeu să dea Preafericitului sănătate, putere de muncă, să coordoneze pe mai departe acest cotidian, şi tuturor care se ostenesc acolo să le dăruiască răsplată cerească, pace în case şi în inimi, iar de la noi, arhiereşti binecuvântări.“ (IPS Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei)

„Mărturie vie şi elocventă a Ortodoxiei contemporane“

„Cu ocazia celor cinci ani de neîntreruptă apariţie a cotidanului «Ziarul Lumina», primul cotidian creştin din spaţiul publicistic bisericesc actual, cu binecuvântarea Preafericitului nostru Părinte Patriarh Daniel, doresc, atât ostenitorilor, cât şi cititorilor acestui prestigios cotidian, multă sănatate, pace şi duhovnicească bucurie! «Ziarul Lumina» reuşeşte, într-un limbaj nou, utilizând noile cuceriri ale tehnicii, să vestească în mod optim cuvântul plin de putere al Evangheliei Mântuitorului Hristos. El se constituie într-o mărturie vie şi elocventă a Ortodoxiei contemporane, receptivă la nevoile veacului nostru, gata de a-L sluji pe Dumnezeu prin tot ceea ce are mai bun şi mai frumos lumea noastră, astfel că intensificarea misiunii spirituale a Bisericii în societatea noastră, dincolo de zidurile lăcaşurilor de cult, este o realitate evidentă astăzi, şi datorită demersului dumneavoastră jurnalistic.“ (IPS Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei)

„Duce zi de zi Lumina cea neapusă a lui Iisus Hristos Domnul“

„Sunt bucuros că acest cotidian patriarhal «Ziarul Lumina», care este parte integrantă a Centrului de Presă Basilica al Patriarhiei Române, are un farmec duhovnicesc deosebit şi este potrivit ca fiecare să avem pe masă un astfel de ospăţ copios, oferit de marele gospodar şi neîntrecut ierarh, Daniel, Patriarhul românilor de pretutindeni, căruia îi mulţumim din adâncul inimii.

Preţuire ostenitorilor de zi cu zi şi întregii redacţii, precum şi departamentelor care lucrează cu devotament, sârguinţă, responsabilitate creştină şi civică.

Dorim să Vă felicităm şi noi din Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, ştiind că Preafericitul Părinte Patriarh Daniel Vă are pe toţi pălmaşii duhovniceşti la inima sa de părinte sfătuitor şi încurajator.

În istoria presei româneşti, «Ziarul Lumina» ocupă locul de frunte, ca numire, dar şi ca ales şi mângâietor conţinut ziditor şi aducător de bucurie.

Este o onoare, o bucurie şi o responsabilitate majoră că pe piaţa presei din lume cotidianul Patriarhiei Române duce zi de zi Lumina cea neapusă a lui Iisus Hristos Domnul, pe care-L rugăm fierbinte să întărească şi să ajute, deopotrivă, pe cei care-l gospodăresc, dar şi pe cei care cu dragoste îl citesc.“ (IPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului)

Slujire bisericească luminoasă în paginile „Ziarului Lumina“

„De cinci ani, cotidianul Patriarhiei noastre, «Ziarul Lumina», intră cu raze strălucitoare în sufletele, în inimile şi-n casele celor ce-L caută şi-L doresc pe Dumnezeu în Preasfânta Treime preamărit, inspiratorul întregii lucrări spirituale din Biserica Sa.

Mai întâi, se cuvine a aprecia, aşa cum se cuvine, semnificaţia lucrării misionare a Bisericii prin presă. Nu presa în sine este scopul principal, ci legătura duhovnicească dintre noi toţi în Biserică poate fi afirmată şi prin presă.

Presa bisericească ancorată în realităţile vitale ale creştinului preocupat de mântuire, şi nu doar de viaţa pământească, poate corecta multe exagerări din actul jurnalistic. «Ziarul Lumina» umple astăzi un mare gol sufletesc şi dăruieşte argument din ordinea evidenţei în fiecare zi, pentru cei interesaţi de acele fapte atât de utile.

Este, aşadar, o mare realizare spirituală, culturală şi misionară în viaţa ortodoxiei româneşti şi un mare dar sufletesc, fără de care am fi mult mai izolaţi în propriile imagini despre noi şi despre faptele noastre.

«Ziarul Lumina» contribuie la promovarea dreptei credinţe, oferă multe îndrumări necesare oricărui om de bună credinţă şi cultivă comuniunea prin evidenţierea dialogului irenic al faptelor credinţei din interiorul Bisericii noastre, unindu-ne, astfel, pe tot mai mulţi slujitori şi credincioşi în marea familie duhovnicească.

Se cuvin, la ceas aniversar, mulţumiri iniţiatorilor «Ziarului Lumina», Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi echipei redacţionale, iar inspiratorilor, făptuitorilor binelui şi susţinătorilor prin abonamente, din toate comunităţile bisericeşti, aceeaşi deschidere, spre mărturia bună şi convingătoare a slujirii luminoase a Bisericii noastre în viaţa poporului român.“ (IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos)

Lumină din Lumina lui Hristos

„Îndată după evenimentele din decembrie 1989, atunci când ceasul Proniei divine a bătut şi pentru ţara noastră, cuvântul Evangheliei descătuşat s-a facut auzit tot mai clar şi mai puternic la radio, la televizor şi în presa scrisă. Au mai trecut însă alţi 15 ani până când primul cotidian creştin din România să-şi întindă aripile asupra plaiurilor mioritice, mai întâi din inima fierbinte a Moldovei, Iaşul Cuvioasei Parascheva, iar mai apoi din însăşi inima ţării, Bucureştiul Cuviosului Dimitrie cel Nou. Aripile sale de lumină împrăştie acum razele credinţei, ale iubirii şi speranţei creştine, alungând rămăşiţele întunericului ateu, ale indiferentismului plictisit sau ale lenei spirituale. Culoarea roşie a titlului ce-l poartă ne aminteşte că fără jertfa Crucii n-ar fi răsărit Lumina lumii din mormânt.

Atâta hrană spirituală poartă în paginile sale acest cotidian bisericesc, încât poate astâmpăra foamea spirituală a unui neam întreg! Şi are într-însul merinde pentru toate vârstele şi pentru toate cinurile: cuvântul vieţii, adică al Evangheliei lui Hristos, cuvintele Părinţilor de suflet ziditoare, ale duhovnicilor, cele mustrătoare sau mângâietoare, şi ale teologilor, de lumină aducătoare şi de cuget lămuritoare. Iar gândurile duhovniceşti ale ierarhilor sunt călăuze sigure pe căile vieţii trecătoare, ancora tare în nestatornica mişcare a istoriei, liman lin şi port adăpostit în faţa talazurilor veşnic agitate.

Dar şi cultura noastră naţională, ca şi ofrandele dintotdeauna ale spiritului uman de pretutindeni, eternizate prin orizontul lor religios, sunt reflectate cu migală şi cu acribie, spre-a noastră înavuţire în duh şi în simţire. Oricine l-a avut în mână, l-a cercetat şi i-a descoperit comorile, tezaur al ortodoxiei româneşti, uimit şi recunoscător va exclama: «Lumină din lumina lui Hristos!».

La ceas aniversar, acestui prim cotidian creştin, român şi ortodox, noi îi urăm la cât mai multe numere, câţi mai mulţi şi fideli cititori, dar, mai ales, cât mai multă lumină în suflete s-aducă, în case bucurie, speranţă şi iubire!“ (pr. prof. univ. Ştefan Buchiu, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul“)

„«Ziarul Lumina» reprezintă pentru cititorii lui şi pentru noi, preoţii slujitori din ortodoxia românească, o dublă mărturie.

Întâi de toate, o mărturie a unui spirit misionar extraordinar şi a unei inspiraţii extraordinare pe care a avut-o întemeietorul său, PF Părinte Patriarh Daniel, în calitate de Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. În al doilea rând, ca o a doua mărturie pe care o dă «Ziarul Lumina» este mărturia lui Hristos în rândul credincioşilor pe această cale. Inspirată a fost şi numirea acestui ziar, Lumina. Hristos S-a numit pe Sine Lumina lumii. El, Cuvântul, S-a numit Lumină. Ceea ce înseamnă că în Evanghelie Cuvântul lui Dumnezeu ne apare ca lumină şi când îl primim îl primim spre luminare. Cotidianul «Lumina», care transmite Cuvântul lui Dumnezeu, transmite lumină în inimile credincioşilor.“ (pr. prof. univ. dr. Viorel Sava, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae“ din Iaşi)

„La cinci ani de existenţă a cotidianului «Ziarul Lumina», putem da mărturie că acest cotidian al Bisericii Ortodoxe Române a adus multă lumină în sufletele credincioşilor. A întărit credinţa multora, a luminat neştiinţa altora şi a vestit marea taină a iubirii Preasfintei Treimi pentru această lume. Ne exprimăm nădejdea că pe mai departe acest cotidian va reuşi să analizeze din punctul de vedere creştin marile evenimente ale istoriei ţării noaste cât şi ale istoriei întregii lumi, să ducă pe mai departe lumină şi cunoaştere cu privire la sfinţii Bisericii noastre şi să îndrume tot mai mult pe enoriaşi, pe studenţi, pe preoţi, pe ierarhii Bisericii către vestirea iubirii lui Dumnezeu pentru această lume.“ (pr. prof. univ. dr. Daniel Benga)

„Răspândirea «Luminii» credinţei este o binecuvântare pentru toţi creştinii ortodocşi români, şi nu numai. După cum pâinea este mai gustoasă cu cât este mai proaspătă, aşa şi cotidianul «Ziarul Lumina» face ca evenimentele religioase, dar şi laice să ajungă la mintea şi sufletul creştinului cât mai «proaspete». Acest ziar unic în felul său, împreună cu Radio şi TV Trinitas, face în această lume, secularizată şi debusolată, o misiune creştină greu de cuantificat. Dumnezeu să întărească şi să binecuvânteze pe toţi truditorii «Luminii»!“ (pr. prof. dr. Palade Sinică, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sf. Gheorghe“, Roman)

„Acum este un moment atât de greu, pentru că ziarul a pierdut un pilon important.

În primul rând, aş dori ca toată echipa şi toţi colaboratorii să aibă puterea să treacă peste acest moment, să se mobilizeze pentru ca ziarul şi cotidianul să poată continua mai departe şi să poată completa această pierdere imensă, să aibă viaţă lungă şi să ajungă la anul pe vremea asta la cel puţin 100.000 de abonaţi. Eu îmi voi da tot interesul să ajungă în cât mai multe locuri. Este singurul cotidian şi ziar care tratează partea reală, socială şi religioasă. Ţinând cont că 92% din populaţia României este ortodoxă, ar trebui ca acest ziar să nu lipsească din nici o firmă şi din nici o familie, pentru că este singurul ziar care duce un mesaj creştin, unul social şi o ştire de la suflet la suflet.

Ţin foarte mult la «Ziarul Lumina», îl citesc cu foarte mult drag şi mă bucur că drumul care a fost deschis acum cinci ani nu s-a oprit, ci, din contra, s-a făcut nu cu două benzi, ci cu şase, şi sperăm să intrăm pe autostradă. Vă doresc viaţă lungă la toată echipa, să aveţi împliniri, bucurii şi să fiţi fericiţi şi puternici să treceţi peste momentele grele!“ (Viorel Roman, om de afaceri)

„La cinci ani ai toată viaţa înainte…“

„Aşadar, Lumina face cinci ani. Cum trec anii... de-acuma poate să meargă la grupa mare. Sunt câteva lucruri bune de spus în legătură cu acest cotidian. Primul este acela că a apărut, că a fost posibil să apară. Destulă lume şi-a dorit multă vreme un cotidian creştin. Iată că-l avem. Dacă exişti, eşti şi expus. De aceea sunt destui şi aceia care cârtesc. Cu sau fără temei. Al doilea lucru bun este că a crescut, că a câştigat în prestanţă. Echipa redacţională, destul de tânără, formată din mulţi oameni frumoşi, entuziaşti, muncitori, inteligenţi, s-a maturizat fără să-şi piardă prospeţimea.

Personal sunt sensibil la latura culturală a ziarului, tot mai cuprinzătoare. De asemenea îmi plac multe dintre interviuri. Personalităţi importante au fost abordate şi lucrul acesta s-a făcut cu spor. Îmi place că evită scandalurile, într-o lume în care majoritatea presei este axată pe scandal.

Nu este uşor de făcut un cotidian ca Lumina, pentru că este un oficios cu constrângerile suplimentare pe care le impune un asemenea tip de publicaţie.

Va trebui să-şi continue urcuşul şi, până la urmă, să fie destul de matur şi de abil încât să-şi permită să pună în discuţie şi teme fierbinţi care apar în viaţa Bisericii. Cu înţelepciune, duhovniceşte. Decât să fie vorbite pe la colţuri, mai bine încercăm să le limpezim la vedere.

Şi dacă tot s-a făcut mare, poate este momentul ca Lumina să iasă în lumea largă, pe piaţa liberă de dincolo de pangare, ca să facă misiune şi în rândul acelora care nu vin la biserică. Asta oricât de distorsionată ar fi relaţia cu distribuitorii.

La cinci ani ai toată viaţa înainte. Cei de la Lumina merită să fie felicitaţi, încurajaţi, ajutaţi, când o cer, şi îmbrăţişaţi fiecare în parte. Eu cred în devenirea lor întru slujirea lui Hristos şi a fraţilor Lui mai mici.“ (Costion Nicolescu, cercetător ştiinţific la Muzeul Ţăranului Român din Bucureşti)

„Acest ziar este bine-venit în peisajul presei noastre şi, iată, a împlinit jumătate de deceniu de existenţă. Se adresează, în primul rând, Bisericii şi oamenilor Bisericii, dar în acelaşi timp el este şi o lumină pentru cei din afară, pentru laici. În acest peisaj evocat, în care presa nu corespunde întotdeauna dorinţelor şi necesităţilor, Lumina este o lumină şi merită toate felicitările şi toate urările de bun mers mai departe!“ (academician Dan Berindei)

„A devenit o obişnuinţă ca la prima oră să citesc ziarele, pentru a mă informa despre cele mai proaspete evenimente din ţară şi din afara ei. Am ales cea mai sigură cale de a citi Lumina cu regularitate, abonându-mă pentru un an, deoarece la chioşcurile de difuzare a presei nu se vinde, ci doar la pangarul unor biserici, unde se găsesc numere disparate.

Într-o lume în care violenţa, brutalitatea, crima, vorbele grele au devenit un fapt comun, acest cotidian bisericesc se ridică, prin calitatea studiilor publicate, prin eleganţa verbului, prin ilustraţiile remarcabile, mult peste media altor cotidiene cu pretenţii. În paginile ziarului găseşti cuvinte de învăţătură ale părinţilor profesori teologi, cuvinte de mângâiere ale cuvioşilor monahi, binecuvântând cu lumina dumnezeiască sufletele noastre nevoite de cenuşiul zilei, informaţii medicale pentru cei aflaţi în suferinţă, ştiri politice şi economice, prezentate obiectiv şi la subiect. De apreciat, apoi, ştirile culturale foarte bogate, nu numai din viaţa bisericească, ci şi din cea laică, ca şi studiile de istorie medie şi modernă, ceea ce în alte ziare nu prea găseşti. De remarcat este şi eleganţa prezentării articolelor, un limbaj curat românesc, cursiv şi pe înţelesul tuturor, meritul aparţinând atât redactorilor ziarului, cât şi acelui select corp de colaboratori ai ziarului.

Cotidianul Lumina a devenit o carte de vizită respectată în lumea presei româneşti şi o emblemă strălucitoare pentru viaţa Bisericii Ortodoxe Române, pentru care primeşte felicitările noastre sincere de mai bine. Cred că menirea de înduhovnicire a credincioşilor a fost îndeplinită. Fiat Lux! Vivat, crescat, floreat!“ (conf. univ. dr. Dragoş Şesan, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul“, Bucureşti)

„Publicaţiile religioase au ocupat în preocupările mele, de peste 60 de ani, un rol important. La rândul său, Ziarul Lumina figurează în publicaţia «Presa românească de la începuturi pâna în prezent. Dicţionar cronologic: 1790-2007».

Acest ziar acoperă o mare gamă de probleme interesante. Este luptător pentru religia ortodoxă, care a ţinut vie conştiinţa neamului românesc. Lumina este o publicaţie aparte, făcută de oameni tineri, cu gânduri noi, care aduc o contribuţie deosebită la întreţinerea religiei ortodoxe, care este parte integrantă din istoria neamului românesc.“ (profesor Ion Hangiu, istoric de marcă al presei româneşti)