Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Ziua Cuvioasei, bucurie pentru credincioşi

Ziua Cuvioasei, bucurie pentru credincioşi

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Constantin Ciofu - 15 Oct, 2010

Iaşul a devenit ieri loc de pelerinaj pentru sute de mii de credincioşi care au participat la sărbătoarea Sfintei Parascheva, ocrotitoarea Moldovei. Oamenii s-au închinat în aceste zile şi moaştelor Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul. Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, înconjurat de un sobor de 22 de ierarhi. "Pelerinajul este o ofrandă a recunoştinţei, o jertfă bineprimită de Dumnezeu pentru că este făcută din iubire faţă de Dumnezeu ca răspuns al nostru la iubirea Lui", a explicat Patriarhul României.

Clopotele Catedralei mitropolitane din Iaşi au răsunat a sărbătoare ieri-dimineaţă, în ziua hramului Sfintei Cuvioase Parascheva, ocrotitoarea Moldovei şi protectoarea a sute de biserici din ţara noastră şi din străinătate. Pelerinii veniţi din toate colţurile ţării şi-au îndreptat paşii către cetatea Iaşului pentru a-şi pleca genunchii la racla Sfintei Cuvioase Parascheva şi a Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul. Vremea însorită de toamnă şi atmosfera duhovnicească a hramului au bucurat sufletele miilor de români care şi-au manifestat evlavia faţă de sfinţii sărbătoriţi în aceste zile în capitala Moldovei, care mijlocesc înaintea Tronului Preasfintei Treimi. Peste 150.000 de persoane s-au închinat moaştelor ocrotitoarei Moldovei şi ale Sfântului Maxim Mărturisitorul în ziua de prăznuire a Sfintei Parascheva. Sfânta Liturghie a fost oficiată pe podiumul din faţa Catedralei mitropolitane din Iaşi de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, înconjurat de IPS Vasilios, Mitropolit de Elassona şi Muntele Olimp, IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, IPS Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh patriarhal, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, IPS Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, PS Atenagoras, Episcop de Sinope, PS Vasile, Episcop de Srem, PS Corneliu, Episcopul Huşilor, PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, PS Ambrozie, Episcopul Giurgiului, PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Petroniu, Episcopul Sălajului, PS Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, PS Vasile Someşanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, PS Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, şi PS Iustin Sigheteanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a rostit un cuvânt de învăţătură în care a vorbit mai întâi despre semnificaţiile pericopei evanghelice citite în timpul Sfintei Liturghii. Întâistătătorul Bisericii noastre a amintit faptul că Evanghelia după Sfântul Evanghelist Luca este rânduită a se citi la pomenirea unei cuvioase. "Femeia păcătoasă arată nu numai regretul pentru păcatele ei, ci şi dorinţa de a fi aproape de Fiul lui Dumnezeu, cel care s-a făcut om din iubirea pentru oameni şi pentru mântuirea lor. Sfânta Cuvioasă Parascheva nu a fost o femeie păcătoasă pentru că ea, din tinereţile ei, a ales să devină călugăriţă. De la vârsta de 10 ani a simţit chemarea pentru o viaţă trăită în rugăciune, în post şi în pocăinţă. Sfânta Parascheva nu s-a pocăit doar pentru ea, ci şi pentru o mulţime de oameni care nu ştiu, nu pot sau nu vor să se roage", a spus Părintele Patriarh Daniel.

Sfânta Cuvioasă Parascheva uneşte popoarele ortodoxe

Făcând referire la viaţa Sfintei Parascheva, Întâistătătorul Bisericii noastre a arătat că "Sfânta Cuvioasă Parascheva uneşte prin rugăciunile ei şi prin sfintele ei moaşte popoare ortodoxe: greci, bulgari, sârbi, români. Astfel vedem cum Dumnezeu prin sfinţii săi întăreşte Biserica Sa, întrucât Biserica este adunarea oamenilor în iubirea Preasfintei Treimi. Sfinţii sunt cei care ne ajută să simţim că Biserica este trupul lui Hristos. Prin sfinţii şi moaştele sfinţilor Săi, Dumnezeu arată milostivirea şi ajutorul Său", a adăugat PF Daniel.

Folosul şi înţelesul pelerinajului

În continuare, Patriarhul României a reliefat viaţa, opera teologică, scrierile ascetice şi scrierile dogmatice ale Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul, care a apărat adevărul întrupării Mântuitorului Hristos şi taina mântuirii omului şi a evidenţiat semnificaţia şi importanţa pelerinajului. "Pelerinul este un căutător de Dumnezeu şi de sfinţenie. Mântuitorul Hristos îndeamnă pe toţi creştinii: "Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi toate celelalte se vor adăuga vouă". Dar pe de altă parte spune: "Împărăţia mea nu este din lumea aceasta". Pelerinul caută în lumea aceasta Împărăţia lui Dumnezeu, care nu este din lumea aceasta, dar se arată în arvună în această lume prin cele şapte Sfinte Taine şi prin lucrarea sfinţilor Bisericii. Pelerinajul este o ofrandă a recunoştinţei, o jertfă bineprimită de Dumnezeu pentru că este făcută din iubire faţă de Dumnezeu ca răspuns al nostru la iubirea Lui. Pelerinajul este şi un moment de pocăinţă şi de rugăciune mai intensă, de aceea fie ne spovedim aici, fie acasă înainte de a pleca în pelerinaj. Pelerinajul este şi un act de pocăinţă, însoţit de osteneala drumului, de răbdarea frigului, de o anumită jertfă făcută prin darurile date bisericii sau mănăstirii respective", a spus în încheiere PF Părinte Patriarh Daniel.

Cuvânt de binecuvântare din partea arhimandritului Partenie

În timp ce soborul de ierarhi, preoţi şi diaconi s-a împărtăşit, arhimandritul Partenie, stareţul Mănăstirii "Sfântul Pavel" din Sfântul Munte Athos, cel care a adus anul acesta la Iaşi, cu binecuvântarea Sanctităţii Sale, Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, moaştele Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul, a adresat un cuvânt de binecuvântare. Arhimandritul Partenie a evocat personalitatea şi învăţăturile pline de conţinut teologic ale Sfântului Maxim Mărturisitorul. Înalt Preasfinţitul Teofan şi-a exprimat, de asemenea, bucuria pentru faptul că slujba Sfintei Liturghii din ziua pomenirii Sfintei Parascheva a fost săvârşită de Preafericitul Părinte Daniel. Mitropolitul Moldovei a mulţumit ierarhilor, preoţilor şi pelerinilor din ţară şi străinătate pentru prezenţa la hramul Sfintei Parascheva.

Concursul "Lăudaţi pe Domnul!", la Catedrala mitropolitană din Iaşi

La Catedrala mitropolitană din Iaşi s-a desfăşurat, miercuri seară, concursul "Lăudaţi pe Domnul!", ediţia a III-a. La manifestare au participat Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Înalt Preasfinţitul Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, şi alţi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe. Au concertat: corala "Sf. Ioan cel Nou de la Suceava" a Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, corul "Stephanos" al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului şi corul "Sanctus" al Catedralei mitropolitane din Iaşi. Corala "Sf. Ioan cel Nou de la Suceava" a Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor a fost desemnată câştigătoare. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un cuvânt de binecuvântare la final, în care a vorbit despre corurile catedralelor chiriarhale şi despre cântarea în biserică. Înalt Preasfinţitul Teofan a mulţumit Preafericitului Părinte Daniel pentru că a fost prezent la concursul de aseară, pentru că a rostit cuvântul de învăţătură şi pentru că a decis acum trei ani, la nivelul Patriarhiei Române, să se desfăşoare concursuri precum cel de aseară.