Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Ziua onomasticii Întâistătătorului Bisericii noastre

Ziua onomasticii Întâistătătorului Bisericii noastre

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Ioan Bușagă - 18 Decembrie 2010

Cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oficiat ieri la Catedrala patriarhală Sfânta Liturghie pentru a mulţumi lui Dumnezeu pentru ajutorul dăruit Bisericii Ortodoxe Române, poporului român şi Preafericirii Sale în promovarea credinţei şi a misiunii creştin-ortodoxe.

La evenimentul festiv au participat IPS Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, PS Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, PS Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, PS Varsanufie Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, membrii Permanenţelor Consiliului Naţional Bisericesc şi Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Bucureştilor, profesori de la Facultatea de Teologie "Justinian Patriarhul" şi de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox din Bucureşti, preoţi şi numeroşi credincioşi.

În cadrul Sfintei Liturghii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a evidenţiat că Sfântul Prooroc Daniel a profeţit jertfa Mântuitorului Iisus Hristos şi încetarea jertfelor de la templul din Ierusalim, care este o preînchipuire a Trupului lui Hristos, şi despre o altă profeţie care se referă la taina Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos din Fecioara Maria.

Preafericirea Sa a arătat că Sfântul Prooroc Daniel este un păstor al migranţilor. "El poate fi numit ocrotitorul celor care se află printre străini. Ne învaţă că atunci când suntem printre străini trebuie să ne purtăm cu înţelepciune şi să ne păstrăm dreapta credinţă. Cei trei tineri reprezintă taina Întrupării Mântuitorului Iisus Hristos şi taina Maicii Domnului care naşte pe Dumnezeu Fiul ca Om în lume şi totuşi nu se distruge, ci se uneşte în ea dumnezeirea cu umanitatea luată din ea, care rămâne integră.

Cei trei tineri, Anania, Azaria şi Misail, devin simbolul luptătorilor pentru dreapta credinţă într-o lume păgână. Atât Proorocul Daniel, cât şi cei trei tineri sunt pentru noi învăţători nu numai când ne merge bine, ci şi atunci când trecem prin greutăţi, când trecem prin focul suferinţei, prigoanei, sărăciei, urii faţă de noi", a spus Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Romîne.

La finalul Sfintei Liturghii, IPS Casian a transmis un cuvânt de felicitare Preafericitului Părinte Patriarh Daniel din partea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

"Am venit pentru a arăta că în Biserica noastră Dumnezeu ne-a binecuvântat cu un patriarh-păstor care încearcă şi reuşeşte să folosească darul numelui în dăruire, iar din dăruire în făptuire şi din făptuire reuşeşte apropierea între slujitori, credincioşi şi românii de pretutindeni. Dumnezeu v-a rânduit ca păstor într-un moment de cumpănă pentru noi toţi românii şi aţi pus cu multă generozitate, echilibru şi cumpănă toată tinereţea, ştiinţa şi disponibilitatea până la jertfă în folosul Bisericii, atât ca mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, cât şi acum ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române", a spus Înalt Preasfinţia Sa. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a mulţumit pentru urări şi a arătat înfricoşătoarele responsabilităţi ale unui episcop.

"Întâiul slujitor al Bisericii noastre care veghează din vârful stâlpului Bisericii noastre"

După cuvântul de mulţumire al Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc o slujbă de polihroniu. Momentul festiv a continuat în Sala "Europa Christiana" din Palatul Patriarhiei, unde PS Varlaam Ploieşteanul a evidenţiat că prin desfăşurarea activităţii pastoral-misionare, Patriarhul României a contribuit la consolidarea dreptei credinţe ortodoxe. "Este profetul Bisericii noastre pentru secolul în care am intrat, este un monah autentic care îmbină tradiţia sihăstrească chinovială de la Sihăstria cu cea urbană de la Mănăstirea Antim şi prin ostenelile de zi şi noapte este întâiul slujitor al Bisericii noastre care veghează din vârful stâlpului Bisericii noastre, ca toată activitatea şi viaţa Bisericii să se desfăşoare potrivit tradiţiei Bisericii noastre de 2.000 de ani", a spus PS Episcop-vicar patriarhal.

Cu prilejul acestui moment, părintele prof. Nicu Moldoveanu a oferit Preafericirii Sale dicţionarul "Istoria muzicii bisericeşti la români", o nouă apariţie editorială. De asemenea, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a fost colindat de grupul de colindători "Nănăştenii" din cadrul Fundaţiei "Moroşanca", judeţul Maramureş. Grupul a fost format din 14 copii, cu vârste cuprinse între 6 şi 14 ani.