Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Cinstirea unei familii de mucenici la 1.900 de ani de la martiriul lor

Cinstirea unei familii de mucenici la 1.900 de ani de la martiriul lor

Galerie foto (39) Galerie foto (39) Știri
Un articol de: Diac. Vasile Robert Nechifor - 20 Sep, 2022

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari din Protoieria Sector 2 Capitală a marcat anul acesta hramul de toamnă printr-un bogat program liturgic și cultural-artistic. Manifestările prilejuite de sărbătorirea Sfinților Mucenici Eustație, Teopista, soția sa, și a fiilor acestora, Agapie și Teopist, au culminat prin săvârșirea, în ziua lor de pomenire, 20 septembrie, a Sfintei Liturghii de către un sobor de slujitori.

Cu ocazia împlinirii a 1.900 de ani de când Sfinții Mucenici Eustație, Teopista, Agapie și Teopist au preaslăvit pe Dumnezeu prin moarte martirică, parohia bucureș­teană Iancu Vechi-Mătăsari, care îi are ca ocrotitori spirituali, a organizat o serie de manifestări liturgice și evenimente social-culturale care au debutat sâmbătă, 17 septembrie, printr-o procesiune cu racla ce adăpostește fragmente din cinstitele lor moaște la Muzeul Na­țional al Satului din Capitală.

Programul evenimentelor care marchează sărbătorirea sfinților ocrotitori ai parohiei a culminat marți, 20 septembrie, cu săvârșirea Sfintei Liturghii în biserica parohială, după oficierea Utreniei și a Acatistului sfinților mucenici, de către un sobor de clerici.

La finalul Sfintei Liturghii, soborul de slujitori a săvârșit și slujba Parastasului pentru ctitorii, slujitorii, binefăcătorii și închinătorii sfântului lăcaș trecuți la Domnul.

În încheiere, părintele paroh Constantin Stoica ne-a prezentat programul sărbătorii parohiei, subliniind specificul manifestărilor din acest an: „În fiecare an la 20 septembrie, biserica noastră își sărbă­torește hramul de toamnă. Ocrotitorii noștri, sărbătoriți în această zi, au fost martirizați la Roma în jurul anului 122, împlinindu-se, așadar, 1.900 de ani de la martiriul lor pentru Hristos. Din anul 1840, părticele din sfintele lor moaște se găsesc în biserica noastră, fiind păstrate ca un odor de mare preț. Sâmbătă, când a început sărbătoarea hramului de toamnă, s-a înregistrat o premieră după 182 de ani. Sfintele moaște au ieșit din biserică, fiind duse la o altă instituție, la Muzeul Satului, unde, într-un cadru tradi­țio­nal deosebit, am organizat o procesiune pe aleile din incinta muzeului. Specificul hramului de toamnă al parohiei este dat de faptul că în patrimoniul sacru al bisericii noastre se păstrează părticele din sfintele moaște ale unei întregi familii creștine. În prim-planul pasto­rației și misiunii Bisericii se află familia, având posibilitatea să medităm la vredniciile acestor mucenici în cadrul familiei și, în același timp, să îi rugăm permanent să mijlocească rugăciunile noastre către Dumnezeu”.

Cântările de la slujba Utreniei și a Acatistului au fost interpretate de membri ai Corului bărbătesc „Cantus Domini”, iar răspunsurile în timpul Sfintei Liturghii au fost oferite de membrii Corului mixt „Vox Coelestis” al parohiei.

Pentru credincioșii prezenți, parohia a pregătit pachete cu produse alimentare, pungulițe cu anafură și iconițe cu chipul celor patru sfinți mucenici, ocrotitori ai comunității bucureștene.