Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Duminica Ortodoxiei la Catedrala Patriarhală

Duminica Ortodoxiei la Catedrala Patriarhală

Galerie foto (14) Știri
Un articol de: Arhid. Ştefan Sfarghie - 18 Mar, 2019

În Duminica întâi din Postul Sfintelor Paşti, a Ortodoxiei, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare în Catedrala Patriarhală, împreună cu Preasfinţiţii Părinţi Episcopi-vicari patriarhali, Varlaam Ploieşteanul şi Ieronim Sinaitul. În cadrul slujbei au fost rostite ectenii şi au fost înălţate rugăciuni de mulţumire lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Patriarhului României, la împlinirea a 29 de ani de la hirotonia întru arhiereu.

În cuvântul de învăţătură rostit după citirea Sfintei Evanghelii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a precizat că Duminica Ortodoxiei ne arată în esenţă că „icoana vesteşte adevărul şi frumuseţea Ortodoxiei”. Făcând referire la textele Apostolului şi Evangheliei citite în cadrul slujbei, Patriarhul României a subliniat că acestea evidențiază trei mari adevăruri. „Primul adevăr este că, pe lângă vederea cu ochii trupeşti sau fizici, există şi o altă vedere, şi anume vederea duhovnicească, vederea cu ochii sufletului, care este mai pătrunzătoare şi mai mult cunoscătoare decât vederea cu ochii trupului. Al doilea adevăr este acesta: dreapta-credinţă înseamnă să mărturisim că Iisus din Nazaret este Fiul lui Dumnezeu Cel veşnic, Care din iubire pentru oameni şi pentru mântuirea lor S-a pogorât din ceruri, S-a întrupat de la Duhul Sfânt şi din Fecioara Maria şi S-a făcut Om. Al treilea adevăr mare este că mărturisirea dumnezeirii lui Iisus Hristos este condiţia pentru a vedea cerurile deschise, pentru a intra în Împărăţia cerurilor, să dobândim viaţa veşnică din Împărăţia Preasfintei Treimi”, a spus Preafericirea Sa.

Tâlcuind dialogul Mântuitorului Hristos cu Apostolul Natanael, Preafericirea Sa a arătat că mărturisirea că Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu constituie adevărata credinţă. „Natanael vede un om, în trup, în carne şi oase, şi spune: «Rabi, Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, Tu eşti regele lui Israel» (Ioan 1, 49). A văzut un om în trup şi a mărturisit pe Dumnezeu Cel necuprins, Cel veşnic, Cel nevăzut, care acum S-a făcut văzut. Deci, această credinţă a lui Natanael, că Iisus este Mesia, Fiul lui Dumnezeu Cel profeţit de proroci, este adevărata credinţă (...). Vedem că această credinţă a lui Natanael mărturisită este o vedere duhovnicească, dincolo de vederea cu ochii trupeşti sau fizici. Credinţa este o vedere dincolo de simţuri, este o cunoaştere în Duhul Sfânt”, a reliefat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Icoana este mărturisirea vizuală a adevărului Întrupării lui Hristos

Referindu-se la icoanele ortodoxe, Întâistătătorul Bisericii noastre a precizat că acestea sunt mărturisirea adevărului că Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu Cel nevăzut, necuprins şi inaccesibil, care prin Întrupare S-a făcut văzut şi accesibil omului. „Icoana nu este o simplă podoabă în biserică, ci este mărturisirea vizuală a adevărului Întrupării sau Înomenirii Fiului lui Dumnezeu, pentru ca oamenii să se poată îndumnezei prin har. Icoana ne arată în formă vizuală, pentru ochi, ceea ce Crezul sau Simbolul de credinţă ne-a spus pentru auz. Conţinutul Crezului şi conţinutul icoanei Mântuitorului Iisus Hristos sunt identice, pentru că în Noul Testament, Mântuitorul Iisus Hristos este numit şi Cuvântul lui Dumnezeu şi Chipul sau Icoana lui Dumnezeu Cel nevăzut. Deci, prin cuvânt şi prin icoană noi mărturisim adevărul Întrupării Fiului lui Dumnezeu. Icoana este vedere duhovnicească a Împărăţiei cerurilor şi mai ales catapeteasma ne arată Împărăţia lui Dumnezeu venind spre noi, ca noi să intrăm în ea. Icoana nu este pusă în biserică pentru a o admira ca pe o piesă de muzeu, ci pentru a ne pregăti spre întâlnirea cu Hristos. Icoana ne pregăteşte şi pentru Sfânta Euharis­tie. Prin cinstirea sfintelor icoane, noi devenim închinători ai lui Hristos, iar prin împărtăşirea cu Sfânta Euharistie, noi devenim purtători de Hristos. Icoana este de asemenea chemare la sfinţenie”, a explicat Patriarhul României.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a rostit un cuvânt festiv dedicat împlinirii a 29 de ani de la primirea hirotoniei întru arhiereu a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. Preafericirea Sa a fost hirotonit Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, cu titulatura „Lugojanul”, în Catedrala Mitropolitană din Timișoara, la 4 martie 1990, de sărbătoarea Duminicii Ortodoxiei. „În cei 29 de ani de slujire a Bisericii ca arhiereu, multele şi diversele lucrări ale Preafericitului Părinte Patriarh Daniel converg în apărarea şi promovarea credinţei noastre mântuitoare, Ortodoxia. Prin multele biserici înălţate ca mitropolit şi patriarh, în frunte cu Catedrala Naţională, prin dezvoltarea fără precedent a mass-mediei bisericeşti, prin înfiinţarea şi reînfiinţarea multor obşti monahale, prin grija deosebită arătată şcolilor teologice, prin lucrarea misionară, pastorală şi filantropică a Bisericii, atât în ţară, cât şi în diaspora românească, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel nu a făcut altceva decât să apere Ortodoxia în aceste vremuri tulburi şi complicate”, a spus PS Părinte Varlaam Ploieşteanul. La final, ierarhul i-a oferit Patriarhului României un buchet de flori din partea slujitorilor Catedralei Patriarhale.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat mulțumiri Preasfinției Sale pentru cuvântul rostit, precizând că toată lucrarea bună în Biserică se săvârşeşte prin harul lui Dumnezeu. „Slujirea arhierească este o mare responsabilitate şi niciodată nu suntem vrednici să ne ridicăm la ­înălţimea chemării, dar facem aceasta, ca unii care avem speranţa că dumnezeiescul har pe cele neputincioase le întăreşte şi pe cele cu lipsă le plineşte şi ne ajută să purtăm comoara harului în vase de lut, după cum spune Sfântul Apostol Pavel, ca să se vadă că puterea nu vine de la noi, ci de la Dumnezeu. În această slujire vedem şi ajutorul lui Dumnezeu, dar vedem şi oamenii prin care Dumnezeu ne ajută, şi anume, părinţii după trup, părinţii duhovniceşti, profesorii, dar şi împreună slujitorii ierarhi, preoţi şi diaconi, monahi şi monahii, credincioşi şi credincioase, care iubesc Biserica lui Hristos”, a spus Preafericirea Sa.

În cadrul Sfintei Liturghii de ieri de la Catedrala Patriarhală, arhidiaconul Constantin Hurjui a citit Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, adresată clerului și credincioșilor creștini din Patriarhia Română la Duminica Ortodoxiei. La această sărbătoare, credincioșii au fost îndemnați să contribuie la colecta organizată în Patriarhia Română pentru susținerea Fondului Central Misionar al Bisericii noastre. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corala „Nicolae Lungu” a Patriarhiei Române, dirijată de pr. lect. dr. Stelian Ionașcu. Toţi credincioşii prezenţi au primit la final Pastorala Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei din anul 2019 și iconițe.