Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Hram la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din cartierul sibian Trei Stejari

Hram la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din cartierul sibian Trei Stejari

Galerie foto (3) Galerie foto (3) Știri
Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 10 Noi, 2020

La hramul Bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din cartierul Trei Stejari al municipiului Sibiu, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost pomeniți ctitorii și slujitorii acestei biserici, singurul locaș de cult din Sibiu construit în timpul regimului comunist. În cuvântul de învăță­tură, ierarhul a tâlcuit Evanghelia citită în Duminica a 24-a după Rusalii, în care s-a relatat Minunea învierii fiicei lui Iair.

Mai apoi, ierarhul a vorbit despre Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil și despre rolul îngerilor în mântuirea oamenilor: „Un mare ajutor primim de la Dumnezeu prin intermediul îngerilor. În Sfintele Evanghelii și în Epistole avem mărturii despre rolul pe care îl au îngerii în viața noastră și în legătura pe care o fac ei între noi și Dumnezeu. (…) Îngerii sunt ființe spirituale inferioare lui Dumnezeu și superioare omului, care fac legătura între om și Dumnezeu pentru că sunt la mijlocul dintre om și Dumnezeu. Sfinții Părinți i-au împărțit în nouă cete. Cetele de sus sunt mai apropiate de Dumnezeu, iar cei din cea de-a treia triadă sunt mai apropiați de noi. Începătoriile, arhanghelii și îngerii sunt mai aproape de noi și duc vestea lui Dumnezeu”.

Cu prilejul acestei vizite pastorale, ierarhul a binecuvântat începerea lucrărilor de curățare a picturii interioare a locașului de cult, precum și a mai multor lucrări de reamenajare a curții.

„Biserica noastră este singura din Sibiu ridicată în timpul regimului comunist. Este pictată de frații Mihail și Gavriil Moroșan, de care ne aducem aminte cu foarte multă pioșenie. A fost ctitorită de protopopul de Sibiu de atunci, părintele Nichifor Todor, ajutat de preoții coslujitori. Astăzi, Înaltprea­sfințitul Părinte Mitropolit Lauren­țiu a binecuvântat începerea lucrărilor de la complexul bisericesc din parohia noastră, lucrările presupunând curățarea picturii fraților Moroșan și reconstruirea gardului împrejmuitor al ansamblului parohial”, ne-a spus părintele paroh Emanuel Tăvală.