„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Hramul Catedralei „Sfântul Mucenic Sava” din Buzău
În a doua zi a praznicului Sfintelor Paști, luni, 13 aprilie, Catedrala „Sfântul Mucenic Sava” din municipiul Buzău și-a cinstit ocrotitorul. Cu prilejul hramului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, răspunsurile la strană fiind date de Corul psaltic misionar „Sfântul Roman Melodul”.
Soborul slujitor a fost format din 14 clerici, între care s-au aflat: pr. Alin-Leontin Balica și pr. Ionuț Constantin, consilieri eparhiali; pr. Petrică-Gabriel Roșu și pr. Cătălin Andreiu, protoierei ai protopopiatelor Buzău II, respectiv Buzău I; pr. Ionuț-Cristian Vuță, parohul Catedralei „Sfântul Mucenic Sava”; pr. prof. Mihail Milea, pr. prof. Aurelian Damian și pr. Teofil Cristișor, slujitori ai lăcașului de cult.
Predica a fost rostită de Părintele Arhiepiscop Ciprian, care a tâlcuit înțelesurile teologice ale sărbătorii Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Totodată, chiriarhul a evocat personalitatea Sfântului Mucenic Sava, unul dintre ocrotitorii eparhiei, arătând că martirizarea acestuia în râul Buzău, la 12 aprilie 372, este o pecetluire a credinței în Domnul Hristos Cel răstignit și înviat. Ierarhul a evidențiat faptul că Sfântul Sava a încununat mărturisirea prin cuvânt cu actul suprem al jertfirii propriei vieți, ca o asumare deplină a fidelității față de Hristos în fața prigoanei. În acest sens, Înaltpreasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să devină, la rândul lor, purtători ai luminii în lume, mărturisind adevărul Învierii prin faptele iubirii creștine.
În cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Ioan Voicu a fost hirotonit în treapta de preot, pe seama Parohiei Pietrosu din Protoieria Buzău II, județul Buzău, cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”.
La final, părintele profesor Mihail Milea a primit Diploma de vrednicie „Episcopul Dionisie Romano” cu medalie, în semn de apreciere pentru activitatea didactică remarcabilă, desfășurată cu mult devotament în slujba Bisericii și a școlii.



.jpg)
