Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Patriarhul României la hramul Mănăstirii Caraiman

Patriarhul României la hramul Mănăstirii Caraiman

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Ioan Bușagă - 20 Iul, 2014

Numeroase biserici de parohie şi mănăstiri din întreaga ţară şi-au sărbătorit ieri, 20 iulie, ocrotitorul, Sfântul Slăvit Proroc Ilie Tesviteanul. Între locaşurile de cult care şi-au serbat hramul se află şi paraclisul Mănăstirii „Înălţarea Sfintei Cruci“-Caraiman, din staţiunea prahoveană Buşteni. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, înconjurat de un sobor din care au făcut parte Preasfinţiţii Episcopi-vicari patriarhali Varlaam Ploieşteanul şi Ieronim Sinaitul, preoţi şi diaconi.

La Sfânta Liturghie săvârşită de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în Altarul de vară al aşezământului monahal au participat preoţi şi diaconi din zona de munte a Arhiepiscopiei Bucureştilor, între care arhim. David Petrovici, stareţul Mănăstirii „Înălţarea Sfintei Cruci“-Caraiman din Buşteni, şi pr. protopop Ştefan Muşat, al Protoieriei Ploieşti, precum şi numeroşi credincioşi.

După rostirea Sfintei Evanghelii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a arătat semnificaţiile duhovniceşti ale celor două pericope evanghelice, rânduite a se citi la Duminica a 6-a după Rusalii şi la sărbătoarea Sfântului Slăvit Proroc Ilie Tesviteanul. Patriarhul României a subliniat că Evanghelia Duminicii a 6-a după Rusalii, în care se face pomenire de vindecarea slăbănogului din Capernaum, ne arată puterea vindecătoare dumnezeiască a Mântuitorului Iisus Hristos, Duhovnicul sufletelor şi Doctorul trupurilor. Suferinţa bolilor trupeşti, a mai explicat Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, nu este întotdeauna o urmare a păcatului, ci suferinţa poate fi şi o încercare din partea lui Dumnezeu sau o avertizare a faptului că omul se îndepărtează de Dumnezeu.

Preafericirea Sa a mai subliniat că Evanghelia ne îndeamnă să fim mâinile iubirii milostive ale lui Hristos, întrucât vindecarea unui om poate veni nu numai datorită credinţei celui aflat în suferinţă, ci şi datorită credinţei puternice a membrilor familiei, prietenilor sau altor semeni milostivi, precum au fost acei oameni care au adus la Mântuitorul pe slăbănog ca să-l vindece.

În a doua parte a cuvântului, Patriarhul României a reliefat că Sfântul Slăvit Proroc Ilie Tesviteanul este un om al credinţei, care a scris nu prin cuvinte, ci prin faptele sale minunate, care a săvârşit minuni ce au fost prefigurări ale celor săvârşite de către Mântuitorul Iisus Hristos. Între aceste prefigurări, Părintele Patriarh Daniel a amintit învierea fiului văduvei din Sarepta Sidonului - prevestire a învierii fiului văduvei din Nain şi hrănirea minunată a Sfântului Ilie în pustie cu pâine şi carne - prefigurare a Sfintei Euharistii. „Sfântul Ilie este apărător al dreptei credinţe în timp de rătăcire şi ne îndeamnă astăzi să păstrăm dreapta credinţă, să ajutăm pe cei săraci şi să avem întotdeauna nădejdea mai mult în puterea lui Dumnezeu decât în puterea oamenilor“, a spus Întâistătătorul Bisericii noastre.

De asemenea, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a îndemnat credincioşii să se roage pentru cei trecuţi la Domnul în urma accidentului aviatic din Ucraina: „O mulţime de copii au murit. Nimeni nu a scăpat cu viaţă şi de aceea ne rugăm lui Dumnezeu, pentru mijlocirile Sfântului Proroc Ilie, să aducă consolare, mângâiere şi speranţă celor care au avut în familiile lor victime, iar cei care au trecut la Domnul să fie luaţi în odihna drepţilor şi în iubirea milostivă a Preasfintei Treimi în locaşurile cereşti. Avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. Să ne încredem în El în primul rând, şi apoi în tehnică şi în înţelepciunea sau priceperea omenească“.

La finalul Sfintei Liturghii, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a felicitat credincioşii care poartă numele Sfântului Proroc Ilie şi i-a îndemnat să cultive credinţa Sfântului Ilie, să aibă simţul dreptăţii şi al milostivirii faţă de cei săraci. Felicitări au fost adresate şi obştii mănăstirii pentru activitatea şi buna rânduială, precum a dorit părintele protosinghel Gherontie Puiu, care a fost slujitor şi ctitor al acestui aşezământ monahal. În semn de preţuire, Preafericirea Sa a dăruit Mănăstirii „Înălţarea Sfintei Cruci“-Caraiman o Biblie în format nou şi alte cărţi liturgice.

La finalul Sfintei Liturghii a avut loc şi un moment festiv. Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, a transmis urări de felicitare cu prilejul aniversării zilei onomastice de botez şi a zilei de naştere a Preafericirii Sale. „Deşi în multe rânduri ne-aţi spus că aceste sărbători sunt momente intime ale Preafericirii Voastre, arătând că sărbătoarea care trebuie ţinută de întreaga Biserică Ortodoxă Română este cea a întronizării Preafericirii Voastre în tronul de Patriarh al României, de care ne vom bucura în ziua de 30 septembrie, când vom sărbători şi 7 ani de atât de rodnică şi profetică arhipăstorire în fruntea Bisericii noastre, dorim ca şi în acest moment de sensibilitate din viaţa Preafericirii Voastre să vă transmitem gândurile noastre cele mai curate şi doririle noastre de sănătate, putere de muncă pentru a conduce cu aceeaşi dăruire totală Biserica noastră în viitorul din ce în ce mai complicat“, a spus PS Episcop Varlaam Ploieşteanul. În numele colaboratorilor Preafericirii Sale, din cadrul Permanenţei Consiliului Naţional Bisericesc, Preasfinţia Sa a dăruit Patriarhului României un engolpion cu Maica Domnului, realizat în Atelierele Patriarhiei Române. De asemenea, din partea obştii monahale, părintele stareţ David Petrovici a dăruit o icoană a Maicii Domnului şi un buchet de flori.