Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Racle sfinţite de Patriarhul României pentru Mănăstirea Văratec

Racle sfinţite de Patriarhul României pentru Mănăstirea Văratec

Galerie foto (14) Galerie foto (14) Știri
Un articol de: Pr. Ştefan Sfarghie - 20 Iul, 2020

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a sfinţit luni, 20 iulie 2020, două racle noi, ce vor conţine fragmente din moaştele a doi sfinţi români: Sfântul Cuvios Iosif de la Văratec şi Sfântul Gheorghe Pelerinul. Cele două racle împodobite cu emailuri în care sunt zugrăvite chipurile celor doi sfinţi, precum şi scene din vieţile lor au fost realizate la Atelierele Patriarhiei Române şi vor fi aşezate spre închinare la Mănăstirea Văratec din judeţul Neamţ. Slujba de sfinţire a fost oficiată în Salonul Sfinţilor Români din Reşedinţa Patriarhală.

La slujba de sfinţire a celor două racle a fost prezentă şi maica stavroforă Iosefina Giosanu, stareţa Mănăstirii Văratec, însoţită de două monahii. În cuvântul de învăţătură rostit la finalul slujbei de sfinţire, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat frumuseţea raclelor împodobite de jur împrejur cu emailuri în care sunt redate scene din vieţile Sfinţilor Iosif de la Văratec şi Gheorghe Pelerinul: „Cele două racle au fost frumos executate şi împodobite cu emailuri, ceea ce este o lucrare deosebită şi în acelaşi timp un fel de premieră, deoarece chipurile sfinţilor dintr-o raclă au mai fost redate în email, dar acum, aici sunt scene din vieţile celor doi sfinţi zugrăvite în email”. 

În continuare, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a vorbit despre viaţa celor doi sfinţi români. „Aceşti doi sfinţi români sunt foarte populari. Ei sunt ardeleni de origine, dar s-au înduhovnicit în Moldova. Sfântul Iosif de la Văratec a fost ucenicul Sfântului Paisie de la Neamţ. Pe la anul 1785, sub povăţuirea Sfântului Iosif, două maici de la Schitul Durău, Olimpiada şi Nazaria, au înfiinţat Mănăstirea Văratec. Aşadar, Mănăstirea Văratec este ctitorită de monahii sub povăţuirea Sfântului Iosif, care era un mare rugător, un isihast şi duhovnic al Schitului Pocrov (...). Dimitrie Cantemir în Descriptio Moldaviae (Descrierea Moldovei) spune că atât de mare era numărul călugărilor în zona Muntelui Ceahlău, încât foşneau pădurile de mulţimea sihaştrilor. Sfântul Iosif de la Văratec a construit două biserici la Mănăstirea Văratec, una închinată Maicii Domnului şi una Schimbării la Faţă a Mântuitorului Iisus Hristos. Sfântul Iosif a fost un povăţuitor al mănăstirilor de maici, dar şi al multor pustnici şi credincioşi care veneau la el. A trecut la Domnul în anul 1828. Sfântul Gheorghe Pelerinul, numit în popor şi Moş Gheorghe, era ardelean venit în Moldova. S-a născut în 1864 şi a trecut la Domnul în ziua de 15 august 1916, când România a intrat în Primul Război Mondial. El a prezis ziua trecerii sale la Domnul spunând că aceasta va fi la o sărbătoare mare, când va fi tulburare mare în popoare”, a subliniat Preafericirea Sa. 

Întâistătătorul Bisericii noastre a mai precizat că cei doi sfinţi români, care au fost canonizaţi recent de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, sunt doi mari rugători pentru noi, dar şi dascăli ai credinţei şi ai evlaviei. „Iniţial, Sinodul Mitropoliei Moldovei ­şi Bucovinei propusese ca Moş ­Gheorghe să fie numit Sfântul Gheorghe Mărturisitorul, dar el nu a suferit ca un mărturisitor pentru credinţă, ci a fost mai mult un pelerin la Locurile Sfinte din Ţara Sfântă, la Muntele Athos şi la mai multe mănăstiri şi schituri. De aceea am propus în Sinod ca el să poarte numele de Sfântul Gheorghe Pelerinul”, a explicat Patriarhul României. 

Preafericirea Sa a evidenţiat apoi că cele două racle încununează lucrarea de cinstire a sfinţilor români. „Desigur că cinstirea se face prin slujbele închinate lor, dar şi prin bisericile puse sub ocrotirea lor. Aceşti doi sfinţi sunt pentru noi doi mari rugători, doi isihaşti, doi oameni care au ajuns la pacificarea sufletului şi au devenit izvor de pace, de binecuvântare, de liniştire şi de sfinţire a celor care îi căutau şi le cereau să se roage pentru ei”, a spus Întâistătătorul Bisericii noastre. 

 La final, Părintele Patriarh Daniel a felicitat obştea Mănăstirii Văratec şi pe maica stareţă Iosefina Giosanu: „Ne rugăm Sfântului Iosif de la Văratec şi Sfântului Gheorghe Pelerinul să păzească poporul român, să întărească credinţa noastră şi să ne ajute să trecem prin toate încercările, mai ales în această vreme de pandemie, când există foarte multă teamă de îmbolnăvire şi teamă de moarte. Prin rugăciunile sfinţilor, noi ne întărim în credinţă, în nădejde şi în dragoste faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni”. 

Citeşte mai multe despre:   sfintire  -   Patriarhul Daniel  -   Manastirea Varatec