„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Vizită arhierească la Parohia Fratelia din Timișoara
În Duminica a cincea din Postul Mare, 29 martie, slujitorii și credincioșii Parohiei Fratelia din Timișoara au trăit un moment de bucurie și binecuvântare. În mijlocul lor s-a aflat Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, care a participat la Sfânta Liturghie. În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a amintit că Mântuitorul Hristos urca spre Ierusalim din cetatea Ierihon, un oraș situat sub nivelul mării, simbol al coborârii omului în adâncurile păcatului și ale slăbiciunilor firii. Ierarhul a arătat că acest urcuș, dincolo de hotarele pământești, este unul duhovnicesc, care dezvăluie drumul Crucii, calea jertfei și a slujirii pentru mântuirea lumii. Amintind de vestirea pătimirilor Domnului ucenicilor, ierarhul a subliniat că adevărata înălțare duhovnicească se află în slujirea aproapelui.



.jpg)
