Primarul municipiului Oradea, Florin- Alin Birta, însoțit de peste 50 de colaboratori și angajați ai administrației locale, a participat sâmbătă, 6 iunie, la o activitate de voluntariat desfășurată la Mănăstirea Izbuc, din Eparhia Oradiei. Participanții au lucrat alături de obștea monahală la pregătirea incintei mănăstirii, a lăcașurilor de închinare și a gospodăriei monahale, contribuind totodată la pregătirea miilor de porții de hrană ce urmau să fie oferite pelerinilor prezenți la manifestările religioase din prima duminică a lunii iunie. Potrivit tradiției de la Mănăstirea Izbuc, în prima duminică a fiecărei luni, după săvârșirea Sfintei Liturghii, este oficiată Taina Sfântului Maslu, la care participă mii de credincioși.


