Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×

CAUTĂ ÎN ZIARUL LUMINA




Până la:

Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Activităţi de Ziua Copilului în Arhiepiscopia Sibiului

Activităţi de Ziua Copilului în Arhiepiscopia Sibiului

Galerie foto (8) Galerie foto (8) Știri
Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 02 Iunie 2026

Sectorul social-filantropic al Arhiepiscopiei Sibiului a organizat de Ziua Internaţională a Copilului o activitate dedicată preşcolarilor şi elevilor din localitatea Noiștat, județul Sibiu. De asemenea, beneficiarii Centrului de recuperare „Sfântul Nectarie” din Sibiu au primit vizita studenţilor teologi.

Aproximativ 100 de copii de la grădinița și școala gimnazială din localitate au primit pachete cu dulciuri şi băuturi răcoritoare, iar activitatea a fost posibilă datorită sprijinului acordat de Asociația Filantropia Ortodoxă Sibiu și de Școala Gimnazială nr. 18 din Sibiu, prin implicarea directoarei Rodica Tănasie, informează Mitropolia Ardealului. 

La activitate au participat reprezentanții Sectorului social-filantropic al Arhiepiscopiei Sibiului, inspectorii sociali pr. Adrian Roman și Marius Tălmațchi, alături de pr. Rareș Dușescu, secretar al Protopopiatului Agnita. Dincolo de caracterul festiv, activitatea a avut și o importantă dimensiune socială și educa­țio­nală, conform organizatorilor.

Activitatea de la Noiștat a făcut parte din Campania social-filantropică „Bucuria copiilor”, inițiată de Arhiepiscopia Sibiului în anul 2017. De-a lungul anilor, proiectul a oferit sprijin și momente de bucurie pentru aproximativ 2.000 de copii din diferite comunități ale județului Sibiu, în special din zone expuse riscului de excluziune socială și abandon școlar.

Tot în această perioadă, studenții Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șagu­na” din Sibiu au organizat o activitate de socializare dedicată beneficiarilor serviciilor oferite de Centrul de servicii de recuperare neuromotorie „Sfântul Nectarie” al Arhiepiscopiei Sibiului. 

 

Citeşte mai multe despre:   Ziua Internationala a Copilului  -   Arhiepiscopia Sibiului