Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Reînnoirea veșmântului de har al Bisericii Domnița Bălașa din București

Reînnoirea veșmântului de har al Bisericii Domnița Bălașa din București

Galerie foto (124) Galerie foto (124) Știri
Un articol de: Diac. Vasile Robert Nechifor - 31 Iul, 2022

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a săvârșit duminică, 31 iulie, slujba de târnosire a Bisericii Dom­nița Bălașa, Paraclis Patriarhal, din centrul Capitalei, după un amplu proces de consolidare, restaurare și dotare, care a durat patru ani. Împreună cu Preafericirea Sa au slujit Preasfințitul Părinte Ieronim, Episcopul Daciei Felix; Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieștea­nul, Episcop-vicar patriarhal, și un impresionant sobor de clerici. Cu acest prilej, Întâi­stătătorul Bisericii noastre a oferit o serie de distincții celor care au sprijinit lucrările de înfrumusețare a sfântului lăcaș.

Unul dintre cele mai cunoscute și mai apreciate lăcașuri de închinare din București, atât pentru istoria sa încărcată, cât și pentru frumusețea arhitecturală, „Așezămintele Brâncovenești Biserica Domnița Bălașa”, Paraclis Patriarhal, a primit din nou veșmântul harului în ultima zi a lunii iulie, după un amplu proces de consolidare și restaurare, care l-a readus la strălucirea sa ini­țială.

Ziua de sărbătoare a debutat prin săvârșirea Sfintei Liturghii, la Altarul de vară amenajat în curtea bisericii, de către Preasfințitul Părinte Ieronim, Episcopul Daciei Felix, împreună cu Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, înconjuraţi de un ales sobor de slujitori, din care au făcut parte părintele arhimandrit Paisie Teodorescu, vicar patriarhal; părintele Ionuț-Gabriel Corduneanu, vicar administrativ patriarhal; părintele arhimandrit Dionisie Constantin, consilier patriarhal; părintele arhimandrit Ciprian Grădinaru, ecleziarhul Paraclisului Catedralei Naționale; părintele Michael Tița, consilier patriarhal; părintele Mihai Hau, consilier patriarhal; părintele consilier patriarhal Ștefan Ababei, parohul Bisericii „Domnița Bălașa”; părintele George Grigoriță, consilier patriarhal, precum și alți preoți și diaconi.

La finalul Sfintei Liturghii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a rostit un cuvânt de învățătură în care a evidențiat că biserica sfințită este spațiul cel mai adecvat unde putem cere ajutorul lui Dumnezeu. „Evanghelia acestei zile ne arată că Mântuitorul Iisus Hristos îi ascultă pe cei care vin la El și Îi cer ajutorul. De asemenea, El cere credință și dorește ca cei care vin la El și Îi cer ceva să creadă că vor primi ceea ce cer. Nu în ultimul rând, vedem că cei care au fost ascultați și li s-a împlinit cererea au devenit mulțumitori, recunoscători și binevestitori ai iubirii milostive a lui Hristos. Spațiul în care noi cerem lui Dumnezeu să ne ajute și manifestăm credința noastră și ne arătăm recunoștința pentru iubirea Sa milostivă este biserica. Dumnezeu este pretutindeni prezent, dar mai ales acolo unde este chemat permanent, acolo unde I se deschid inima și casa, pentru ca El să intre. De aceea, în slujba de sfințire a bisericii este inclusă o parte din rugăciunea lui Solomon, pe care a rostit-o la sfințirea Templului din Ierusalim, în care regele Îi cere lui Dumnezeu ca ochii Lui să fie deschiși ziua și noaptea și urechile Lui să fie cu luare aminte în locul acesta, unde se va ruga poporul. Astfel, Dumnezeu din cer este prezent în lăcașul de cult consacrat Lui, pentru întâlnirea solemnă cu El în rugăciune. Aceasta arată că Biserica Ortodoxă a reținut rugăciunea lui Solomon pentru că Templul din Ierusalim era o preînchipuire profetică a tainei bisericii. În mod special, însă, biserica, prin Altarul ei, reprezintă Împărăția lui Dumnezeu, care vine spre noi, ca noi să înaintăm spre Împărăția cerească a lui Dumnezeu”, a spus Patriarhul României.

De asemenea, Preafericirea Sa a arătat semnificația celor trei texte evanghelice care se citesc la momentul înconjurării bisericii ce se sfințește, la opririle care se fac pe laturile de miazăzi, răsărit și miazănoapte ale edificiului, subliniind că în lăcașul sfințit omul primește toate darurile de la Dumnezeu: „Cele trei Evanghelii ce se citesc în jurul bisericii, în concluziile lor, arată darurile pe care Dumnezeu le trimite celor care se roagă în biserică. În prima, Mântuitorul Iisus Hristos îi spune lui Petru: «Orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri», adică numai în biserică se dăruiește iertarea păcatelor, fără de care nimeni nu poate intra în Împărăția cerurilor. A doua Evanghelie ne arată care este adevărata fericire: «Fericiți sunt cei care ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l împlinesc», adică îl pun în practică. Astfel, adevărata fericire este comuniunea omului cu Dumnezeu Cel veșnic viu, Atotmilostiv și Dăruitor al darului vieții și al tuturor binefacerilor. A treia Evanghelie ne arată că în această și în toate bisericile sfințite se primește arvuna vieții veșnice. De aceea, Biserica a fost numită «laboratorul Învierii» și «anticamera Împărăției cerurilor». În biserica pe care urmează să o resfințim se primesc aceste daruri: iertarea păcatelor, începutul fericirii adevărate și arvuna vieții veșnice. În biserică se întâlnește timpul cu veșnicia, în biserică se întâlnesc generațiile trecute cu cele prezente și cu cele viitoare. Aici îi pomenim pe cei vii, dar și pe cei adormiți în Domnul”.

În încheierea cuvântului său, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a vorbit despre istoricul celor patru lăcașuri de rugăciune care au fost edificate în acest loc, exprimându-și admirația pentru cea care dăinuie și în prezent: „Acest monument este o sinteză din punct de vedere arhitectural între stilul bizantin și stilul neoclasic renascentist prin pictura de influență occidentală. Într-un fel, și ea exprimă vocația românilor de a face sinteză între Orient și Occident. Acesta este, totodată, un loc în care se împletește istoria cu vocația ctitoricească de construire a bisericilor”.

Distincții pentru ostenitori și binefăcători

În continuare, în semn de mulțumire și de prețuire pentru dragostea de lăcașuri sfinte și pentru eforturile depuse în finalizarea lucrărilor de consolidare și restaurare a bisericii, Întâistătătorul Bisericii noastre a oferit celor care s-au implicat în executarea acestora o serie de distincții. Astfel, părintele paroh Ștefan Ababei a primit Crucea patriarhală pentru clerici, cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe Române. Părinții coslujitori George Grigoriță și Cezar Manuel Matei au primit hirotesia în rangul de iconom stavrofor. Părintele arhimandrit Dionisie Constantin, consilierul patriarhal coordonator al Atelierelor Patriarhiei, și părintele Dima Mihai au primit Diploma omagială și medalia comemorativă a anului 2022. Aceeași distincție a fost oferită și lui Alexandru Tudor, cântăreț la această biserică, precum și lui Daniel Sauciuc.

O icoană reprezentând pe Sfinți Împărați Constantin și Elena a fost oferită academicianului Constantin Bălăceanu-Stolnici, iar doamna Viorica Frunză, proiectantul general al lucrărilor de restaurare, a primit Ordinul „Maria Brâncoveanu”. Domnii Dan Nicula, Ionuț Bursuc și ing. Petre Chiuță au primit Ordinul „Sfinții Martiri Brâncoveni” pentru mireni. Diploma de Onoare „Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României” a fost oferită companiei Aedificia Carpați, familiei Ștefan și Olivia Ioana Gavrilă, familiei Mihai Corneliu și Raluca Elena Ion, familiei Neculai și Sorina Enăchiuc, precum și doamnelor Stanca Ciobanu, Maria Manolache și Ruxandra Geambașu. Totodată, Diploma omagială a Sfinților Martiri Brâncoveni cu medalie comemorativă a fost oferită pictorilor restauratori Ion Darida și Dana Postolache, domnilor Victor Săraru, Theodor Ignat, Radu Comănescu, Răzvan Copoiu, Bogdan Ursa, Mihai Save și Gheorghe Merticar, precum și doamnelor Raluca Nicoară, Alina Gabriela Savin, Cristina Ursan și Georgeta Stăncescu. Aceeași distincție a fost oferită și echipei diriginților de șantier.

Preafericirea Sa a oferit Bisericii Domnița Bălașa o frumoasă cruce de binecuvântare, confecționată la Atelierele Patriarhiei Române, un kilogram de tămâie naturală, Ceaslovul Mare și alte apariții recente de la Editurile Patriarhiei.

Totodată, acad. Constantin Bălăceanu-Stolnici a oferit bisericii un document vechi, care păstrează semnătura caligrafă și pecetea originală ale Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu.
Părintele paroh Ștefan Ababei a mulțumit la final Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru grija pastorală deosebită arătată Bisericii Domnița Bălașa, oferindu-i o frumoasă icoană cu chipul Maicii Domnului cu Pruncul. El a mulțumit apoi și Preasfințitului Părinte Episcop Ieronim și Preasfințitului Părinte Varlaam Ploieșteanul pentru slujire, oferin­du-le, de asemenea, câte o icoană.

Târnosirea Sfintei Mese și sfințirea întregii biserici

În continuare, soborul de slujitori condus de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a săvârșit, după rânduiala tradițională, slujba de sfințire a bisericii. După înconjurarea lăcașului și săvârșirea celor trei opriri marcate prin citirea Sfintelor Evanghelii rânduite, a ecteniilor și stropirea bisericii cu agheasmă și ungere cu Sfântul și Marele Mir, a urmat rânduiala din interior: așezarea moaștelor muce­nicești în piciorul Sfintei Mese și pece­tluirea acesteia. De asemenea, a fost sfințită pictura restaurată a bisericii, precum și icoanele de pe catape­teasmă.

Preafericirea Sa a oferit bisericii noul Sfânt Antimis, pentru săvârșirea Sfintei Liturghii, pe care l-a semnat alături de ceilalți doi ierarhi coslujitori. Acest antimis oferit Bisericii Dom­nița Bălașa este primul din noua serie de antimise sfințite recent de Patriarhul României și care vor fi oferite lăcașurilor sfinte din Arhi­episcopia Bucureștilor.

 La finalul rânduielii, Întâistătătorul Bisericii noastre a mulțumit tuturor celor care s-au implicat în executarea lucrărilor, precum și credincioșilor care au participat la sfintele slujbe, invitându-i ca în ziua sfințirii, după rânduiala ortodoxă românească, să treacă prin Sfântul Altar și să se închine prestolului nou sfințit, închinându-se și sărutând Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce așezate pe acesta. Biserica Domnița Bălașa are ca hramuri: „Înălț­area Domnului”, „Sfântul Ierarh Grigorie, Episcopul Nyssei” și „Sfinții Martiri Brâncoveni”.