La Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș‑Bolyai” din Cluj‑Napoca a avut loc festivitatea de absolvire a promoției 2026. Absolvenții programelor de licență și master și‑au exprimat rec
La Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș‑Bolyai” din Cluj‑Napoca a avut loc festivitatea de absolvire a promoției 2026. Absolvenții programelor de licență și master și‑au exprimat rec
Ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, pentru mandatul 2026-2030, a avut loc marți, 9 iunie, la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.
În Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinților), 7 iunie, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a binecuvântat comunitatea ortodoxă din Runcu Salvei, Protopopiatul Năsăud, județul Bistrița-Năsăud, cu prilejul resfințirii bisericii parohiale.
În a treia zi de Rusalii, marți, 2 iunie, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat pentru prima dată în mijlocul credincioșilor din filia Fiad, Parohia Telciu II, Protopopiatul Năsăud.
Catedrala Arhiepiscopală din Arad, cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfântul Ierarh Nicolae”, a îmbrăcat haine de sărbătoare luni, 1 iunie 2026. Praznicul Sfintei Treimi a fost cinstit prin Sfânta
În Duminica Pogorârii Sfântului Duh (numită și a Cincizecimii sau a Rusaliilor), 31 mai, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a liturghisit la Catedrala Mitropolitană. După Vecernia plecării genunchilor, a avut loc tradiţionala procesiune de Rusalii, desfășurată în centrul municipiului Cluj-Napoca.
În Duminica a 7-a după Paști (a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic), 24 mai, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a binecuvântat comunitatea ortodoxă română din Alcalá de Henares, Protopopiatul Madrid Est, Spania.
Ziua de 23 mai 2026 va rămâne înscrisă pentru totdeauna în cartea de istorie a românilor ortodocşi din Regatul Spaniei. După 16 ani de la aşezarea pietrei de temelie a Catedralei Episcopale din Madrid de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, edificiul reprezentativ al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei a primit veşmântul sfinţirii. Slujba de târnosire a fost săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu 19 ierarhi români şi străini, înconjuraţi de un impresionant sobor de preoţi şi diaconi.
La praznicul Înălţării Domnului, joi, 21 mai, zi în care sunt sărbătoriți și Sfinții Mari Împărați întocmai cu Apostolii Constantin și mama sa, Elena, Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Împărați Constantin și Elena” și „Sfântul Ierarh Nicolae” din Nisa, Franța, a avut hram.
În Duminica a 6-a după Paști, a Vindecării orbului din naștere, 17 mai, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a binecuvântat lucrările de renovare efectuate la biserica din Podirei, județul Bistrița-Năsăud.
Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a participat marți, 12 mai, la inaugurarea Școlii Gimnaziale Nr. 1 din
În cadrul „Serilor culturale” de la Muzeul Mitropoliei Clujului, joi, 14 mai, a fost lansat volumul „Relațiile dintre Biserica Ortodoxă Română și Casa Regală a României între anii 1918-1947”. Lucrarea a
Concursul național catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”, ediția a XVIII-a, organizat de Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării, și-a desemnat cele 19 grupuri catehetice câștigătoare la nivelul Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului.
În Duminica a 5‑a după Paști (a Samarinencei), 10 mai, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s‑a aflat în
Clericii din Protopopiatul Beclean s-au reunit marți, 5 mai, în cadrul conferinței preoțești de primăvară. Întâlnirea a fost precedată de un Te Deum, la Biserica „Sfântul Apostol Andrei” și „Sfinții Martiri Brâncoveni”, cunoscută și sub denumirea de „Catedrala din Beclean”, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului.
Credincioșii clujeni au avut prilejul de a se închina la moaștele Sfântului Gheorghe Pelerinul, care au poposit în după-amiaza zilei de luni, 4 mai, la Cluj-Napoca. Racla cu sfintele moaște a fost adusă de o delegație a Mănăstirii Văratec, avându-l în frunte pe protosinghelul Ștefan Mihalachi, duhovnicul așezământului monahal. Racla cu sfintele moaște a fost așezată spre închinare în curtea Reședinței Mitropolitane din Cluj-Napoca.
În Duminica a 4-a după Paști (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), 3 mai, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Adormirea Maicii Domnului” din Cluj-Napoca.
Clericii din Protopopiatul Bistrița s-au reunit marți, 28 aprilie, în cadrul conferinței preoțești de primăvară. Întâlnirea a fost precedată de un Te Deum, săvârșit în Biserica de la Coroana, în
Adunarea Generală anuală a Asociației „Societatea Femeilor Ortodoxe” din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, a avut loc luni, 27 aprilie, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei,
În Duminica a 3-a după Paști (a Mironosițelor; Soborul Sfintelor Femei Românce), 26 aprilie, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a slujit împreună cu alţi patru ierarhi la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din orașul Sângeorz-Băi, județul Bistrița-Năsăud, cu prilejul sfințirii lăcașului de cult.
În ziua de prăznuire a Sfintei Cuvioase Elisabeta, vineri, 24 aprilie, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, s-a aflat în mijlocul obștii monahale de la Mănăstirea „Sfânta Cuvioasă Elisabeta” din municipiul Cluj-Napoca, cu ocazia hramului așezământului monahal.


