Astăzi se împlinesc 100 de ani de când Patriarhia Ecumenică din Constantinopol a emis tomosul (30 iulie 1925) prin care recunoştea înfiinţarea Patriarhiei Române. Aceasta a fost următoarea etapă după ce statul român a ratificat prin lege înfiinţarea Patriarhiei Române, ca urmare a hotărârii Sfântului Sinod din 4 februarie 1925. Pentru Biserica Ortodoxă Română era important ca ridicarea sa la rang de Patriarhie să fie recunoscută de Bisericile Ortodoxe Autocefale şi, în primul rând, de Patriarhia Ecumenică din Constantinopol.


