Luni, 15 iunie 2026, a fost marcată pentru prima dată Ziua Națională a Memoriei Victimelor Mineriadei din 13-15 iunie 1990 în România și a Represiunii Antidemocratice. Cu acest prilej, la troița din fața Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București, a fost săvârșită o slujbă de pomenire de un sobor de preoți, sub protia părintelui Florin Ionică, consilier eparhial la Sectorul cimitire, monumente și servicii funerare al Arhiepiscopiei Bucureștilor.


