„Doamne, bine este nouă să fim cu Tine aici...” (Matei 17, 4). Să fim acum și aici cu Tine, doar pentru Tine. Acum, în prezentul acesta ca o poezie vie cuprins între neînceputul și nesfârșitul Timpului spre care ne înalți din zdrobirea inimilor spre răcoarea izvoarelor ce mărginesc dorita nemărginire a curților Tale înflorite. Aici, în cetatea străveche împlinătoare a Cuvântului, botezată în sânge de sfinți mucenici români, așezată temeinic pe malurile apei cu lină curgere deasupra căreia plutește, prin mătasea norilor, dulcele vals al lui Johann Strauss, Frumoasa Dunăre albastră.
Programul „Masă sănătoasă”
Implementarea Programului Național „Masă sănătoasă” continuă potrivit calendarului, condițiilor și prevederilor stabilite la începutul anului în curs, informează Ministerul Educaţiei şi Cercetării (MEC). Programul se adresează preșcolarilor și elevilor prezenți la ore pe perioada cursurilor și constă în acordarea zilnică, gratuit, a unei mese calde sau, după caz, a unui pachet alimentar.
Potrivit MEC, bugetele necesare pentru anul 2025 „sunt repartizate către unitățile administrativ-teritoriale în raport cu numărul de beneficiari aprobat prin hotărâre de guvern încă de la începutul anului”. Pentru anul 2026, „ministerul va iniția toate demersurile legale privind derularea programului cel puțin pentru același număr de unități de învățământ și de beneficiari”. Autorităţile doresc atât promovarea obiceiurilor alimentare sănătoase printre copii și tineri, cât şi reducerea abandonului şcolar. (O.N.)



.jpg)