Ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, pentru mandatul 2026‑2030, a avut loc marți, 9 iunie, la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității
Ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, pentru mandatul 2026‑2030, a avut loc marți, 9 iunie, la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității
În Episcopia Sălajului s‑a desfășurat ședința de constituire a noii Adunări Eparhiale pentru mandatul 2026-2030, organismul deliberativ al eparhiei pentru problemele administrative, culturale,
La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea a avut loc sâmbătă, 6 iunie, ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, pentru legislatura
Sâmbătă, 6 iunie 2026, a avut loc, la Huși, şedinţa de constituire a noii Adunări eparhiale a Episcopiei Hușilor, mandatul 2026-2030, organism deliberativ ce are drept competenţă discutarea şi rezolvarea problemelor administrative, culturale, social-filantropice, economice şi patrimoniale ale eparhiei.
Sâmbătă, 6 iunie 2026, a avut loc ședința de constituire a Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Craiovei, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul
Sâmbătă, 6 iunie 2026, membrii aleși ai Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților s‑au întrunit la Centrul eparhial din Suceava pentru ședința de constituire a Adunării eparhiale. Întâlnirea a început cu
La Centrul eparhial din Miercurea Ciuc s-a desfășurat, în 30 mai, ședința de constituire a Adunării eparhiale a Episcopiei Covasnei și Harghitei pentru noul mandat, aferent perioadei 2026–2030. Lucrările au fost precedate de slujba de Te Deum săvârșită în Paraclisul Episcopal „Soborul Sfinților Apostoli” din incinta Centrului eparhial, în prezența Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, și a membrilor Adunării eparhiale, a clericilor, credincioșilor mireni și a reprezentanților Administrației eparhiale.
La Centrul eparhial din Deva s-au desfășurat, în 28 mai, sub președinția Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, lucrările ședinței de constituire a Adunării eparhiale. Ședința a fost precedată de săvârșirea slujbei de Te Deum, săvârşită de Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei.
În Aula „Mitropolit Ioan Meţianu” a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu a avut loc joi, 28 mai, şedinţa solemnă de constituire a noii Adunări eparhiale şi a noului Consiliu eparhial al Arhiepiscopiei Sibiului, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului.
Ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureștilor a avut loc astăzi, 29 mai, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, care este și Arhiepiscopul Bucureștilor. Lucrările au marcat începutul mandatului 2026-2030 pentru membrii aleși în scrutinurile din cele zece circumscripții electorale ale eparhiei în data de 30 aprilie a acestui an.
La Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Casian” din Tulcea s-a desfășurat marți, 26 mai, ședinţa de constituire a Adunării eparhiale a Episcopiei Tulcii pentru legislatura 2026-2030. Alegerile pentru membrii mireni și clerici au avut loc în data de 30 aprilie, în toate cele zece circumscripții ale eparhiei.
La Centrul eparhial de la Roman, a avut loc marți, 26 mai, ședinţa de constituire a Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului, pentru perioada 2026-2030. Ședința a fost precedată de Sfânta Liturghie și o slujbă de Te Deum, oficiate sub protia Preasfințitului Părinte Teofil Trotușanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ioachim, a deputaților clerici și mireni și a membrilor Administrației eparhiale.
Membrii clerici și mireni ai Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Timișoarei s-au reunit luni, 25 mai, în noua sală de festivități a Centrului eparhial din Timișoara, pentru ședința de constituire a organismului bisericesc pentru mandatul 2026-2030. Lucrările au fost prezidate de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului.
La Catedrala Mitropolitană din Nürnberg s-au desfășurat, în perioada 30 aprilie - 2 mai, lucrările celei de a 30-a Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, precum și lucrările Conferinței preoțești anuale, prezidate de Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.
În 10 circumscripții electorale, delegați ai parohiilor din București și din județele Ilfov și Prahova au ales joi, 30 aprilie, membrii clerici și mireni pentru componența Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureștilor, mandatul 2026-2030.
Membrii Adunării eparhiale a Episcopiei Sălajului s‑au întrunit în ședința anuală de lucru, desfășurată sub președinția Preasfințitului Părinte Benedict, Episcopul Sălajului. Întâlnirea a marcat
Aula Brâncovenească a Palatului Arhiepiscopal din municipiul Buzău a găzduit miercuri, 4 februarie, lucrările Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian. Întrunirea a fost precedată de slujba de Te Deum, săvârșită în Catedrala Voievodală „Adormirea Maicii Domnului”. În cadrul ședinței au fost susținute, analizate și aprobate rapoartele generale anuale ale sectoarelor Administrației eparhiale și s-au trasat obiectivele pentru anul în curs. Documentele citite în plen de către consilierii de resort reliefează principalele activități derulate anul trecut pe plan sacramental-liturgic, pastoral-misionar, cultural-educațional, social-filantropic și administrativ-gospodăresc.
Ședința de lucru a Consiliului eparhial și a Adunării eparhiale a Episcopiei Daciei Felix a avut loc sâmbătă, 31 ianuarie 2026, în Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Vârșeț, Serbia.
În Arhiepiscopia Dunării de Jos au avut loc sâmbătă, 31 ianuarie, lucrările Adunării eparhiale, desfăşurate sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Casian în sala de conferinţe „Episcop Melchisedec Ştefănescu” a Centrului eparhial din Galați. Duminică, 1 februarie, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală și a vizitat Mănăstirea „Sfântul Trifon”-Şendreni.
Sâmbătă, 31 ianuarie, a avut loc Adunarea eparhială a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Întrunirea a fost așezată sub semnul rugăciunii, la slujba de Te Deum săvârșită de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar, participând Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, consilierii și inspectorii eparhiali, precum și membrii forului bisericesc.
La sediul administrativ al Episcopiei Devei și Hunedoarei din Deva s‑au desfășurat joi, 29 ianuarie, lucrările Consiliului și ale Adunării eparhiale, sub președinția Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul


