Aula Brâncovenească a Palatului Arhiepiscopal din Buzău a găzduit joi, 18 iunie 2026, ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, pentru perioada 2026- 2030. Întrunirea a fost prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, debutând cu o slujbă de Te Deum în Catedrala Voievodală „Adormirea Maicii Domnului”, săvârșită de pr. Marian Gegea, vicar administrativ eparhial, împreună cu pr. Dan Necula și pr. Vasile-Alexandru Zotoiu, consilieri eparhiali, ierod. Anastasie Iancu și diac. Anastasie Ion, inspectori eparhiali.


