Duminica Sfinților Români, 14 iunie, a constituit o zi de sărbătoare pentru Parohia Gătaia, Protopopiatul Deta, judeţul Timiş. Truda părintelui paroh, precum și a întregii obști parohiale, s‑a concretizat
Duminica Sfinților Români, 14 iunie, a constituit o zi de sărbătoare pentru Parohia Gătaia, Protopopiatul Deta, judeţul Timiş. Truda părintelui paroh, precum și a întregii obști parohiale, s‑a concretizat
Membrii clerici și mireni ai Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Timișoarei s-au reunit luni, 25 mai, în noua sală de festivități a Centrului eparhial din Timișoara, pentru ședința de constituire a organismului bisericesc pentru mandatul 2026-2030. Lucrările au fost prezidate de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului.
Mănăstirea Hurezi, ctitorie emblematică a Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu, a găzduit în aceste zile evenimente solemne dedicate proclamării locale a canonizării Sfintei Cuvioase Matrona. Cu acest prilej, un impresionant sobor de arhierei, preoți și diaconi a săvârșit astăzi, 5 mai, Sfânta Liturghie la acest așezământ monahal, în prezența a numeroși credincioși. La finalul slujbei a fost citit Tomosul sinodal de proclamare locală a canonizării, a fost prezentată icoana ei și s-a intonat troparul acesteia.
Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta-Turnu Severin și-a prăznuit hramul joi, 16 aprilie într-o atmosferă de aleasă sărbătoare și trăire duhovnicească, adunând laolaltă cler și credincioși din întreaga eparhie și din împrejurimi.
În a treia zi de Paști, 14 aprilie, la Mănăstirea Dobrești, județul Timiș, Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Preasfințitul Părinte Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, înconjurat de un sobor de slujitori din eparhie.
La Catedrala Mitropolitană din Timișoara au fost cinstiți vineri Sfinții Trei mari dascăli ai Bisericii și Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur. Hramul istoric al lăcașului a debutat în seara de ajun cu slujba Vecerniei cu Litia și Utrenia, oficiate de PS Părinte Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În ziua praznicului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de IPS Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, împreună cu PS Părinte Siluan, Episcopul ortodox român din Ungaria, și PS Părinte Paisie Lugojeanul. Din sobor au făcut parte clerici ostenitori de la Centrul eparhial, protopopii municipiului Timișoara, preoții și diaconii catedralei, clerici cadre didactice ale Facultății de Teologie, precum și stareți de la mănăstirile din cuprinsul eparhiei. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Catedralei Mitropolitane, dirijat de prof. Bogdan Mureșan.
Preasfințitul Părinte Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, a poposit duminică, 25 ianuarie, în Parohia Românești, Protopopiatul Făget, județul Timiș, săvârșind Sfânta Liturghie în biserica parohială. Din sobor au făcut parte părintele protopop Dorin Covaci, preotul paroh Ioan Pană, ieromonahul Nectarie Arvai și alți slujitori. Preasfinția Sa l-a hirotonit întru preot pe diaconul Iosif Nicorici pe seama bisericii Parohiei Bârna.
Sâmbătă, 17 ianuarie 2026, Adunarea eparhială a Arhiepiscopiei Timișoarei s-a întrunit în ședință ordinară de lucru, la sediul Centrului eparhial, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Ioan.
La Timișoara a avut loc luni, 12 ianuarie 2026, prezentarea locală a proiectului național „Centrul de activități cu tineretul «Sfântul Ilie Tesviteanul»” al Patriarhiei Române, se arată pe mitropolia-banatului.ro.
În atmosfera binecuvântată a sărbătorilor Nașterii Domnului, Corul Catedralei Mitropolitane din Timișoara, dirijat de prof. Bogdan Mureșan, a adus lumina și bucuria colindelor la Spitalul Clinic Județean de Urg
Mulţimi de pelerini au participat astăzi, 28 noiembrie, la Sfânta Liturghie săvârşită la Altarul de vară al Mănăstirii „Sfântul Evanghelist Ioan” de la Prislop, judeţul Hunedoara, urmată de ceremonia de proclamare locală a canonizării Sfântului Cuvios Mărturisitor Arsenie de la Prislop.
Sărbătorirea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul a fost prilej binecuvântat pentru soborul ierarhilor, preoților și diaconilor, dar și pentru mulțimea pelerinilor prezenți la Mănăstirea Bistrița, județul Vâlcea, joi, 20 noiembrie, de a se așeza sub milostiva rugăciune și de a se încredința mijlocirii sfântului ocrotitor al întregului ținut al Olteniei de sub Munte, se arată pe arhiepiscopiaramnicului.ro.
Universitatea Politehnica Timișoara, în parteneriat cu Academia Română, a organizat, în perioada 5-7 noiembrie 2025, Conferința Internațională „Mind and Consciousness”, un eveniment de anvergură care a reunit la Timișoara personalități de prestigiu din întreaga lume pentru a dezbate una dintre cele mai profunde teme ale lumii contemporane - natura conștiinței și relația dintre știință, rațiune și spiritualitate.
Marți, 4 noiembrie, au debutat conferințele preoțești din toamna acestui an în Arhiepiscopia Timișoarei, cu tema: „Anul comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al 20-lea”.
Duminică, 5 octombrie 2025, în Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad a avut loc proclamarea locală a canonizării Sfântului Preot Mucenic Ilarion Felea. Sărbătoarea a început în ajun, cu slujba Privegherii, săvârşită de clerici cadre didactice de la şcolile arădene. În Duminica a 19-a după Rusalii, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, împreună cu un impresionant sobor de arhierei, preoţi şi diaconi.
Cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, duminică, 21 septembrie 2025, la Mănăstirea Tismana a avut loc slujba solemnă a proclamării locale a canonizării Sfântului Cuvios Mucenic Gherasim de la Tismana. Evenimentul a adunat mii de credincioși din toată țara, alături de un impresionant sobor de ierarhi, preoți și diaconi.
În seara celui de-al doilea hram al Catedralei Mitropolitane din Timișoara, când întreg Banatul își sărbătorește ocrotitorul, pe Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, catedrala, lăcaș de rugăciune și lumină, s-a transformat într-o lavră a cântării bisericești.
În ajunul sărbătorii Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, mii de credincioși din toate părțile Banatului au venit la Catedrala Mitropolitană din Timișoara pentru a cinsti cu evlavie, smerenie și rugăciune pe ocrotitorul Banatului.
Aproape 100 de copii, membri ai Grupului psaltic „Tronos Junior”, au dat vineri, 5 septembrie, răspunsurile la Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Timișoara. Slujba a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.
Zilele trecute, Înaltpreasfințitul Părinte Makarios, Arhiepiscop al Kenyei și Exarh al Africii Orientale, din cadrul Patriarhiei Alexandriei și a întregii Africi, a efectuat o vizită în Arhiepiscopia Timișoarei, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la invitația Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan.
Mănăstirea Timișeni din localitatea Șag, județul Timiș, și-a serbat hramul vineri, 29 august, la sărbătoarea Tăierii capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului; Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului; Preasfințitul Părinte Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului. Sărbătoarea a fost încununată de prezența moaștelor Sfântului Cuvios Calistrat de la Timișeni și Vasiova, care au fost așezate spre închinare în incinta așezământului monahal.


